Kategoriler
Tarih & Kültür

Bucephalus (Bukefalos): Büyük İskender'in atı

Bucephalus (Bukefalos) yani Büyük İskender'in büyüleyici atıyla ilgili kısa bir yazı okuyacaksınız. Bucephalus bazıları tarafından tarihin en ünlü atı olarak kabul edilir. İskender ve Bucephalus’ın ilk buluşması benzersizdi ancak tarihin en büyük generallerinden birinin gerçek karakterini de bizlere gösterdi.

Kral II. Flip'e getirilen Bucephalus (Bukefalos), oldukça sinirli ve kesinlikle ehlileştirilemez olarak görüldüğü için, kralın emriyle atın götürülmesi istenmişti. Hatta önce atı sakinleştirmek için kırbaçlamaları tüm işleri daha da kötü yaptı. Devamında ise şunlar oldu:

İLGİLİ:  Özgürlük Heykeli: Tarihi, anlamı ve inşası

İskender'in Bukefalos'a meydan okuması

Tarihçi Plutarch bize kudretli imparatorluğunu oluşturmak için Büyük İskender'in binlerce km boyunca sürdüğü ve birçok savaşta kullandığı Bucephalus'un hikayesini anlatıyor.

Bucephalus (Bukefalos): Büyük İskender'in Atı /  Paris, Petit Palais Müzesi
İskender'in atı güneşe çevirme anı / Paris, Petit Palais Müzesi

Bu hikaye, Büyük İskender'in babası olan II. Filip'e vahşi bir at getiren Teselyalı Philoneicus ile başlar. II. Filip ona böylesine dengesiz bir at getirdiği için Phinoneicus'a kızmıştı, ancak İskender Bucephalus'u biraz izledi ve babasına bir meydan okuma önerdi.

Fakat babası İskender'e baktı ve “Adamlarımın hiçbiri bu atı idare edemiyor, bana gerçekten daha iyisini yapabileceğini mi söylüyorsun?” dedi. İskender ise “Bu kadar iyi bir atı mahvetmek üzücü bir şey. Bu adamlar ona nasıl davranılacağını bilmiyor.” diyerek kararlılığını sürdürdü. “Ve eğer bunu başaramazsan ne olacak?” diye sordu Filip. İskender ise son kez "Size atın bedelini ödeyeceğim.'' cevabını verdi ve sahneye çıktı.

İLGİLİ:  Kapadokya: Tarihi, peribacalarının oluşumu ve yer altı şehirleri

İskender sadece 12 yaşında olmasına rağmen Bucephalus'un kendi gölgesinden uzaklaştığını fark etmişti. İskender hafifçe Bucephalus'u güneşe çevirdi, böylece gölgesi atın arkasına düştü. Orada bulunan tüm erkekler, çocuğun atın efendisi haline geldiğini görünce sevinçten haykırmaya başladılar. Ardından Bucephalus, İskender'in kendisini sürmesine izin vererek Filip'i halkın önünde küçük düşürdü.

Filip, “Ey oğlum, kendine eşit ve layık bir krallık bak, çünkü Makedonya sana çok az.” diyerek övgüsünü paylaştı. İskender atı Bucephalus olarak adlandırdı, çünkü atın kafası "boğa gibi geniş" görünüyordu. Güçlü bir aygır olan Bucephalus, Büyük İskender'in son savaşında aldığı yaralardan öldü. İskender harika atının anısına Bucephala şehrini (bugünkü Pakistan'ın Jhelum kenti olduğu düşünülen) kurdu.

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.