Kategoriler
Politika

Huawei'in ABD yasağı kalktı: Şirket eski işlerine dönebilecek

Huawei'in ABD yasağı fazla uzun sürmedi. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Huawei'in geleceği son birkaç aydır belirsizleşmişti. ABD'den parça tedarik etmesi yasaklanan şirketin akıllı telefon ve dizüstü üretimi risk altındaydı. Bu yasağı Çin ile anlaşmak için bir koz olarak kullanan Trump görünüşe göre emeline ulaştı ve bugün Huawei'in ABD yasağını kaldırdı.

Huawei'in ABD yasağı kalktı ancak tam manasıyla değil

Donald Trump cumartesi günü yaptığı açıklamada Çinli üretici Huawei'in bir kez daha ABD teknoloji şirketlerinden mal satın alabileceğini duyurdu. ABD Ticaret Departmanı’nın mayıs ayında yaptığı açıklamadan sert bir geri dönüş yapılmış oldu. Bu açıklamada Huawei'in ABD'li üreticilerden mal satın almak için önce onay alması gerektiği bildirilmişti.

İLGİLİ:  Porto Riko: Ne bir eyalet ne de bir ülke
Huawei'in ABD yasağı kalktı
ABD ve Çin G20 zirvesinde Huawei'i görüştü.

Ancak bir süredir Trump'ın bunu Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile yapacağı görüşme öncesi koz olarak kullanabileceği konuşuluyordu. Görünüşe göre öyle de oldu. Trump bugün, “Çin ile çok, çok iyi bir görüşme yaptık, muhtemelen beklenenden daha iyi olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Çin'in Trump karşısında hangi isteği kabul ettiği ile ilgili net bir bilgi yok. ABD Ticaret Bakanlığı'nın şimdi Huawei'i varlık listesinden kaldırması bekleniyor. Böylece şirketin neyi satın almak istediğine dair bir kısıtlaması olmayacak. Ne yazık ki Trump bu konuda bir bilgi vermedi. Dolayısıyla anlaşmanın detayları öğrenilemedi.

İLGİLİ:  Dünyada milletvekili maaşları

Sadece bu Haziran ayında, Huawei'in ABD hükümetinin getirdiği satın alma kısıtlamaları nedeniyle yeni dizüstü bilgisayarlarının lansmanını ertelediğini görmüştük. Bu son dakika değişikliği ile bazı şeyler tekrar rayına girecek olsa da Huawei'e ve diğer Çinli şirketlere karşı bakış açısı tekrar eskisi gibi olmayacak.

Şirketin dizüstü üretmeye devam etmesi için Intel ve Qualcomm'dan parça satın alması gerekiyor. Ancak şu anda varlık listesinden çıkarılmadı. Dolayısıyla işin bu boyutu hala netleşmiş değil. Neyse ki hem Intel hem de Microsoft geçtiğimiz günlerde Huawei'i destekleyeceklerinin özel sözünü vermişti.

İLGİLİ:  Mao ile Kızıl Ordu'nun Uzun Yürüyüşü ve Büyük Atılım

Görünüşe göre Trump, Huawei'e işlerini yürütmesi için izin verecek ancak bazı kozları da elinden bırakmayacak.

Huawei'in ABD yasağı kalktı: Şirket eski işlerine dönebilecek yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/politika/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.