Kategoriler
Çevre

Baltık Denizi'nde iyi korunmuş 500 yıllık batık gemi bulundu

Bir bilim adamı ekibi en son teknolojiye sahip su altı robotlarını kullanarak Baltık Denizi'nde şaşırtıcı derecede iyi korunmuş 500 yıllık bir gemi enkazının kalıntılarını ortaya çıkardı. Southampton Üniversitesi'nden arkeologlara göre, bozulmamış haldeki kökeni bilinmeyen bu gemi son zamanlarda keşfedilen en korunmuş gemi enkazı olma özelliğini taşıyor. Geminin Erken Modern Dönem'den geldiğine inanılmakta (15 yüzyıl ile 16. yüzyılın başları).

500 yıllık batık gemi Mars savaş gemisinden de eski

Gemi ilk kez 2009 yılında İsveç Denizcilik İdaresi (SMA) tarafından sonar cihazları ile tespit edildi. Enkazın büyük bir arkeolojik ve tarihi öneme sahip olduğu ancak bu yılın başlarında anlaşıldı. Bu sonuca deniz tabanı araştırma uzmanları MMT tarafından yürütülen çalışmaların bir sonucu olarak ulaşıldı.

İLGİLİ:  Danimarka'da atık tesisinin üstüne inşa edilen kayak pisti
batık gemi baltık denizi
Fotogrametrik görüntüsü

Denizcilik birimi tarafından yapılan basın açıklamasına göre bu gemi Kristof Kolomb ve Leonardo Da Vinci ile çağdaş bir zamandan geliyor. Yaklaşık 500 yıl önce Baltık Denizi'nin şiddetli ve soğuk sularına sonsuza dek demirledi. Denizin soğuk ve tuzlu yapısı batık geminin şaşırtıcı biçimde iyi korunmasına neden oldu.

Gemi sanki dün batmış gibi

Öyle ki araştırmacılara göre neredeyse dün batmış gibi görünüyor – direkler yerinde ve gövdesi sağlam. Arkeologları gerçekten etkileyen bir diğer şey ise hala geminin yan tarafında asılı duran bot olmuş. Belirtilenlere göre inanılmayacak derecede nadir bi görüntü. Bu bot mürettebatın gemi ile kara arasında hızlıca seyahat etmesini sağlıyordu.

İLGİLİ:  Klorpirifos yasaklanmalı mı? ABD Çevre Koruma Ajansı kararını verdi

Arkeolojik çalışmalar geminin Mars savaş gemisinden de eski olduğunu gösterdi. Mars, 1564 yılında Birinci Öland Savaşı sırasında bir patlamada batmıştı. Batık gemi VIII. Henry'nin Mary Rose'undan (MS 1510-1545) ve de İsveç savaş gemisi Vasa'dan da (MS 1628) eski.

Uzmanlar, daha sonraki Kuzey Yedi Yıl Savaşları'nda (1563-1570) kullanılan daha büyük ve daha güçlü gemilerden eski bir geminin bu durumda bulunmasının nadir olduğunu söylüyor – İskandinav uluslarının modernleşmesinin yolunu açan çok önemli bir dönemdi.

Araştırmada gelişmiş aletler kullanılıyor

Cıvadra (gemi önündeki kılavuz) ve ilkel şekilde süslenmiş ayna kıç hala açık şekilde görülebilir durumda. Ahşap bocurgat ve sintine pompası gibi nadiren görülen diğer unsurlar da buna dahil. Mil üzerinde dönen silah hala güvertede yerli yerinde duruyor.

İLGİLİ:  Okyanusların ısısı tahmin edilenden hızlı yükseliyor

Baltık Denizi'nde iyi korunmuş 500 yıllık batık gemi bulundu burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/çevre

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.