Kategoriler
Çevre

Depremle oluşan ada denizin derinliklerine gömüldü

Pakistan'da 2013 yılında meydana gelen depremde oluşan bir ada, NASA tarafından yayımlanan yeni görüntülere göre şimdi deniz tarafından yutulmuş durumda. Zalzala Koh (veya Urduca'da “Deprem Dağı”) olarak adlandırılan ada, Pakistan'ın liman kenti Gwadar'ın yakınındaki sığ bir koyda bulunuyordu. Eylül 2013'te meydana gelen depremde tetiklenen çamur volkanının bir ürünüydü.

Çamur volkanı tarafından oluşturulan ada artık yok

O zamanki jeologlar, 20 metre yüksekliğe, 90 metre genişliğe ve 40 metre uzunluğa sahip olan adanın Umman Denizi'nin dalgaları ve gelgitlerine dayanamayacağını tahmin etmişti.

İLGİLİ:  Güneş enerjisi ile çalışan Bitcoin madencilik çiftliği
Depremle oluşan ada denizin derinliklerine gömüldü
Yukarıdaki resim dizisi, adayı Nisan ve Eylül 2013, Kasım 2016 ve Nisan 2019'da göstermektedir. (Fotoğraf: NASA Dünya Gözlemevi)

NASA'nın Landsat uyduları, adanın çevresindeki suyun rengini değiştiren çamur ve tortu izleriyle ilgili bir takım görüntüler elde ettiler. 2016'nın sonuna doğru su hattının üzerinde fazla bir kara parçası kalmadığı fark edildi.

Uydu görüntüleri Umman Denizi'nin adayı yüksek gelgitlerle yuttuğunu gösterdi.

Bu “Deprem Dağı” şimdilik görüş alanı dışında olsa da, sonsuza kadar gittiği anlamına gelmiyor.

Depremle oluşan ada denizin derinliklerine gömüldü
Ada burada son kez 26 Kasım 2016'da görülüyor. (Fotoğraf: NASA Dünya Gözlemevi)

NASA'ya göre Landsat görüntülerinde adanın varlığını sürdürdüğüne yönelik ipuçları var. Landsat, Haziran 2019’da su altındaki adanın üs çevresinde dolaşımda olan tortu izleri gözlemledi.

Volkan nasıl ada oluşturur?

NASA bir blog yazısında adaların nasıl çamur volkanlarından oluştuğunu açıkladı. Buna göre Pakistan kıyılarındaki çamur volkanları levha tektoniğinin bir yan ürünüdür. Umman levhası Avrasya levhasının altında yılda birkaç santimetre batıyor. İşlem yumuşak çökeltileri Avrasya levhasının kenarına doğru itmekte ve çamur volkanları için önemli bir bileşen haline getirmekte. Bu esnada Umman ve Avrasya levhaları arasındaki sınır aşırı baskıdan ısınabiliyor. Kayalar magmaya erir ve magma ile sıcak volkanik gazlar suyu, kayaları çözebilecek aside dönüştürür. Zamanla, bu sıcak çamur ve gaz bulamacı yeraltı çatlaklarından sızar, yüzeye çıkar ve patlar.

İLGİLİ:  Dev volkan patlamasının uzaydan çekilen görüntüleri paylaşıldı

Çamur volkanlarının oluşturduğu adaların gelip gittiği bilinmektedir.

Zalzala Koh'nın yaklaşık 120 km doğusunda bir başka küçük, dairesel çamur adası olan Malan, denizden yükseldi ve geçen yüzyılda dört kez (1945, 1999, 2010 ve 2013'te) aşınmıştır.

Depremle oluşan ada denizin derinliklerine gömüldü yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/çevre

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.