Kategoriler
Bilim

Salyangozdan esinlenilen yapıştırıcı 90 kg bir insanı taşıyabiliyor

Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri'nde yayımlanan yeni bir çalışmada, salyangoz sıvısının özelliklerini yansıtan, çıkarılabilir ve tekrar kullanılabilir süper bir yapıştırıcının geliştirildiği paylaşıldı. Pennsylvania Üniversitesi, Kore Bilim ve Teknoloji Enstitüsü ve Lehigh Üniversitesi'nden araştırmacılar tarafından geliştirilen bu madde polimer bazlı bir hidrojel olarak tanımlanıyor. Süper yapıştırıcı günümüz tutkallarının ortaya koyduğu çoğu sorundan yoksun.

Polimer hidrojel yapıştırıcı katılaşıp yumuşayabiliyor

Polimer bazlı bu madde çoğu yapıştırıcının sunduğu tipik problemleri ortadan kaldırıyor. Araştırmacıların belirttiğine göre sıradan yapıştırıcılar ya çıkarılabilir, biraz yeniden kullanılabilir ve oldukça zayıf ya da çok güçlü ama tamamen kullan-at olma eğilimindeler. Salyangozlardan esinlenen bu yapıştırıcı, etkileyici bir güç ve yeniden kullanılabilirlik ya da tersinirlik sunuyor.

Salyangozlar bir noktadan diğerine giderken yapışkan bir mukus salgılarlar. Bu sümük, yumuşakçaların kaya, tavan ve duvar gibi yüzeylere sıkıca bağlı kalmasını sağlar. Salyangozlar uzun süre sabit durduğunda, bu sıvı sertleşerek hayvanları büyük bir kuvvetle yerlerine kilitler. Ancak seyahatlerine devam etmeye hazır olduklarında kolayca yumuşarlar. Salyangozları güvenli bir şekilde yüzeye tutturmasının yanı sıra, epifram (epiphragm) olarak bilinen bu geçici yapıştırıcı madde nemi korur ve vücutlarının kurumasını önler.

İLGİLİ:  1.400 TNT gücündeki asteroit Küba'nın üzerinde patladı

Bilim adamları ürettikleri polihidroksietil metakrilat (PHEMA) hidrojelinin kuruyken sertleşerek ve suyla ıslatıldığında ise yumuşayarak bir yüzeyin mikroskobik köşelerini ve çatlaklarını taklit ettiğini yazıyor.

salyangoz yapıştırıcı sıvısı
Doğa bir kez daha yollarını gösteriyor.

Buluşun Pennsylvania Üniversitesi'nden bir yazarı olan Yang Yang basın açıklamasında, “Duvara fırlattığınız yapışıp kalan çocukluk oyuncakları gibi” diyor. Ekliyor, “Çünkü çok yumuşaklar. Bir duvarda plastik bir tabaka düşünün; kolayca çıkar. Fakat yumuşak şeyler boşluklara uyum sağlar.”

En önemlisi de PHEMA'nın – çoğu malzemenin aksine – kurudukça küçülmediği de belirtiliyor. Yapıştırıcı yüzeyde bulunan boşluklara “uygun” şekilde sertleşerek konformalını ve tutuşunu koruyor.

İLGİLİ:  Avrupa RETALT ile SpaceX'e rakip olmak istiyor

Ekip yeni yapıştırıcı maddeyi, suyu içeri ve dışarı aktarabilen küçük kanallarla donatılmış levhalar yardımıyla test etti. Tutkal, havayla doğal olarak kurutulduğunda veya işlemi hızlandırmak için ısıtıldığında güçlü bir yapışkan görevi gördü ve suyla teması sağlandığında ise kolayca ayrıldı. Etkileyici bir şekilde, araştırmacılar PHEMA'nın bir kelebeğin kanatlarını hiç hasar vermeden ayıracak ve takacak kadar güçlü olduğunu bulmuşlar.

90 kg'lık taşıma deneyi

Araştırmanın ortak yazarlarından Jason Christopher Jolly, iki küçük yapışkan yamanın tuttuğu bir kablo demetinden kendini bırakarak PHEMA'nın gücünü göstermek için gönüllü oldu. Çalışma kağıdığına eşlik eden bir videoda görüldüğü gibi tutkal 90 kiloluk Jolly'yi birkaç saniye boyunca tam ağırlığını destekleyecek şekilde kolayca tuttu.

PHEMA genel olarak kertenkelenin yapışan ayaklarından esinlenilen bir teknik olan ve şimdiye kadar doğada tersine çevrilebilir tutkallar için baskın model olan gecko adezyonundan 89 kat daha güçlü olduğunu kanıtladı. Ayrıca, en güçlü Velcro sınırının yedi katı kuvvetlere dayanabildi.

İLGİLİ:  İlk kez Ay'ın görünmeyen yüzüne iniş yapıldı

Araştırmacılar ilerlemeye devam ederken, bu buluşlarını su bazlı olmayan tutkallar geliştirmek için başlangıç ​​noktası olarak kullanmayı umuyor. Her ne kadar PHEMA bir gün endüstriyel montajda, robotik sistemlerde ve hatta yeniden kullanılabilir zarflar gibi gündelik nesneler için kullanılabilecek olsa da, tersine çevrilebilirliğinin su ile kontrol edilmesi, muhtemelen kısa sürede ağır imalatta kullanılmayacağı anlamına gelir. Yine de, salyangozdan esinlenen yapıştırıcının pH, kimyasallar, ışık, ısı ve elektrik gibi etkenlere cevap veren tersinir tutkalların önünü açması mümkündür.

Salyangozdan esinlenilen yapıştırıcı 90 kg'lık insanı taşıyabiliyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/bilim

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.