Kategoriler
Çevre

70 milyon yıllık Mosazor fosili şans eseri bulundu

Kanada'nın Alberta kentinde değerli taşlar için kazı yapan madenciler bu kez farklı bir "hazine" buldular. Madenciler bundan 70 milyon yıl önce yaşamış eski bir “deniz canavarı” olan Mosazor'un fosilleşmiş kalıntılarına rastladı. Mosazor denizlerin t-rex'i olarak bilinen oldukça etkileyici bir yırtıcıydı.

Mosazor bir deniz sürüngeniydi

Geçtiğimiz aydan bu yana Lethbridge yakınlarındaki bir madende çalışan Ammolite madencileri, yaklaşık 70 milyon yıl önce dinozor çağında yaşamış Tylosaurus cinsinden bir Mosazor (mosasaur) keşfettiler. Royal Tyrrell Paleontoloji Müzesi'nden yapılan açıklamaya göre bu hayvan Dünya'nın büyük kısmının okyanuslarla kaplı olduğu bir dönemde denizi hakimiyeti altında aldı.

mosazor fosili

Çıkarılan Mosazor fosili büyük oranda kayalarla kaplıydı. Ancak daha önce bulunan diğer deniz canlısı fosillerinde görülen bir özellikti. Bu büyük deniz sürüngeni Komodo ejderinin biraz daha sivri burunlu hali gibi düşünülüyor.

İLGİLİ:  Çimentonun çevreye zararları ve alternatif yeşil yapı malzemeleri

Mücevher haline getirilebilecek gökkuşağı renginde ammolit parçalarını arayan madenciler, Bearpaw Formasyonu adını taşıyan bir bölgeyi kazıyorlardı. Bu jeolojik alanın Geç Kretase çağından kaldığına inanılıyor. ABD'nin Montana eyaletinin yanı sıra Kanada'nın bazı bölgelerinde de rastlanmakta.

mosazor görüntüsü
Mosasaurus (Mosazor)

Bu alanda yılda bir veya iki kez fosilleşmiş deniz sürüngenleri keşfediliyor. Bu nedenle son buluş tam anlamıyla sürpriz değil. Ancak nadir şekilde neredeyse tamamı korunmuş bir iskelet keşfedilmiştir.

Mosazor fosili bulunca çalışmalar derhal durduruldu

mosazor iskeleti kazı çalışması

Madenciler kayaya gömülü olan Mosazor fosilini gördüklerinde derhal çalışmayı bıraktılar ve bugüne dek 130.000'den fazla fosil toplamasıyla bilinen paleontolojik araştırma merkezi Royal Tyrell Müzesi'ni çağırdılar.

İLGİLİ:  Plastik toplayan bal arıları ve kirlilikle mücadele

Yeni keşfedilen fosili ele alan Royal Tyrrell bunun 7 metre uzunluğunda bir canlı olduğunu söyledi. Yalnızca kafatasının kendisi 1 metre uzunluğundaydı. İskeletin keskin sivri dişlere ve oldukça kızgın bir bakışa sahip olduğu belirtildi.

mosazor iskeleti
Royal Tyrrell müzesinde yer alan farklı bir mosazor iskeleti

Araştırmacılar gezegende buna benzer yaşayan hiçbir canlı türünün bulunmadığını belirtiyor. Discovery Channel daha önce bu hayvan için "denizlerin t-rex'i" yakıştırmasını yapmıştı.

Mosazor'lar besin zincirinin en üstündeki avcılardı. Yaklaşık 70, 72 milyon yıl önce Alberta'nın büyük bir bölümünü kaplayan sığ sularda yüzdükleri düşünülüyor. Besin olarak deniz kaplumbağaları, ammonit ve balıklarla beslendiler — ve de dişlerini geçirebilecekleri diğer her şeyle.

İLGİLİ:  Denizaltı batırıldıktan 100 yıl sonra su üstüne çıktı

Mosazor'un iskeleti henüz halka gösterilmedi. Bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği bilinmiyor. Ancak ziyaretçiler Royal Tyrrell Museum’daki Dinozor Salonu'nda diğer mosasaur örneklerini görebiliyorlar.

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.