Kategoriler
Bilim & İnsan

Leonardo Pisano Fibonacci | İtalyan matematikçinin hayatı

Leonardo Pisano Fibonacci ve onun müthiş hayatı. Fibonacci (1170–1240 veya 1250) bir İtalyan sayı teorisyeniydi. Dünyayı şu anda Arap numaralandırma sistemi olarak bilinen karekök kavramı, sayı dizilimi ve hatta sözlü matematiksel problemler gibi geniş kapsamlı aritmetik kavramlarla tanıştırmıştır.

Leonardo Pisano Fibonacci kimdir?

Leonardo Pisano Fibonacci heykeli
Leonardo Pisano
 • Bilinir: Ünlü İtalyan matematikçi ve sayı teorisyeni; Fibonacci Sayıları ve Fibonacci Dizisi'ni geliştirildi
 • Diğer adı: Leonard Pisa
 • Doğum yeri: 1170, Pisa, İtalya
 • Baba: Guglielmo
 • Öldü: 1240 ve 1250 arasında, büyük olasılıkla Pisa'da
 • Eğitim: Kuzey Afrika'da eğitim aldı; Cezayir, Bugia'da matematik okudu
 • Yayımlanmış eserler: "Liber Abaci (The Book of Calculation)," 1202 ve 1228; "Practica Geometriae (The Practice of Geometry)", 1220; "Liber Quadratorum (The Book of Square Numbers)", 1225
 • Ödüller ve onurlar: Pisa Cumhuriyeti 1240'ta şehre ve vatandaşlarına muhasebe konularında danışmanlık hizmeti vermesini isteyerek kendisini onurlandırdı.
 • Meşhur sözü “Şans eseri önemli bir şeyi ihmal edersem, af dilerim, çünkü her konuda hatasız olan ve her şeyi hesaba katan bir insan yoktur.”
İLGİLİ:  Hayvan deneyleri: Neden yapılıyor ve alternatifler neler?

İlk yılları ve eğitim

Fibonacci İtalya'da doğdu ama Kuzey Afrika'da eğitim gördü. Kendisi ve ailesi hakkında çok az şey bilinmektedir ve fotoğrafı veya çizimleri yoktur. Hakkındaki bilgilerin çoğu kitaplarında yer alan otobiyografik notlarıyla toplanmıştır.

Matematiksel katkılar

Orta Çağ'ın en yetenekli matematikçilerinden biri olarak kabul edilir. Çok az insan dünyaya Romen rakam sistemini değiştiren ondalık sayı sistemini (Hindu-Arap numaralandırma sistemi) verenin Fibonacci olduğunu bilir. Matematik okurken, sıfırları olmayan ve basamak değeri bulunmayan Roma sembolleri yerine Hindu-Arap (0-9) sembollerini kullandı.

Öyle ki Roma rakam sistemini kullanırken genellikle bir abaküs gerekiyordu. Hiç şüphe yok ki, Hindu-Arap rakam sisteminin Romen rakamlarına karşı üstünlüğünü görmüştü.

Liber Abaci

Fibonacci 1202'de yayınladığı “Liber Abaci” adlı kitabında dünyaya şu anki numaralandırma sistemimizin nasıl kullanılacağını gösterdi. Kitabın başlığı “Hesaplama Kitabı” olarak tercüme edilir. Aşağıdaki sorun kitabında geçmektedir:

İLGİLİ:  EMP (Elektromanyetik darbe) nedir ve nasıl çalışıyor?

Tavşan problemi:

"Belirli bir adam her tarafı duvarla çevrili bir yere bir çift tavşan koyar. Eğer her ay her bir çift tavşan yeni bir çift doğurursa o çiftten bir yılda kaç çift tavşan üreyebilir (tavşanlar ikinci aydan itibaren üremeye başlarsa)?"

Bu sorun İtalyan bilim adamının Fibonacci Sayıları'nı ve Fibonacci Dizisi'ni tanıtmaya başladığı problemdir ve bugün bunlarla tanınmaya devam etmektedir.

Dizi 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55… olarak sıralanmaktadır. Bu dizi her sayının önceki iki sayının toplamı olduğunu gösterir. Günümüzde matematiğin ve bilimin birçok farklı alanında görülen ve kullanılan bir dizidir. Dizi, özyinelemeli bir dizi örneğidir.

Fibonacci Dizisi salyangoz kabukları gibi doğal olarak oluşan spirallerin eğriliğini ve hatta çiçekli bitkilerdeki tohumların desenini tanımlar. "Fibonacci Dizisi" ismi aslında 1870'lerde bir Fransız matematikçi Edouard Lucas tarafından verilmiştir.

İLGİLİ:  Pi sayısının önemi ve matematik tarihindeki yeri

Ölümü ve bıraktıkları

"Liber Abaci"nin yanı sıra geometriden kare sayılara (sayıları kendileri ile çarpma) kadar değişen farklı matematiksel konular üzerine birkaç kitap yazdı. Pisa şehri (o sırada teknik olarak bir cumhuriyettir) Fibonacci'yi onurlandırdı ve 1240 yılında Pisa ve vatandaşlarına muhasebe konularında danışmanlık yapmada yardımcı olması için ona bir maaş verdi. Fibonacci, Pisa'da 1240 ile 1250 arasında öldü.

Sayı teorisine katkılarıyla ünlüdür.

 • "Liber Abaci" adlı kitabında, basamak değerli Hindu-Arap ondalık sayı sistemini ve Arap rakamlarını Avrupa'ya tanıttı.
 • Bugün kesirler için kullanılan çıtayı tanıttı; bundan önce payın etrafında alıntı işaretleri bulunuyordu.
 • Karekök notasyonu da bir Fibonacci metodudur.

Fibonacci Sayıları'nın doğanın numaralandırma sistemi olduğu ve hücreler, çiçek üzerindeki yapraklar, buğday, bal peteği, çam kozalakları ve çok daha fazlası dahil olmak üzere canlıların gelişiminde geçerli oldukları kabul edilir. Bu yeterince ilginç bir mucizedir.

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.