Kategoriler
Ülkeler

Hong Kong: Geniş tarihi, ekonomisi ve coğrafyası

Çin'in güney kıyısında yer alan Hong Kong, Çin'deki iki özel idari bölgeden biridir. Eski İngiliz Hong Kong bölgesi Çin'in bir parçası olmakla birlikte, yüksek düzeyde özerkliğe sahiptir ve Çin eyaletlerinin yasalarına uymak zorunda değildir. Ülke iyi yaşam kalitesi ve İnsani Gelişme Endeksi'ndeki yüksek sıralaması ile bilinir.

Hong Kong hakkında bilgiler

35.000 yıllık tarih

Arkeolojik kanıtlar, insanların bu bölgede en az 35.000 yıldır bulunduğunu göstermiştir. Çıkartılan eserlerin Paleolitik ve Neolitik döneme ait olduğu görülmüştür. Qin Shi Huang MÖ 214’de bölgeyi ele geçirdikten sonra bölge Çin Hanedanlığı'nın bir parçası oldu.

hong kong tren manzarası
Kırmızı bayrağın merkezinde beş beyaz bauhinia (orkide) çiçeği yaprağı yer alır.

Qin Hanedanlığı çöktükten sonra bölge 206’da Nanyue Krallığı'na bağlandı. MÖ 111'de Nanyue Krallığı, Han Hanedanlığı İmparatoru Wu tarafından fethedildi. Burası daha sonra Tang Hanedanlığı'nın bir parçası oldu ve MS 736'da bölgeyi koruması için askeri bir kasaba kuruldu. 1276'da Moğollar bölgeyi işgal etti ve yerleşim yerlerinin çoğu taşındı.

İLGİLİ:  İsveç: Tarihi, yönetimi, ekonomisi ve iklimi

Hong Kong İngilizlere aitti

Hong Kong'a gelen ilk Avrupalılar 1513'te Portekizlilerdi. Bölgede hızlı bir şekilde ticaret alanları kurdular ve Çin ordusuyla çatışmaları sonucu bölgeden zorla atıldılar. 1699'da İngiliz Doğu Hindistan Şirketi ilk olarak Çin'e girdi ve Kanton'da ticaret garnizonları kurdu.

hong kong İngiliz Doğu Hindistan Şirketi bayrağı
İngiliz Doğu Hindistan Şirketi

1800'lerin ortasında, Çin ile İngiltere arasında ilk Afyon Savaşı gerçekleşti ve Hong Kong, 1841'de İngiliz kuvvetleri tarafından işgal edildi. 1842'de ada, Nanking Antlaşması altında İngiltere'ye verildi. 1898'de İngiltere, daha sonra Yeni Bölgeler olarak bilinen Lantau Adası'nı ve yakındaki toprakları da aldı.

Hong Kong İkinci Dünya Savaşı sırasında istila edildi

1941'de II. Dünya Savaşı sırasında, Japonya İmparatorluğu Hong Kong'u işgal etti ve İngiltere sonunda Hong Kong Savaşı'yla bölgedeki kontrolünü Japonya'ya devretti. 1945'te İngiltere koloninin kontrolünü yeniden ele geçirdi.

1950'lerde ülke hızla sanayileşmiş ve ekonomisi hızla büyümeye başlamıştır. 1984'te İngiltere ve Çin, Hong Kong'u 1997'de Çin'e teslim edecek olan Çin-İngiliz Ortak Deklarasyonu’nu imzaladılar. Bu anlaşmaya göre Hong Kong en az 50 yıl yüksek düzeyde bağımsız kalacaktı.

Tekrar Çin'e verilmesi

1 Temmuz 1997’de Hong Kong resmen İngiltere’den Çin’e transfer edildi ve Çin’in ilk özel idari bölgesi oldu. O zamandan beri ekonomisi büyümeye devam etti ve bölgedeki en istikrarlı ve en kalabalık bölgelerden biri haline geldi.

İLGİLİ:  Kore nasıl bölündü? Tarihi olaya giden süreç

Özerk hükümet şekli

Bugün Hong Kong hala Çin'in özel idari bölgesi olarak yönetiliyor. Bir devlet ve bir hükümet başkanından oluşan kendi yürütme organına ve meclisine sahip.

Yasama organı tek bir Yasama Meclisi'nden oluşur ve hukuk sistemi Çin yasalarına ek olarak İngiliz yasalarına da dayanmaktadır. Hong Kong'un yargı organı bir Son Temyiz Mahkemesi, bir Yüksek Mahkeme'nin yanı sıra bölge mahkemeleri, sulh ceza mahkemeleri ve diğer alt düzey mahkemelerden oluşmaktadır.

Hong Kong'un Çin'den özerklik kazanamadığı tek alanlar dış işleri ve savunma konularıdır.

Finans dünyası

Hong Kong, dünyanın en büyük uluslararası finans merkezlerinden biridir ve düşük vergili, serbest ticareti güçlü bir ekonomiye sahiptir. Ekonomi, uluslararası ticarete oldukça bağımlı bir serbest piyasa etrafında döner.

Hong Kong’daki finans ve bankacılık dışındaki başlıca endüstriler tekstil, giyim, turizm, nakliye, elektronik, plastik, oyuncak ve saatlerdir.

Tarım, Hong Kong'un yalnızca bazı bölgelerinde uygulanmaktadır ve bu endüstrinin ana ürünleri taze sebzeler, kümes hayvanları, domuz eti ve balıktır.

İLGİLİ:  Danimarka ekonomisi nasıl zenginleşti?

Hong Kong ve yoğun nüfusu

Nüfusu 7.326.508 insanla (Temmuz 2017 tahmini) oldukça büyüktür. Ayrıca toplam yüz ölçümü 1.104 kilometrekare olduğu için dünyanın en yoğun nüfuslarından birini barındırır. Hong Kong'un nüfus yoğunluğu kilometrekare başına 6.451 kişidir.

Yoğun nüfusundan dolayı toplu taşıma ağı oldukça gelişmiştir ve nüfusunun yaklaşık %90'ı bunu kullanmaktadır.

Çin'in Güney Sahili'nde yer almaktadır

Ülke Çin'in güney kıyısında, İnci Nehri Deltası'nın yakınında yer almaktadır. Makao'nun yaklaşık 60 km doğusunda olup, doğu, güney ve batıda Güney Çin Denizi ile çevrilidir. Kuzeyde sınırlarını Çin'in Guangdong eyaletindeki Shenzhen ile paylaşır.

Ülkenin 1.104 kilometrekarelik alanı, Hong Kong Adası, Kowloon Yarımadası ve Yeni Bölgeler'den oluşur.

Hong Kong'un dağlık arazisi

Hong Kong'un topografyası değişkendir. Genel olarak tepeleri çok dik, engebeli ve dağlıktır. Bölgenin kuzeyi ovalardan oluşmaktadır. En yüksek noktası 957 metre ile Tai Mo Shan'dır.

Güzel havası

Ülkenin iklimi subtropikal muson olarak kabul edilir. Bu nedenle kışın serin ve nemli, ilkbahar ve yaz ayları sıcak ve yağmurludur. Sonbaharları ise ılık geçer. Subtropikal bir iklimi olduğundan ortalama sıcaklıklar yıl boyunca fazla değişmez.

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.