Kategoriler
Donanım & Yazılım

Libra / GlobalCoin: Facebook'un kripto parası hakkında bilgiler

Dünyanın en büyük sosyal medya ağlarından biri olmasının yanı sıra Facebook'un bilinen bir diğer özelliği de geçmişte pek çok başarısız girişim gerçekleştirmiş olmasıdır. Facebook son zamanlarda pek çok şeyi batırdı ve sayısız mahkeme ve davalarla boğuştu. En ağır suçlamaları arasında medya endüstrisini manipüle etmek ve "faşitlere" oy vermeleri için beyinleri yanlış bilgilerle zehirlemek var. Ancak şirket şimdi bu gizemli yapısına pek yardımcı olmayacak bir işe daha imza atıyor: Facebook, ismi GlobalCoin ya da Libra olan kendi kripto parasını yapıyor.

Libra / GlobalCoin hakkında bilgiler

globalcoin facebook

Facebook ya da daha net anlamıyla Mark Zuckerberg, sürmekte olan siyasi düzenin parçalanmasından kısmen sorumlu tutularak ABD kongresi önüne çıkarıldı. Bu durumun şirkete iyi bir ders vereceğini ve bir süredir 2020'nin potansiyel başkan adayı olacağı söylenen Mark Zuckerberg'in iplerini biraz sıkmış olacağını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak Facebook şimdi sosyal enstitüler üzerinde daha fazla kontrole sahip olmasını sağlayacak bir hamleye girişiyor. Kripto para birimi GlobalCoin Facebook'a tam olarak bunu sunacak.

İLGİLİ:  Çin'de kağıt paranın icadı

Facebook’un resmi kripto parası GlobalCoin’in duyurusu en erken bu ay içerisinde gelebilir. Ancak ayrıntılar halihazırda sızdırılmaya başladı ve biraz ilginçler. Blok zinciri ve kripto para kavramları 2009'dan beri hayatımızda ancak hala çok az insan tam olarak ne olduklarını biliyor. Neyse ki çok karmaşık değiller. Daha çok GPU madenciliği ile tanınıyor ve zaman zaman büyük şirketlerin sektöre giriş yapacağı iddialarıyla çalkalanıyorlar. Ancak Facebook'un GlobalCoin'i bu kez hiç olmadığı kadar gerçek.

GlobalCoin ile Facebook neyi amaçlıyor?

GlobalCoin ile Facebook insanların gerçekten kullanmak isteyecekleri bir kripto para birimi sunma yönünde adımlar atıyor. Facebook'un önde gelen bir platform olması buna kesinlikle yardımcı olacak. Facebook bu girişiminde ödeme yöntemleri hakkında birkaç iyi şey bildiği açık olan PayPal yöneticisi David Marcus'tan yardım aldı. Facebook bu coin ile dünya genelinde kripto para biriminin yerel ekonomilerden daha istikrarlı olduğu bölgeleri hedef alıyor; örneğin Venezuela'yı ve daha fazlasını düşünebilirsiniz. Kullanıcılar GlobalCoin'i fiziksel ATM'ler üzerinden çekebilecekler.

İLGİLİ:  EOS kripto parası nedir ve ne işe yarar? Özellikler, şüpheler ve püf noktalar

Ancak Facebook'un sicili son yıllarda pek iyi görünmemeye başladı. Bu Razer şirketinin kripto parası gibi tatlı, küçük bir düşünce değil. Karşımızda 2.5 milyara yakın kullanıcısı olan bir dev var. Bilgiye göre bu kripto para şirkete gölge olan ABD'li düzenleyicilerden sıyrılmak adına "bağımsız bir vakıf" tarafından kontrol edilecek. Ancak Facebook vakfın içinde hala büyük bir paya sahip olacak. Facebook çalışanları dahi maaşlarını GlobalCoin olarak alabilecekler.

Facebook'un yeni kripto parası hakkında şimdilik tüm bilinenler bunlar. Daha fazla bilgi ortaya çıktıkça paylaşacağız.

Güncelleme: Facebook'un yeni coin'inin adı Libra olabilir.

GlobalCoin: Facebook'un yeni kripto parası hakkında bilinenler yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/guvenlik-yazilim/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.