Kategoriler
Teknoloji

Tesla kendiliğinden patlayan Model S için güncelleme yayımladı

Geçtiğimiz nisan ayında, Şangay'da park edilmiş bir Model S görünüşte sebepsiz yere alev almış ve patlamıştı. Güvenlik kamerasına yansıyan korkutucu olay bir otoparkta meydana geldi. Bu olay Tesla araçlarının ne kadar güvenli olduğuna dair pek çok cevapsız soruya neden oldu. Bundan önce Tesla araçlarının kendiliğinden alev aldığı birkaç vaka daha görmüştük. Yine de bu olay Tesla tarafından sıra dışı olarak yorumlandı. Şirket şimdi tüm Model S'lerde çalışan yazılım için uzaktan bir güncelleme yayımladı.

İLGİLİ:  En iyi kameralı telefonlar

Bataryaların alev almasını engellemek için ekstra önlemler alındı

Tesla Şangay'da meydana gelen bu kazayla ilgili olarak bugün erken saatlerde bir açıklama yaptı. Açıklamada patlamanın araçta bulunan arızalı batarya modülünden kaynaklandığı belirtildi. Bu kazayla ilgili özel olarak danışılan uzmanlar otomobilde meydana gelen yangının aracın genel tasarımındaki herhangi bir arızalı parçadan kaynaklanabileceğine inanmıyor.

Tesla söz konusu açıklamasını Weibo üzerinden yayımladı. Açıklamada arabanın bataryası, o sırada çalıştırdığı yazılım, veriler ve daha fazlasının analiz edildiği belirtildi.

Tesla bundan önce mayıs ayında Model S ve Model X araçlarına yönelik 'sürpriz' bir yazılım güncellemesi daha çıkarmıştı. Güncellemenin emniyet için sunulduğu ima edilmişti. Tesla'nın yeni güncellemesiyle ilgili açıklaması ise şöyle:

İLGİLİ:  Facebook siz akışı kaydırırken gizlice iPhone kameranızı kullanıyor

Bataryayı daha fazla korumaya ve batarya ömrünü artırmaya yardımcı olmak için bugün yayımlanacak olan bir yazılım güncellemesi ile Model S ve Model X araçlarındaki şarj ve termal yönetim ayarlarını değiştiriyoruz.

Şirket Weibo'daki duyuruya Tesla otomobillerinin petrolle çalışan araçlardan daha az alev alma ihtimali bulunduğunu da ekledi. Yaşanan bu olaylar elbette akıllara sabotaj teorilerini de getiriyor. Ancak bunu kanıtlamak kolay olmayacak.

Asıl tuhaf olan firmanın bu raporu yalnızca Weibo üzerinden Çince sunması oldu. Raporun İngilizce versiyonu bulunmuyor. Her iki durumda da, yaşanan korkutucu patlamayı yukarıda yer alan videodan seyredebilirsiniz.

İLGİLİ:  Çernobil'e gitmek güvenli mi?

Tesla'ların sabotaj edildiğine inanmak mümkün. Zira elektrikli araçlar milyar dolarlık petrol kuyularına sahip şirketlerin geleceğini tehdit ediyor.

Tesla kendiliğinden patlayan Model S'in yazılımını güncelledi yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.