Kategoriler
Teknoloji

Elektrikli araç pilleri artık soğuktan daha az etkilenecek

Elektrikli araç satışları artmaya devam ediyor ve şu anda dünyada her ay 300.000'den fazla EV satıldığı tahmin ediliyor. Bu araçlardaki tek ve en büyük sorun belki de piller. Ancak pil teknolojilerine dair yeni bir atılım, şimdi bu rakamların daha da yükselmesini sağlayabilir. Buna göre elektrikli araç pilleri artık soğuktan daha az etkilenecek.

Soğuklar bu arabaların menzilini düşürüyor

Richland’daki Washington Pacific Northwest Ulusal Laboratuvarı’ndan bir ekip, elektrikli araç pillerinin soğukla ​​daha iyi başa çıkmasına yardımcı olacak yeni bir katkı maddesi geliştirdi.

İLGİLİ:  Avustralya'da satılan araçların yarısı elektrikli olacak

Elektrokimyasal malzemeler ve sistemler üzerine çalışan bir grup bilim insanı tarafından yürütülen projede soğuk havalarda yol alan araçlardaki lityum hücrelerin performansı artırıldı. Çalışmada -40 ila -60 santigrat derece arasında değişen sıcaklıklarda bile büyük sonuçlar elde edildi.

elektrikli araç pilleri istasyon
Soğukta 40 km'ye düşen menzil yeni batarya ile 130'a çıkabiliyor.

Aşırı soğuklarda bile yüksek performanslı piller

Ekip ilk önce mevcut bataryaları inceleyerek etilen karbonatı mümkün olan en iyi seçenek olarak gördü. Etilen karbonat, elektrolit çözeltilerinde, elektrolitin anotla tepkimeye girdiği zaman bozunmasını önleyen koruyucu bir tabaka görevi görüyor.

Koruma sunmakta iyi olmasına rağmen, etilen karbonat da nispeten yüksek bir erime noktasına sahip (35-38 santigrat derece). Bu durum arabanın soğuktaki etkinliğini sınırlar; elektrikli arabalardaki pillerin sıcaklıklar düştüğünde arızalanmasının kilit nedeni budur.

İLGİLİ:  Google Stadia'ya gelecek oyunlar ve bilgiler

Bilim adamları bunun üzerine beş farklı alternatif katkı maddesiyle deney yaptı. Sonunda, yoğun soğukta bile iyi korunan üç farklı kimyasalın bir karışımına ulaştılar. Bulgular 19 Haziran'da ACS Applied Materials & Interfaces dergisinde ayrıntılı olarak açıklandı.

Bu yeni katkı maddesiyle aşılanan bataryalar, -40 derece gibi çok soğuklarda bile oda sıcaklığındaki şarj performansının yüzde 67’sini korudular. Standart bir batarya, aynı performansın yalnızca yüzde 20'sini sunabildi.

Elektrikli otomobillerin önü açılacak

Bu büyük bir gelişme ve otomobillerin daha soğuk iklimlerdeki satışlarını önemli oranda artıracak. Örneğin, Kanada gibi daha soğuk ülkelerde bu otomobillerin satışları belirgin oranda düşük. Müşteriler bir EV satın almak konusunda isteksiz davranıyor.

İLGİLİ:  Blok zinciri tabanlı oyun RollerCoaster Tycoon ve Goon Squad

Bu bataryaların kullanıldığı arabalar şimdi kış aylarında daha uzun yol gidebilecek. Örneğin, 200 km menzili olan bir elektrikli araba bugün yoğun kışta yaklaşık 40 kilometre yol alırken, yeni batarya teknolojisi sayesinde 130 kilometreye ulaşacak.

Ekip şimdi daha yüksek şarj tutan ve daha az yanma riski olan batarya katkı maddeleri geliştirmek için deneyler yapıyor.

Elektrikli araç bataryaları artık soğuktan daha az etkilenecek yazımız Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.