Kategoriler
Bilim

Peru'daki Nazca çizgileri nasıl yapıldı ve anlamları nedir?

Peru çölünün yaklaşık 200 kilometrekarelik bölümünü içine alan bir dizi devasa oyma olan Nazca çizgileri, uzun süredir gizemlerini koruyor. MÖ 4. yüzyıl ile MS 10. yüzyıl arasında İnka öncesi insanlar tarafından yapıldılar. 50 kilometreye kadar uzanan çizgiler üçgenler, yamuk ve spiraller gibi geometrik şekillerden ve bitki ve hayvanlara kadar yaklaşık 70 resimden oluşuyor.

Peru'daki Nazca çizgilerinin anlamı ve yapılışı

nazca çizgileri
Bilim adamları 2.000'den fazla kuş türünün çizimlerini karşılaştırdı.

1920'lerin ve 30'ların sonlarından bu yana, bilginler konu hakkında bir dizi potansiyel açıklama yaptılar. Sahneyi derinlemesine inceleyen ilk kişiler arasında yer alan araştırmacılardan Kos Kosok ve María Reiche, çizimlerin astronomik ve kültürel bir amaç taşıdığını belirtti. The Nasca Lines isimli kitabın yazarı John Reinhard ise buraları “su elde etmek ve bitki bolluğunu artırmak için yapılan ritüel yerleri" olarak gördü.

İLGİLİ:  Dünyanın en hızlı uçan kuşları

Ancak Arkeolojik Bilimler Dergisi'nde yayınlanan yeni bir çalışma bu teorilere farklı bir bakış getiriyor: Üç Japon araştırmacının yürüttüğü çalışmada Nazca çizgilerindeki kuş oymalarının ornitolojik bir analizi yapıldı. Söz konusu kuşların çoğunun daha önce yanlış tanımlandığı ortaya koyuldu.

Nazca çizgilerine hiç olmadığı kadar detaylı bakıldı

Araştırmacılar problemi, şimdiye kadar bu çizimlerdeki kuşların genel izlenimlere ya da birkaç morfolojik özelliğe dayanarak tanımlanmasında buluyor. Kuşların kimliklerini daha iyi tanımlamak isteyen Masaki Eda ve meslektaşları gagalar, kafalar, boyunlar, gövdeler, kanatlar, kuyruklar ve ayaklar dahil olmak üzere her bir figürün morfolojik özelliklerine yakından baktılar. Ekip bu gözlemleri 2.000'den fazla yerli Peru kuş türünün bilimsel çizimleri ile karşılaştırdı.

Araştırmacılar üzerinde çalışılan 16 oymanın üçünü yeniden sınıflandırdılar. Bir zamanlar sinek kuşu olarak tanımlanan bir çizimin aslında güney çöllerinden ziyade, kuzey ve doğu Peru’nun ormanlık bölgelerinde yaşadığı bilinen bir hermit (sinek kuşu alt grubu) olduğu öğrenildi. Hermit, üç özelliğiyle tanınır: Uzun ince gaga ve uzun kuyruk tüyleri. Çoğu sinek kuşunun ise çatal ya da yelpaze şekilli kuyrukları var.

İLGİLİ:  Dünyanın en büyük T. Rex dinozor fosili ile tanışın

Daha önce sadece “bir kuş” olarak bilinen ve şimdi yeniden tanımlanan ikinci kabartma ise kıyılarda yaşayan bir pelikanı tasvir ediyor. Üçüncü çizimin eskiden guano kuşu olduğu düşünülüyordu – hamsi yiyen ve değerli gübre görevi gören dışkı üreten büyük bir kıyı deniz kuşu – ancak pelikan olduğu öğrenildi.

Soyu tükenmiş türler tanımlanamıyor

Araştırmacılar kuşların 16'sını birden tanımlayamadıklarını belirttiler. Bunların nedenleri arasında bazılarının önceki sınıflandırmalara ters morfolojik özelliklere sahip olması ya da yalnızca Peru'ya özgü türler olması var. Bu nedenle, bazı çizimlerin soyu tükenmiş canlıları temsil etmesi ya da sadece yanlış olması mümkün.

İLGİLİ:  Güvercin ve tavuk neden başını öne sallayarak yürür?

Araştırmacılar, Nazca çizgisinde görülen kuşların çoğunun Peru’nun çöl ovalarından uzaktaki bölgelerde yaşadıklarını buldu. Bu da insanların bu egzotik kuşlarla sahilden yiyecek toplarken karşılaşmış olabileceğini gösteriyor. Yerliler daha önce hiç görmedikleri bu hayvanları etkileyici bulmuş olabilirler.

Nazca çizgileri nasıl yapıldı?

Bilim adamları Nazca çizgilerinin kesin amacından emin olmasalar da, nasıl yapıldıkları oldukça basit. İnka öncesi insanlar bu "glifleri" 30 ila 38 cm'lik kayaları kaldırıp altlarında gizlenmiş olan açık renkli kumları kullanarak yaptılar.

Araştırmacılar çizimlerdeki kuşları çömlek üzerine çizilen, gemi olarak modellenen ve dini faaliyetlerde kullanılan kuşlar ile karşılaştırmayı planlıyorlar. Ekip hala Nazca çizgilerinin neden halk için bu kadar önemli olduğunu anlamaya çalışıyor.

Peru'daki Nazca çizgileri için hala net bir cevap bulunamıyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/bilim

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.