Kategoriler
Ekonomi

Zenginler neden yoksullardan daha uzun yaşıyor?

Ne kadar yaşayacağımız hayatın en büyük gizemlerinden biri. Kimse kesin olarak bilemez. Ancak bir araştırmaya konu olan bir grup varlıklı insana göre zenginler 100 yaşına kadar yaşayacaklarından emin görünüyor ve 30 ila 40 yıl arasında bir emeklilik planı yapıyorlar. En az 1 milyon dolarlık varlığa sahip 5.000 kişiden fazla insanı kapsayan UBS Yatırımcı İzleme anketine göre her 10 zengin kişiden 9'u geniş vadeli yatırımlarını uzun yaşamlarını finanse edecek şekilde yapıyor.

Başlıca nedenler

RAND Yaşlanma Çalışmaları Merkezi'nin kıdemli ekonomisti ve ortak direktörü Susann Rohwedder'e göre ortalama yaşam süresi dünya genelinde artıyor. Ancak artışların yüksek sosyoekonomik statü grupları için daha büyük olduğuna dair somut kanıtlar var.

İstatistiksel olarak bakıldığında zenginlerin 100 yaşına çıkma şansları yoksullardan daha yüksek. Bu nedenle bu olasılığı göz önüne alarak emeklilik planlarını uzun vadeli yapmaları başta normal görünüyor.

İLGİLİ:  Dünyada dolaşımda ne kadar para var?

Tüm sanayileşmiş ülkelerde yaşam süresi yıllar içinde artmıştır. Bununla birlikte Amerika Birleşik Devletleri'ne bakıldığında en zengin ve en fakir Amerikalılar arasındaki ortalama farkın kadınlar için yaklaşık 10 yıl ve erkekler içinse 15 yıl olduğu biliniyor.

Zenginlerde sigara kullanımı daha düşük ve sağlık olanakları daha yüksek.
Zenginlerde sigara kullanımı daha düşük ve sağlık olanakları daha yüksek.

Ancak uzmanlar sağkalım farklılıklarının altında yatan nedenlerin karmaşık olduğunu ve sağlık ve ekonomik durumun yanı sıra insanların yaşamlarındaki diğer faktörlerin de bunda etki sahibi olduğunu söylüyor.

Düşük ve yüksek eğitim ya da düşük ve yüksek gelir gruplarının ortalama sağkalım oranları karşılaştırıldığında iyi sağlığın insanların iyi eğitim almalarını sağladığı ve daha iyi şeyler yaparak işlerinde daha iyi performans gösterdiklerini ortaya koyuyor.

Bu da daha yüksek gelir ve servet sağlıyor.

Fakir insanlarda sigara kullanımı daha yaygın

Daha yüksek gelir ve zenginlik ile insanlar daha sağlıklı bir yaşam tarzına sahip oluyor. Zenginler, yoksullardan daha dengeli beslenebiliyor ve daha sağlıklı beslenme alışkanlıklarına sahip olabiliyor. Yüksek gelirden gelen daha stressiz yaşam düşük sigara kullanımına yol açıyor. Bu da daha uzun yaşamaya neden olan somut faktörlerden biri.

İLGİLİ:  2019-2021 dünya ekonomik krizinin nedenleri nedir?

ABD'nin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) ülkede yoksulluk seviyesinin altında yaşayan ve eğitim düzeyi düşük olan kişilerin genel nüfustan daha yüksek sigara içme oranlarına sahip olduğunu belirtmekte.

Tıbbi bakıma erişimin etkisi

Tıbbi bakıma erişim veya tıbbi tedaviler için ödenecek paraya sahip olmak uzun ömürlülüğü artırıyor gibi görünse de bununla ilgili somut araştırma yok. Ancak iyi gelirli olmak tıbbi bakımın yanında spor salonları gibi egzersizin günlük stresi azalttığı faaliyetlere katılımı artırıyor. Daha az stres daha uzun ömür için önemli.

Sigortalı olmayanların ihtiyaçları olan bakımı almaları daha zor ancak araştırmalar bunun genel uzun yaşam oranları üzerinde küçük bir etkisi olduğunu belirtiyor. Her yıl sigortasız 800 kişiden 1'i ölüyor ve bunun kesin nedenleri bilinmiyor. Yine de kalp krizi geçiren ancak maddi sebeplerden dolayı acil servise gitmeyi geciktiren kişilerin ölüm riskinin artacağı ortada. İlaçların ücretsiz alınması da önemli. İlaçlara yüksek ödemeler yapmaları gereken astımlı çocuklar bunlar arasında. Yüksek maliyetli testlerden olan kolonoskopi örnekler arasında gösteriliyor.

İLGİLİ:  Komünizm | Özellikleri, avantajları ve dezavantajları

65 yaş eşiği

Daha geniş ölçekli bir çalışma için çeşitli zengin uluslardan karşılaştırılabilir veriler toplayan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın sağlık veritabanından alınan veriler, Amerikalıların diğer zengin uluslara kıyasla 65 yaşına dek görece kısa yaşam süresine sahip olduğunu gösterir. Amerikalılarda sağkalım beklentisi erken yaşamları süresince diplerde. Ancak ilgi çekici şekilde bir kez 65 yaşına girdikten sonra daha uzun ömürlü olma eğilimi gösteriyorlar.

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.