Kategoriler
Politika

Trump, İran savaşı için 'fazla uzun sürmezdi' dedi

Trump geçtiğimiz saatlerde Fox Business Network’e yaptığı açıklamada, İran’a karşı herhangi bir askeri harekat yapılması gerekli olursa bunun fazla zaman almayacağını söyledi.

Trump'a göre İran harekatı fazla uzun sürmezdi

Trump, geçen hafta ABD drone'larının IRGC güçleri tarafından düşürülmesiyle başlayan gerilimin üzerine, Reuters tarafından İran Körfezi'nde savaşın yaklaşıp yaklaşmadığı hakkında bir soru aldı: "Umarım olmaz ancak eğer bir şey yaşanacaksa çok güçlü bir konumdayız" dedi. Devamında ise “Kara birliklerimizden bahsetmiyorum" diyerek ekledi. “Sadece bir şey olursa, çok uzun sürmeyeceğini söylüyorum.”

İLGİLİ:  500 kg'lık 2. Dünya Savaşı bombası Almanya'da bir tarlada patladı
Trump, İran savaşının fazla uzun sürmeyeceğini açıkladı

Trump'ın ifadeleri son yıllarda Suriye'ye yönelik yapılan iki büyük Tomahawk füzesi ve hava saldırısı örneğine benzer bir senaryoya işaret ediyor. İkinci senaryoda, Nisan 2018’de yakınlardaki savaş gemilerinden gece boyunca 100 tomahawk füzesi ülkeye fırlatılmıştı.

Şam’ın hükümet binalarının ve çevre alanlarının hedef alındığı söylenen bu tek gecelik saldırıda ABD, binaların kimyasal silah araştırması ve geliştirmesi için kullanıldığını iddia etmişti. Bu son Suriye saldırısından sadece birkaç ay sonra Trump, Amerikan askerlerine Suriye'den “tam” çekilme çağrısı yaptı.

Bu nedenle eğer ABD ile İran arasındaki ilişkiler askeri saldırı başlatma boyutuna ulaşırsa, görünüşe göre ABD bunu uzaktan "hızlıca" gerçekleştirmek istiyor. Trump'ın son zamanlarda işleri nasıl yürüttüğüne bakılırsa ABD-İran savaşı bir tür "füze gösterisi" halini alabilir.

İLGİLİ:  İnsanın Ay'a gidişi ve dönüşü: İniş anına kadar neler yaşandı?

İran, Suriye'den çok farklı

Ancak birçok gözlemcinin işaret ettiği gibi, İran Suriye'den çok farklı. Tahran hükümeti, 80 milyon nüfusu olan, dini ve etnik açıdan büyük ölçüde homojen bir ülkeyi yönetiyor. Suriye'den farklı olarak, yedi yıl süren iç savaş ve iç isyanlar ülkenin sofistike savunma yeteneklerini yıpratmadı. 2016'dan bu yana Moskova tarafından teslim edilen 30 adet Rus yapımı S-300 füze bataryasının yanı sıra, ciddi bir balistik füze cephanesi, görünmez denizaltı ve savaş gemisi yetenekleri bulunuyor.

Trump salı günü paylaştığı tweet'te "İran’ın Amerikan olan herhangi bir şeye saldırısı büyük bir ezici güçle karşılanacak ve bazı bölgelerde ezici olmak, yok etme anlamına gelecek" dedi.

İLGİLİ:  Bu kahve dükkanı müşterilerine ücretsiz içecek veriyor

ABD bunun Suriye'deki bir gecelik tomahawk saldırısından daha zor olacağını biliyor. Trump her ne kadar "kara askeri olmayacak" vaatini veriyor olsa da Washington'ın siciline göre bu vaat oldukça şüpheli görünüyor. Trump bu savaşın kısa süreceğini iddia ediyor ancak uzmanlar Orta Doğu'nun göbeğinde bir başka uzun savaşın başlayabileceğine inanıyorlar. Dolayısıyla tahminler şimdilik Trump'ın her türlü savaş ihtimalinden kaçınacağı yönünde.

Trump, İran savaşının fazla uzun sürmeyeceğini açıkladı yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/politika/

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.