Kategoriler
Teknoloji

Xbox Project Scarlett: Özellikler, oyunlar ve çıkış tarihi

Yolda yeni bir Xbox konsolu var ve buna Xbox Project Scarlett deniliyor ya da en azından kod adı böyle. Microsoft nihayet büyük E3 2019 açılış konferansında yeni nesil Xbox konsolunu duyurdu ve ilk izlenimler cihazın eskisine göre tam bir canavar olduğunu gösteriyor.

Xbox Project Scarlett: Özellikler, oyunlar ve çıkış tarihi

Xbox Project Scarlett, AMD'nin özel yapım bileşenleri ile donatılmış ve yenilikçi oyun geliştirme tekniklerine izin veren SSD sürücü ile geliyor. 8K grafikleri destekliyor ve bu da inanılmaz derecede güçlü bir oyun makinesi olacağını gösteriyor. SSD'ler elbette on yıldan uzun bir zamandır masaüstü PC'lerdeler ancak konsollar için bu bir ilk olacak. Diğer taraftan "8K grafik desteği" biraz havada kalacak gibi görünüyor. Zira konsol o kadar güçlü olmayacak.

İLGİLİ:  En hızlı elektrikli uçak Rolls-Royce marka olacak

İşte ileride Xbox Two olarak bilinecek Project Scarlett ile ilgili şimdiye kadar ortaya çıkan detaylar.

Xbox Project Scarlett yeni xbox konsolu
Konsol test aşamasından geçiriliyor
  • Cihaz yeni nesil Xbox konsolu olacak, yani 'Xbox Two'
  • Xbox Project Scarlett çıkış tarihi: Microsoft, Scarlett için "2020 Tatil" dedi — bu 2020 Ekim ve Aralık ayları arasını kapsıyor.
  • Halo Infinite ilk onaylanan oyun oldu. Önceki tüm Xbox oyunları yeni Xbox'ta çalışacak.

Xbox Project Scarlett özellikleri ve çıkış tarihi

Konsolun nasıl görüneceğini henüz bilmiyoruz. Hatta Xbox Two adını taşıyacağı resmiyet kazanmadı. Ancak en önemli detayını, Xbox Project Scarlett'in iç donanımını öğrenmiş bulunuyoruz. İşte yeni konsolun özellikleri:

AMD'nin özel tasarımlı Zen 2 işlemcisinden ve Navi mimarisinden faydalanan Xbox Project Scarlett, Xbox One X'ten 4 kat daha güçlü olacak. Xbox One X orta-alt seviye bir GPU ile geldiğine göre yeni Xbox'ın 4K 30 FPS'te rahatça oyun oynatabileceğini görebiliyoruz. 8K tarafında ise grafik ağırlıklı olmayan yapımlara destek verilecektir. Ayrıca gerçek zamanlı ışın izleme (ray-tracing) teknolojisi de olacak.

İLGİLİ:  Yaşayan en pahalı sanatçı ve 91 milyon dolarlık Tavşan'ı

SSD, PS5'te olduğu gibi standart olarak gelecek ve depolama sistemini sanal RAM olarak kullanabilme seçeneğinin yanı sıra oyun yükleme süresini 4 kat kısaltacak. Bu da geliştiricilerin oyuncuların etrafında çok daha ayrıntılı dünyalar tasarlamasına izin verecek. Yeni Xbox 'Standart' RAM açısından GDDR6 ile paketlenecek.

Oyuncular oyun satın alma tercihlerini artık dijital indirmelerden yana yapıyor olsa da, konsol bir fiziksel disk sürücüsüne de sahip olacak. Microsoft bunu insanların oyun koleksiyonu oluşturma hobisi nedeniyle yaptıklarını söylüyor.

Şu anda ön siparişe açılan ve bu yıl 4 Kasım'da piyasaya sürülecek olan yeni Xbox Elite Wireless Controller Series 2'nin sıradaki Xbox Two konsolunun denetleyicisi olması muhtemel.

halo infinite Xbox Project Scarlett yeni xbox konsolu
Halo Infinite

Master Chief'i geri getiren Halo Infinite konsolun çıkış oyunu olacak. Buna rağmen Xbox Projesi Scarlett üç kuşak geriye dönük uyumluluk desteği sunacak. Böylece Scarlett dönemi oyunlarının yanı sıra Xbox One, Xbox 360 ve ilk nesil Xbox'ın oyunlarını Xbox Two'da oynayabileceksiniz.

İLGİLİ:  Boeing 737 Max ucuz mühendis kullanımı nedeniyle düştü

Project Scarlett için çıkış tarihi 2020 tatil olarak belirtildiğine göre alışılmış şekilde Kasım – Aralık dönemi içerisinde gelebilir. Microsoft yılbaşının etrafındaki heyecanı kullanmak isteyecektir.

İki yeni Xbox konsolu olacak

Hazır masaüstü PC'ler gibi Xbox'lar iki farklı donanım seçeneğiyle gelecek. İddialara göre konsollardan biri Anaconda ve diğeri Lockhart adını taşıyacak. İlki şu anda tanıdığımız yüksek uçlu Xbox olacak. Lockhart ise uygun fiyatlı olacak ve Microsoft'un xCloud isimli bulut oyun akış hizmetine odaklanacak. xCloud, Google'ın Stadia servisinin rakibi.

Xbox Project Scarlett: Özellikler, oyunlar ve çıkış tarihi yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.