Kategoriler
Teknoloji

PCIe 5.0 özellikleri duyuruldu: PCIe 4.0'ın transfer hızı katlandı

PCIe 4.0 standardına dair heyecan henüz durulmamışken, PCI-SIG grubu şimdi standardın yeni halefini duyurdu: PCIe 5.0. Yeni standardın duyurusu şaşırtıcı gelebilir ancak PCI Express 4.0 aslında çok uzun bir süredir tüketicilerin kullanımına sunulmayı bekliyor. Peki bir sonraki PCI Express 5.0 selefine kıyasla neler vaat ediyor?

PCIe 5.0 özellikleri ve 128 GB/s transfer hızı

AMD'nin yeni Ryzen 3000 serisi CPU'ları için tasarladığı X570 yonga seti, PCIe 4.0 desteği ile geliyor. Bu güçlü yonga seti Gigabyte'ın Aorus AIC Gen4 gibi donanımlarının kullanılmasını mümkün kılıyor. Bu donanımla PCIe 4.0 tabanlı bir SSD kartı RAID 0 yapılandırmasında 15 GB/s hızında çalıştırmak mümkün.

İLGİLİ:  Dünyada en çok internet kullanan ülke Filipinler oldu

PCI-SIG 4.0'ın duyurulmasının ardından çalışmalarına ara vermedi. Konsorsiyum şimdi PCI Express 5.0 standardının tamamlandığını ve üye isimlere gönderildiğini resmen açıkladı.

PCI Express 5.0 ve 4.0 farkı

Geliştirilmesi 18 ay süren PCIe 5.0, PCIe 4.0'ın en üst bant genişliğini x16 yapılandırmasıyla 64 GB/saniyeden 128 GB/saniyeye çıkartıyor. Aynı zamanda 32 GT/saniye ham bit hızı sunuyor ki PCI-SIG'ye göre bu hız makine öğrenme, yapay zeka, oyun, depolama, görsel hesaplama ve ağ oluşturma gibi yüksek performanslı uygulamaların daha kolay ele alınmasına izin verecek.

Diğer PCIe 5.0 özellikleri şunlar:

  • PCIe 4.0'a kıyasla yapılan iyileştirmelerle daha yüksek hız desteği
  • Konektörlerin sinyal bütünlüğünü ve mekanik performansını iyileştirmek için elektriksel değişiklikler
  • Harici kartları hedef alan yeni geriye dönük uyumlu CEM konektörü
  • PCIe 4.0, 3.x, 2.x ve 1.x ile geriye dönük uyumluluk
İLGİLİ:  1000 TL fiyatlı Astro kontrolcüsü ile tanışın

PCI Express 5.0'ın PCIe 4.0’ın henüz tüketici lansmanı yapılmadan önce onaylanmasının ana nedeni yaşanan gecikme oldu. PCIe 1.0, 2.0 ve 3.0 standartlarının her biri dört yıl arayla piyasaya sürülmüştü. Ancak 2010 yılında PCIe 3.0'ın gelmesinin ardından PCIe 4.0 ancak 2017'de tamamlanabildi ve alışılmış döngü bozulmuş oldu.

pcie 5.0 4.0 3.0 2.0 1.0 karşılaştırması

PCI Express 5.0 standardının piyasaya sunulmasını ilk tebrik eden şirketlerden biri büyük grafik ve işlemci çipi üreticilerinden AMD oldu. AMD, 5.0'ın sunduğu iki kat performans artışını övgüyle karşıladı. Şirket ilk PCIe 4.0 destekli GPU'larını bu yıl (2019'da) pazara sunmaya hazırlanıyor.

İLGİLİ:  Apex Legends Bangalore rehberi: İpuçları ve yetenekleri

PCIe 5.0 daha büyük bant genişliği ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacak. Ancak PCIe 4.0 henüz piyasaya sürülmedi. Dolayısıyla 5.0'in çıkış yapması birkaç yıl alacaktır.

PCIe 5.0 özellikleri duyuruldu: PCIe 4.0'ın transfer hızı katlandı yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.