Kategoriler
Teknoloji

VeChain, Walmart'a blockchain altyapısı sağlayacak

VeChain blok zinciri dünyasının en iddialı oyuncularından biri olarak biliniyor ve tüm kripto paralar arasında saygın bir konuma sahip. 100'e yakın çalışanı olduğu bilinen VeChain şimdiye kadar birçok şirkete tedarik zinciri çözümleri sağladı. Fortune 500 şirketleri arasında yıllık gelir bazında birinci sırada yer alan Walmart'ın bugün VeChain ile anlaştığı duyuruldu. Peki bu gerçekte ne anlama geliyor?

VeChain ve Walmart ortaklığı önemli görünüyor

vechain pwc walmart
Duyuru bugün erken saatlerde yapıldı.

Konu blok zinciri olduğunda her bir kripto paranın değeri de önemli. Kripto paralar şirketler için bir nevi 'hisse' görevi görüyor. Walmart ortaklığına benzer heyecan verici haberler bu para birimlerinin fiyatını hızlıca artırabiliyor. VeChain'in fiyatı haberden sonra üçte bir oranında yükseldi.

İLGİLİ:  Bir Tesla araba baştan sona nasıl montajlanıyor?

Haber dünyanın en büyük ikinci profesyonel hizmetler ağı Price Waterhouse Coopers (PwC) kıdemli direktörü Tom Foth tarafından LinkedIn üzerinden paylaşıldı. VeChain, Çin'de 400 mağazası bulunan Walmart için gıda güvenliği ve takibi noktalarında gelişmiş blockchain teknolojileri sunacak.

2019'un ikinci yarısı itibariyle hem Walmart hem de PwC'nin hedefi VeChain tarafından sağlanan gıda izlenebilirliği blok zinciri altyapısı üzerinden 100'den fazla yeni ürünü piyasaya sürmek olacak.

CEO Sunny Lu haberleri doğruladı

vechain
Şirket blok zinciri dünyasında öncü halini alabilir.

VeChain CEO'su Sunny Lu kısa bir süre sonra bir dizi tweet ile haberleri doğruladı. Konuyla ilgili olarak "Gerçekten resmi duyurunun gelmesini beklemek istiyorum. Ve PwC üyeleri birlikte başardıklarımızla gurur duyuyor." dedi.

Bu gelişme Walmart gibi büyük bir teşebbüsün sadece özel değil genel blok zinciri üretim uygulamaları ile desteklenebileceğini de gösteriyor. Bu ortaklık ile VeChain'in sunduğu blok zinciri teknolojisinin yalnızca kitlesel çapta kullanılabilir olduğu kanıtlanmadı aynı zamanda sunulan tek bir çözüm modelinin 500 ayrı gıda tedarikçisine uygulanabildiği gösterildi.

İLGİLİ:  Google Stadia oyunları ücretsiz olmayacak

IBM kısa bir süre önce hibrit blok zinciri modellerinin "gelecek" olduğunu söylemişti. VeChain'in PwC ile gerçekleştirdiği çapraz zincir protokolü işleyiş yönünden buna benziyor. Bu teknik protokol şu anda kurulmuş durumda ve artık kullanıma hazır.

Yalnızca bir 'ortaklık' değil

VeChain, PwC ve Walmart arasında gerçekleşen şey yalnızca bir ortaklık değil. Şirket burada an ve an yapılan veri aktarımlarından sorumlu olacak. Bu projenin hız ve güvenilirlik anlamında müşterilere olumlu yansımaları olması bekleniyor.

VeChain bir tedarik zinciri izleme şirketi ve nisan ayında yapılan bir zirvede CEO Sunny Lu yakında PwC'den gelebilecek heyecan verici bir duyurunun ilk ipuçlarını vermişti. Kendisi yeni partnerlerinin doğrudan VeChain ağını kullanacaklarını söylemişti. Bunu "tüm blok zinciri alanı için önemli bir kilometre taşı" olarak tanımlamıştı.

İLGİLİ:  Dünya tarihi /1126–1150/ İkinci Haçlı Seferi, Dorileon Muharebesi, İngiltere'de taht savaşı

Walmart Çin'de çok büyük

Walmart uzun zamandan beri Çin'de faaliyet gösteriyor. Şirket ilk hipermarketini 1996'da Shenzhen'de açtı. Şimdi 100.000 çalışanı ile toplam 426 mağazaya sahip ve ülke genelinde 169 şehre yayılmış durumda. 8 kuru dağıtım ve 11 taze dağıtım merkezi üzerinden tüm ülkeye hizmet veriyor.

Walmart China şimdiye kadar 7.000'den fazla Çinli tedarikçi ile anlaşmalar yaptı. Ülkede satılan malların %95'i yerel noktalardan geliyor. Şirket bugüne dek Çin'de 6 milyardan fazla müşteriye ve üyeye hizmet verdi.

VeChain ayrıca Deloitte, BMW, Renault, BYD Auto, Amazon İnternet Servisleri, Haier, Çin Halk Sigorta Şirketi ve DNV GL ile ortaklıklara sahip. Sonuç olarak haberler VeChain gibi bir blok zinciri ve kripto para çözümü için oldukça iyimser görünüyor.

GÜNCELLEME: VeChain tarafından yapılan resmi duyuru

Yazar Burcu Kara

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.