Kategoriler
Teknoloji

PlayStation 5 hakkında her şey: Özellikleri, oyunları ve çıkış tarihi

PlayStation 5 hakkında tüm bilinmesi gerekenlere değiniyoruz. Sony'nin dördüncü nesil konsolunun artık sonuna yaklaşıyoruz. Halefi PlayStation 5 ile ilgili söylentilerin ortaya çıkma zamanı geldi. PlayStation 4 bir süredir küçük değişikliklerle yeni sürümlere güncellenmeye devam edecek gibi görünüyordu. Ancak Sony nihayet bir sonraki ve muhtemelen sonuncu PlayStation oyun konsolu üzerinde çalıştığını resmen onayladı. Donanımdan oyunlara işte PS5 hakkında bilmeniz gereken her şey.

Güncelleme: 11 Haziran 2020'de Play Station 5 resmi olarak tanıtıldı. Tanıtım videosunu ve özellikleri aşağıda bulabilirsiniz:

Play Station 5'in özellikleri

ParçaÖzellik
CPU8x Zen 2 Core 3.5GHz
GPU10.28 TFLOPs, 36 CUs 2.23GHz
GPU MimarisiÖzelleştirilmiş RDNA 2
Bellek/Arayüz16GB GDDR6/256-bit
Bellek Bantgenişliği448GB/s
Dahili Depolama825GB SSD
IO verisi5.5GB/s (Raw), Typical 8-9GB/s (Compressed)
Genişletilebilir depolamaNVMe SSD yuvası
Harici depolamaUSB HDD desteği
Optik sürücü (opsiyonel)4K UHD Blu-ray Drive

PlayStation 5 hakkında her şey

playstation 4 playstation 5 ps5
"PlayStation 5" ismi henüz kesinleşmedi

Pek çok satış mağazası Sony’nin yeni nesil oyun konsolunu PlayStation 5 veya PS5 olarak adlandırsa da henüz resmi ismi açıklanmadı. Sony CEO'su Kenichiro Yoshida önceki bir röportajda "yeni nesil donanıma sahip olmanın gerekli olduğunu" söylemiş ve yeni PlayStation'ın tasarım anlamında çok farklı olmayacağını belirtmişti. Yani PlayStation 5'in öne çıkan noktası performansı olacak.

PlayStation 5 özellikleri

Mark Cerny'ye göre PS5'in CPU ve GPU’su şu anda en güçlü PC’lerde bulunan bir özellik olan 3D ses, 8K grafik ve ışın izleme özelliklerini destekleyecek. Konsolda baştan aşağı AMD çipleri kullanılacak. CPU, Ryzen hattına dayanan sekiz çekirdekli bir yonga olacak ve Zen 2 mikro mimarisini baz alacak. GPU, Radeon Navi hattına dayanacak.

İLGİLİ:  Apple kendi ARM çipini üreterek Intel'den kurtuluyor

PS5 ayrıca depolama tarafında HDD'yi bırakacak ve mevcut PC'lerde kullanılandan daha yüksek bant genişliğine sahip bir SSD sürücüye geçecek. Oyunların SSD sürücüde çalıştırılması Sony'nin en güncel PS4 modeli olan PlayStation 4 Pro'ya kıyasla yükleme sürelerini önemli ölçüde azaltıyor.

Yatırımcılara verdiği bir brifingde Sony, PlayStation 4 Pro'nun sekiz saniyede yüklediği bir içeriğin PlayStation 5 ile bir saniyeden kısa sürede yüklendiğini belirtti.

PlayStation 5, Blu-ray disklerin yanı sıra dijital indirmeleri ve bulut oyun akışını da destekleyecek.

PlayStation 5 oyunları

Geliştiriciler şu anda ellerinde PS5 cihazları olup olmadığı konusunda ağızlarını sıkı tutuyor. Ancak birçoğu buna dair ipuçları veriyor.

ps5 playstation 5 cyberpunk 2077
Norveç, Bergen'deki konferansında Witcher 3 geliştiricisi şirket Cyberpunk 2077'nin PS5'te olacağının işaretini verdi.

Örneğin, Witcher 3'ün geliştiricisi CD Projekt Red, bir sonraki oyunları Cyberpunk 2077 için "mevcut ve gelecek nesil teknoloji üzerine inşa edilmiş zengin görseller" ifadesini kullandı. Benzer şekilde Gran Turismo Sport'un geliştiricisi Kazunori Yamauchi stüdyo turunda oyunu gelecek nesil konsollar üzerinden inşa ettiklerini söyledi.

Sony'nin kendi oyunu Death Stranding'in PlayStation 4'e gelmesi bekleniyor. Fakat PlayStation 5 için de hazırlanıyor olması kuvvetle ihtimal. İçeriden bir kaynak Death Stranding için PlayStation 3 uyumluluğu sinyalini de vermişti. Oyunun çıkış tarihi henüz bilinmiyor. Diğer muhtemel oyunlar arasında The Last of Us: Part II ve Ghost of Tsushima var. Teknoloji sunumunda gösterilen ve PS5'te daha hızlı çalışan Spider-Man diğer en güçlü adaylar arasında.

Skyrim yapımcısı Bethesda Softworks'ün yeni bilim kurgu oyunu Starfield yeni jenerasyon donanım ve yazılımlarla uyumlu olacak. Bu da PlayStation 5'e ve bir sonraki Xbox'a gelebileceğini gösteriyor. E3 2018'te tanıtılan The Elder Scrolls VI'nın yeni PlayStation'a gelmemesi için çok az neden var.

İLGİLİ:  Nintendo Switch başarılı oldu mu?

Square Enix şu anda PS5'e oyun hazırlamakla meşgul. Şirketin yeni stüdyosu Luminous Production'da çalışan bir 3D karakter modelleme sanatçısının LinkedIn profilinde "PS5 için yeni AAA oyunu" açıklaması yazdığı görüldü.

PlayStation 5 çıkış tarihi

Mayıs 2018'te Sony Interactive Entertainment CEO'su John Kodera "Önümüzdeki üç yılı sıradaki adımı hazırlamak için kullanacağız" demişti. Bu ifade PS4 üretimlerinde sona gelindiğini belirten açıklamadan sonra gelmişti. Dolayısıyla PlayStation 5 çıkış tarihi için en iyi tahminler 2021'i göstermektedir.

Ancak endüstri uzmanları konsolun daha erken çıkış yapabileceğini düşünüyor. Bazıları Kasım 2020'yi gösterecek kadar ileri gitti. Yılbaşından hemen önce çıkan bir oyun konsolu büyük ses getirecektir.

Sony'nin E3 2018'te çok az sayıda oyun duyurmasının ve 2019 etkinliğine katılmayacağını söylemesinin nedeni bu olabilir. Şirket her şeyi büyük bir etkinliğe saklıyor gibi görünüyor. Ancak şundan eminiz ki PS5 2019'da gelmeyecek. Şirket Şubat 2013'te PS4'ü duyurmuş ve konsol bir sonraki yıl gelmişti. PS5 için benzer bir şey olacağını ön görebiliriz.

PlayStation 5 son PlayStation olabilir

PlayStation 5 hakkında her şey: Özellikleri, oyunları ve çıkış tarihi

Ubisoft CEO'su Yves Guillemot'a sorarsanız bulut oyun akış hizmetleri gelecekte geleneksel konsolların yerini alabilir. Guillemot, endüstri tamamen akışa dayalı oyunlara geçmeden önce “bir konsol jenerasyonu daha” olacağını düşünüyor.

Ancak hem ağ tarafsızlığı (net neutrality) hem de internet sağlayıcılarının kota sınırlamaları nedeniyle hala geleneksel konsollar için güçlü bir pazar olacağına inanılıyor.

Geriye uyumluluk

Mark Cerny, PlayStation 5'in PS4 ve PS VR oyunlarıyla geriye dönük olarak uyumlu olacağını doğruladı. Bu elbette PS3, PS2 veya PS1 oyunlarını içermeyecek. Bunun nedeni PS5 ve PS4’ün benzer mimariye sahip olması. Sony ayrıca oyuncuların yeni nesil konsola geçişini kolaylaştırmak istiyor.

İLGİLİ:  Sony PS4 100 milyon satışa ulaşan en hızlı konsol oldu

Potansiyel bir PS VR 2 hakkında bilgi verilmedi ancak PS5 mevcut VR gözlüğü destekleyecek. Bu da eski PS4'lerini elde tutmak istemeyenler için iyi haber.

PlayStation Now

PS5 bulut oyunculuğunu destekleyecek ve son PlayStation sistemi olmasının sebeplerinden biri de bu. PlayStation Now abonelik hizmeti daha eski PS'lerde de çalışacak. Ancak Sony'nin büyük rekabetle karşılaşacağını belirtelim. Bunlar arasında Google Stadia ve Microsoft xCloud'ın yanı sıra Nvidia ile Amazon gibi şirketler de var. PlayStation 5'te oyunlar Blu-ray diskler, dijital indirmeler ve bulut yayını şeklinde oynanacak. Bulut yayını için PlayStation'ın kendisine ihtiyaç olup olmayacağı henüz belli değil.

Diğer taraftan ilginç bir detay da Microsoft'un Azure veri merkezleriyle ilgili. Veri merkezi bulut yayıncılığı için oldukça önemli. Microsoft 50'den fazla veri merkezine sahipken PlayStation Now için bu 15 dolaylarında seyrediyor. Sony'nin bu konuda Microsoft'un sunucularından yardım alması bekleniyor. Ayrıca Microsoft'un xCloud'ı gibi Sony de mobil platformlara yatırım yapıyor.

PlayStation Now 1080p çözünürlüklü bulut oyun akışı için 5 Mbps internet hızını gerekli tutuyor. Bu da Google Stadia'nın gerektirdiği hızdan (10 Mbps @ 720p 60FPS) çok daha düşük.

Yeni PSVR gelecek mi?

Sony, henüz PlayStation VR için bir halef açıklaması yapmamasına rağmen gözlük tasarımını gelecekte iyileştirmeyi planladığını açıkça belirtti. Toronto’daki Collision konferansında konuşan PlayStation’ın AR-GE başkanı PlayStation VR’ın gelecekteki sürümlerinin daha hafif olacağını ve daha az yer kaplayacağını söyledi.

Geleneksel modele ek olarak tamamen kablosuz bir PSVR'ın piyasaya sürülmesi de mümkün. PlayStation ayrıca yeni PSVR'da göz izleme teknolojisini kullanmayı da planlıyor. Bu özellik Vive Pro gibi birinci sınıf kulaklıklarda gördüğümüz bir şey ve sanal gerçeklik oyunlarında daha hassas ve sezgisel kontrollere imkan sağlıyor.

Yeni PlayStation VR, PlayStation 5'in kendisiyle birlikte piyasaya sürülmeye hazır olmayacak, çünkü orijinal kulaklık seti halihazırda yeni sistemle uyumlu olacak. Bununla birlikte Vive ve Oculus gibi sistemlerde kullanılana benzer bir dokunmatik kontrolcüsü olabilir. Ayrıca kameralar yoluyla "karma gerçeklik" özelliği sunması da mümkün.

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.