Kategoriler
Teknoloji

Intel ve Microsoft, Huawei bilgisayarlara desteğini sürdürecek

ABD Hükümeti'nin Huawei üzerindeki yasağının devam etmesiyle tüketiciler Amazon ve diğer mağazalardaki Matebook dizüstü bilgisayarları satın almanın ne kadar akıllıca olduğunu düşünmeye başladı. Zira bu laptop'ların bileşen üreticileri arasında (Intel, AMD, Nvidia, Qualcomm ve diğerleri) yasaklı Huawei telefonlara parça tedarik eden markalar var. ABD'li teknoloji şirketlerinin Huawei'e çip satmaması şirketin dizüstü kategorisi için potansiyel son demek.

ABD’nin Huawei yasağı ne anlama geliyor?

Bu sorunun cevabı Huawei’i bir PC üreticisi olarak mı yoksa bir telefon üreticisi olarak mı düşündüğünüze bağlı. Mayıs ayında yürürlüğe giren Huawei yasağı, ABD şirketlerinin teknoloji devi ile iş yapmalarını engelledi. Eğer şirket Intel veya AMD’den işlemci, AMD ile Nvidia’dan grafik yongası ve diğer ABD’li şirketlerden bellek ve depolama birimleri satın alamazsa o halde gelecekte yeni bir Huawei PC olmayacak demektir.

İLGİLİ:  Apple kendi ARM çipini üreterek Intel'den kurtuluyor
huawei matebook x laptop
Matebook X laptop'lar pek çok gelişmiş özelliğiyle biliniyor.

Ancak tüketiciler için daha önemli olan şey ellerindeki ya da mağaza reyonlarındaki laptop'lar. Buna göre, Microsoft ve Intel geçtiğimiz saatlerde bu dizüstü bilgisayara desteğini sürdüreceğini açıkladı.

Windows güncellemeleri gelmeye devam edecek

Potansiyel Huawei dizüstü bilgisayar alıcıları (ve daha önce bu bilgisayarlara sahip olanlar) için en iyi haberse Microsoft'un çok önemli Windows güncellemelerini bu cihazlara ulaştırma sözü oldu.

Microsoft sözcüsü demecinde Huawei müşterilere en iyi deneyimi sunmaya kararlı olduklarını söyledi. Aynı zamanda ABD Ticaret Bakanlığı'nın şirketle ilgili kararını değerlendirdikten sonra yazılım güncellemelerine devam etmeyi seçtiklerini ekledi. Şirket politikaları hakkında daha fazla bilgi vermeyen Microsoft sözcüsünün açıklaması en azından Çinli laptop'ların çevresindeki korkuyu azaltıyor, özellikle de konu eksik güncellemelerden kaynaklı güvenlik açıkları olduğunda.

İLGİLİ:  Dorian kasırgası kategori 5'e ulaştı: 295 km hızda ve aşırı tehlikeli

Haberler Intel tarafında da iyi

Güvenlik riskleri anakart düzeyine kadar inebiliyor. Zombieload gibi korkunç açıklar düşünüldüğünde, Huawei dizüstü ve bilgisayarlar için UEFI / BIOS bellenim güncellemelerinin gelip gelmeyeceği de merak ediliyor. Bu noktada devreye Intel girmekte ve şirket, Intel işlemcilerin çalıştığı sistemlere güvenlik ve sürücü güvenlik güncelleştirmeleri sunacağını açıkladı. Yani haberler burada da iyi.

Huawei laptop'lar güvenli mi?

İşletim sistemi ve güvenlik güncellemeleri tarafındaki endişeler sona erdiğine göre, geriye Huawei dizüstü bilgisayarların gerçekten casusluk yapıp yapmadığı kalıyor. Bu soru muhtemelen markanın itibarını en çok zedeleyen şeylerden biri.

İLGİLİ:  Porto Riko: Ne bir eyalet ne de bir ülke

Ve işler burada da toz pembe değil. Çünkü Microsoft bir süre önce Matebook X dizüstülerin fabrika ayarlarında bir "arka kapı" ile geldiğini söylemişti. Bu arka kapılar bilgisayarlara gizlice erişmek için kullanılıyor. Marka bu açığı ocak ayında kapattı ve "backdoor"un kasıtlı olarak yerleştirildiği yönündeki suçlamaları reddetti. Ayrıca bu tarz sorunlar yaşayan ilk teknoloji firması olmadığını da belirtti.

Intel ve Microsoft'un Çinli şirketle ilgili kararını kapsayan yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.