Kategoriler
Teknoloji

Çin, turistlerin telefonuna zorla casus yazılım yüklüyor

Çin, agresif güvenlik ve gözetim operasyonları ile biliniyor. Yeni raporlar ülkenin en az bir bölgesinde şimdi daha agresif "güvenlik" yöntemlerinin uygulandığını ortaya koydu. Birden fazla haber ajansından gelen bilgilere göre, hükümet sınır güvenliğini artırmak için ülkesini ziyaret eden turistlerin telefonuna zararlı yazılımlar yüklüyor. Casus yazılım bir turistin mesajlarını kopyalamak, rehber bilgilerini aktarmak ve telefonundaki binlerce farklı belgeyi taramak için kullanılıyor.

Çin hükümeti ülkelerine giren turistleri izlemekte kararlı

Turistler bu yeni zararlı telefon yazılımıyla, Uygur nüfusuna ev sahipliği yapan Sincan bölgesine girdiklerinde karşılaştıklarını bildirdi. Etnik kökeni Türk olan Müslümanlardan milyonlarca kişi Çin'de, neredeyse hepsi de Sincan'da yaşıyor. Pekin, kitlesel gözetim ve gözaltı kamplarının kullanımı da dahil olmak üzere yıllardır Uygurlara karşı düşmanca bir tutum sergiliyor. BXAQ veya Fengcai olarak bilinen yeni kötü amaçlı yazılımlar Uygur popülasyonunu ve sempatizanlarını takip etmeyi amaçlıyor.

İLGİLİ:  Dünya tarihi /600–650/ Sasaniler Kudüs ve Mısır'ı alıyor, Hz. Muhammed'in hicreti, İlk halife Ebu Bekir
çin turist telefon casus yazılım

Sincan sınırından bir kez geçmek karşılaşacağınız yoğun güvenlik uygulamaları nedeniyle gününüzü mahvedebilir. Ziyaretçiler ve turistler sürecin bir parçası olarak akıllı telefonlarını teslim etmek zorundalar. Motherboard, Guardian ve New York Times yayınları Fengcai yazılımının bir örneğini almak için birlikte çalıştı ve Süddeutsche Zeitung ve Cure53 gibi güvenlik firmaları tarafından analiz edilmesini sağladı. Kötü amaçlı yazılım kendisini gizlemek için fazla uğraş göstermiyor ya da telefondaki bir güvenlik açığından yararlanmıyor. Bununla birlikte çok fazla bilgiyi ele geçiriyor.

Çin zararlı yazılımı nasıl yüklüyor?

Fengcai standart bir Android uygulaması ancak çok sayıda hassas izinlere sahip (aşağıya bakınız) ve bu izinleri aşırı derecede kötüye kullanıyor. Sınır görevlilerinin uygulamayı yan yollarla yüklemesi gerekiyor. Bunun için kullanıcıların doğrulanmamış uygulamaları yanlışlıkla yüklemelerini önleyen bazı koruma katmanlarını aşıyorlar. Yükleme bittikten sonra uygulama telefonun mesajlaşma geçmişini, takvim girişlerini, kişileri ve hesap ayrıntılarını Çinli bir sunucuya kopyalıyor.

İLGİLİ:  Ay'da yetişen ilk bitki muhtemelen öldü

Fengcai, verileri kopyaladıktan sonra telefonun depolama birimini 70.000'den fazla dosya için tarıyor. Bunlar arasında aşırılık yanlısı İslami materyallerden, Kuran gibi zararsız içerikler, Dalai Lama hakkında bilgiler ve İslam dünyası hakkında bilimsel kitaplar var. Unholy Grave adlı Japon metal grubunun Tayvan hakkındaki bir şarkısını bile arıyorlar.

Fengcai, veri toplandıktan sonra kendini silmek üzere tasarlanmış. Uygulamada büyük bir “kaldır” düğmesi bile bulunuyor. Sınır muhafızları uygulamayı daha sonra insanların kaldırmasına aldırmıyorlar. Araştırmacılardan Motherboard, Android APK'sinin bir kopyasını GitHub'a yükledi, ancak muhtemelen kullanmak istemezsiniz. Fengcai'nin Çin'in diğer bölgelerindeki turistlerin telefonlarına zorla yüklendiğinde dair herhangi bir rapor bulunmuyor, ancak benzer bir şeyin ortaya çıkması şaşırtıcı olmayacaktır.

İLGİLİ:  Hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar

Çin turistlerin telefonuna zorla casus yazılım yüklüyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.