Kategoriler
Tarih & Kültür

51. Bölge: Çok gizli hükümet tesisi hakkında bilinenler

51. Bölge adı verilen üstte çalışan veya bu konuda bilgi sahibi olan binlerce hükümet çalışanı alanın gizliliğini sonsuza dek koruyacaklarına yemin etmiştir. Birçok ABD uçağının burada tasarlandığı ve test edildiği biliniyor. Hükümet, ulusal güvenlik gerekçesiyle bu son teknoloji uçaklar ve silahlar hakkında asla bilgi vermiyor. Bölge son zamanlarda "51. Bölge baskını" adında bir topluluk hareketiyle tekrar gündeme geldi.

51. Bölge olaylarının zaman çizelgesi

 • Nisan 1955: Groom Gölü U-2 için test alanı olarak seçildi.
 • Temmuz 1955: 51. Bölge inşası tamamlandı ve ilk U-2 uçağı 23 Temmuz'da gönderildi.
 • 20 Haziran 1958: Güvenlik bölgesi oluşturmak adına 38.400 dönüm alan kapatıldı.
 • Kasım 1958: 51. Bölge'ye bir A-12 gönderildi.
 • Ocak 1962: Yasaklı hava sahası genişletildi.
 • 1965: Temel nüfus 1.800'ün üzerine ulaştı.
 • Kasım 1977: F117 prototipi 51. Bölge'ye gönderildi.
 • Mayıs 1981: İlk üretim F117 51. Bölge'ye helikopterle indirildi.
 • 1984: Yasaklı bölgeye 89.900 dönüm daha eklendi.
 • 17 Temmuz 1988: Bir Sovyet casus uydusu 51. Bölge'nin fotoğraflarını çekti ve görüntüler ABD medyasında yayımlandı.
 • 10 Nisan 1995: Halkın Freedom Ridge ve WhiteSides Peak tepelerine erişmesi yasaklandı.
 • Temmuz 2013: CIA, U-2 ve OXCART'ın resmi tarihçesini yayımladı ve 51. Bölge'nin varlığı böylece doğrulanmış oldu.
İLGİLİ:  III. Ramses'in hayatı ve Deniz Kavimleri savaşı
51. bölge oxcart
51. Bölge projelerinden Oxcart'ın alana taşınması için tabelaların sökülmesi, yoldaki tümseklerin düzleştirilmesi ve ağaçların kesilmesi gerekti.

51. Bölge'de yakalanan UFO'lar?

Birçokları bölgeye dair tüm gizliliğin nedeninin yalnızca yakalanan UFO'lar olmadığını düşünür. Bölgeden geldiği iddia edilen raporlarda, ABD'nin alandaki UFO'lar üzerinde yaptığı ters mühendislik ile kendi uçak tasarımlarını geliştirdiği söyleniyor. 51. Bölge'de çalışan işçilerin alana işaretsiz bir Boeing 737 ile taşındığı aktarılan bilgiler arasında.

Hükümetin 51. Bölge'nin varlığını reddetmesi

Birleşik Devletler hükümeti yıllarca 51. Bölge'nin varlığını reddetti, ta ki Sovyetler bu alanı fotoğraflarla doğrulayana kadar. Üs gerçekten vardı. Tesis başlangıçta U-2 casus uçaklarının testi için tasarlanmıştı ve görünmez uçak teknolojisi burada hazırlanacaktı. Gizli tesis ilk haline kıyasla kat ve kat büyüdü. USAF, 1970 yılında 51. Bölge'yi ve hava sahasının komutasını devraldı. Tesisten bahsederken genellikle "Dreamland" (Masal ülkesi) adı kullanılır.

İLGİLİ:  Tarihin en ünlü korsanları

Fütüristik tasarımlı uzay araçları

Bu gizemli kale ve çevresindeki yerler kesin olarak gizli tutuluyor. Peki bu yüksek güvenlikli tesiste saklanan sırlara dair bolca söylenti var. Alan üzerinde şaşırtıcı manevralar yapan gemilerin görüntüleri ile içeriden sızdırıldığı iddia edilen resimler ve videolar var. Bu içeriklerden bazılarında fütüristik tasarıma sahip uzay araçları gösteriliyor. Ancak hükümet bu iddiaları reddetmiştir.

Toksik kimyasallar

70'li ve 80'li yıllarda 51. Bölge'deki işçiler JP7 gibi jet yakıtı toksinlerine maruz kaldılar. Bir iddiaya göre, eski olduğu belirtilen bilgisayar parçaları toplu halde yakılırken, çalışanlardan bu parçaların yakıldığı alanlara girmeleri ve malzemeleri karıştırmaları emredilir. İşçiler bunu yaparken sadece bellerine kadar koruma giyerler.

İLGİLİ:  İlk uygarlıklar: Milattan önce 3000'den 700 yılına

Helen Frost davası

1988'de zehirli dumanlara maruz kalarak ölen Robert Frost'un eşi Helen, 1996'da hükümete dava açtı. Ancak hükümet iddiaları onaylayamadığı ya da reddedemediği için dava yargıç tarafından kapandı. Üssün ayrıca her türlü çevre yasalarından muaf olduğu belirtilir. Bu durum ABD Yüksek Mahkemesi'ne temyiz edilmiş ancak mahkeme yeterince ilgilenmemiştir. ABD Başkanı askeri üssün gizliliğini korumak için 51. Bölge'yi çevresel kirleticileri açıklama yasasından muaf tutan sözleşmeyi her yıl yeniler.

Sınıflandırılmış aktiviteler

Hava Kuvvetleri, uzun yıllardır Groom Dry Lake yakınlarındaki Nellis Range Kompleksi'nin varlığını kabul ediyor. Komplekste gerçekleştirilen çok sayıda aktivite var ve bazıları gizli tutulmakta.

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.