Kategoriler
Rehber

En iyi oyuncu klavyeleri neler? Mekanik çözümlerden membrane çözümlere

En iyi oyuncu klavyeleri listemizde satın alabileceğiniz en iyi oyun klavyelerini bulacaksınız. Tıpkı fareler gibi oyuncu klavyeleri de oyun deneyiminizi belirgin oranda geliştirebiliyor. Diğer pek çok PC bileşeni ve çevre biriminin aksine oynadığınız bir PC oyununda sizi daha iyi hale getirebilir, özellikle de mekanik bir klavyeye yatırım yapıyorsanız.

En iyi oyuncu klavyeleri

Bir oyun klavyesini gerçekten en iyi yapan nedir? Uygun fiyat mı, küçük boyut mu, RGB mi, tuş sayısı mı yoksa switch'ler mi? Belki de bunların bir kombinasyonu. Ancak şu var ki gün içerisinde deneyiminizi en çok etkileyen şey switch'ler yani tuş anahtarı olacak. Bir oyuncu klavyesi almadan önce hangi switch'i kullandığına mutlaka dikkat edin. Bazıları sesli, bazıları yazması kolay ve bazılarıysa dayanıksız olabilir.

İLGİLİ:  Apex Legends güncellemesi: Legend ve silah değişiklikleri

Steelseries Apex Pro

Klavyelerde yeni manyetik switch yaklaşımı

En iyi oyuncu klavyeleri apex pro
Apex Pro

Fiyat: 200 dolar | RGB aydınlatma: Var | Programlanabilir tuşlar: Evet | Mekanik: Evet

ArtılarEksiler
Güzel alüminyum malzemePahalı
Özel tuş aktivasyon ayarlarıEn iyi bilekliğe sahip değil
Sessiz ve hızlı manyetik switch'ler
OLED bilgi ekranı

SteelSeries Apex Pro zarif estetiği ve akıllı OLED ekranı ile ilgi çekiyor. Apex Pro'nun en başarılı yanları sessiz tuşları, sağlam gövde yapısı, özel tuş aktivasyon seçenekleri ve manyetik switch'leri oluyor. Performans açısından bakıldığında en iyi ve en hızlı oyun klavyeleri arasında yer alıyor. Fiyatı biraz yüksek olsa da bunu karşılamayı başarıyor.


Razer Huntsman Elite

Işıklandırmayı sevenlere

oyuncu klavyeleri huntsman elite
Huntsman Elite

Fiyat: 200 dolar | RGB aydınlatma: Var | Programlanabilir tuşlar: Evet | Mekanik: Evet

ArtılarEksiler
Hızlı aktive olan tuşlarPahalı
Dokunsal optomechanical switch'lerTutarsız yazılım
Zengin RGB aydınlatma
Bileklik

Huntsman Elite hız odaklı bir oyuncu klavyesi. Razer, mekanik switch'leri optik sensörlerle birleştirerek optomechanical'ı yaptı. Bu da Huntsman Elite ile yazarken tuşları çok az güçle aktive edebileceğiniz anlamına geliyor. Oyunlarda daha hızlı tepki vermeniz gerektiği anlarda ideal. Özel switch'in yanı sıra genel olarak oldukça rahat bir klavye. Bilekliği da dahil hemen her noktasında RGB aydınlatma bulunuyor.

İLGİLİ:  Logitech G Pro X incelemesi: Logitech'in en iyi kulaklığı

Logitech G513

Sessiz oyun deneyimi

En iyi oyuncu klavyeleri g513
G513

Fiyat: 160 dolar | RGB aydınlatma: Var | Programlanabilir tuşlar: Evet| Mekanik: Evet

ArtılarEksiler
Sessiz tuş switch'leriÖzel medya tuşları yok
Güzel RGB aydınlatmaTuşlar kolay kırılıyor
Yumuşak bileklikEk oyun tuşları yok
Yazması kolay

Popüler Cherry MX Red switch'ler oyunlarda yeteri kadar iyi olsa da yazı yazmak için ideal değiller. Logitech G513 ve onun Romer G Linear switch'lerinin öne çıktığı yer burası. Bu oyuncu klavyesinin fırçalanmış metal yüzeyi neredeyse parmak izi tutmuyor. Görece uygun fiyatı da düşünüldüğünde, kendisi en iyi oyuncu klavyeleri arasında yer alıyor. Ancak önemli bir nokta var, kullanılan switch'ler sessiz olsa da dizaynları gereği kolay kırılıyorlar. Özellikle temizlik ya da başka bir nedenle tuşları sökmek isterseniz bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Neyse ki Logitech tuş kırılmasını garantiye alıyor.

İLGİLİ:  Apex Legends'ta yapılmış en iyi hareketler #1

Corsair K95 RGB Platinum

RGB oyun klavyelerinin Rolls Royce'u

oyuncu klavyeleri k95
K95 Platinum

Fiyat: 190 dolar | RGB aydınlatma: Var | Programlanabilir tuşlar: Evet | Mekanik: Evet

ArtılarEksiler
Güçlü ışıklandırmaGarip yazılım
Bolca medya ve kısayol tuşuKauçuk bileklik kolay aşınıyor
Alüminyum malzeme
Yumuşak bileklik

Bir oyun klavyesinde 190 dolar fiyat etiketi biraz fazla olabilir ancak piyasadaki en iyi oyun klavyelerinden biri olan Corsair K95 RGB Platinum pek çok özelliğe sahip. Klavye RGB aydınlatma tarafında 19 bölgeli ışıklandırmaya sahip. 6 özel makro tuşu, 8 MB dahili depolaması ve fırçalanmış alüminyum çerçevesi var. Özel ses kontrol tekerleği, medya tuşları ve diğer kısayol butonları kendisini eksiksiz bir klavye yapıyor. Kolay yıpranan kauçuk bileklik belki de zayıf kaldığı tek nokta oluyor.

Razer Cynosa Chroma

Uygun fiyatlı oyuncu klavyesi

Cynosa Chroma
Cynosa Chroma

Fiyat: 50 dolar | RGB aydınlatma: Var | Programlanabilir tuşlar: Evet| Mekanik: Hayır

ArtılarEksiler
Uygun fiyatTuşlar mekanik değil (membrane)
Alçak profilli tasarımDaha yavaş tepki süresi
Alüminyum malzemeKısa USB kablosu
Makro tuşları yok
Ucuz plastik gövde

PC oyunlarında yeniyseniz ve piyasadaki yüksek fiyatlı mekanik klavyeler ilginizi çekmiyorsa Razer Cynosa Chroma aradığınız oyuncu klavyesi olabilir. Üst seviye bir klavyenin dokunsal tuşlarına sahip değil, ancak hibrit switch'leri yeterince iyi performans gösteriyor. 1 ms'lik polling oranı ve aynı anda 10 tuşu algılama desteği ile yeterli seviyede. Bir artısı da bu fiyat seviyesinde RGB aydınlatma sunması oluyor. Henüz PC bileşenlerine fazla para harcamaya hazır değilseniz en iyi oyun klavyelerinden biri durumunda.

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.