Kategoriler
Çevre

İki Viking mezar gemisi İsveç'te ortaya çıkarıldı

Arkeologlar İsveç'in Uppsala bölgesinde iki Viking mezar gemisine rastladılar. Bu tür mezar gemisi kalıntıları aşırı derecede nadir görülmektedir. Uzmanlara göre İskandinav ülkesinde bugüne dek buna benzer sadece 10 keşif yapıldı. Kazı oldukça eşsiz zira son mezar gemisi ile 50 yıl önce karşılaşılmış. Ülkenin dört bir yanındaki tarih müzelerinde çalışan arkeologlar şimdi bölgeyi araştırıyor.

Nadir Viking mezar gemileri

İki mezar da aslında kazayla keşfedildi. Gamla Uppsala köyündeki bir arazinin kazısı sırasında ortaya çıkarıldılar. İlk olarak geçen sonbaharda yapılan bir kazı sırasında İsveç Kilisesi tarafından bölgeye yapılacak inşaatın hazırlık aşamalarında bulundular ve arkeologlar ilk kez geride bıraktığımız haziran ayında bulguları araştırmaya başladı.

İLGİLİ:  Çimentonun çevreye zararları ve alternatif yeşil yapı malzemeleri
İki nadir Viking mezar gemisi İsveç'te ortaya çıkarıldı
Mezarlardan birinde sahibinin olduğu düşünülen at iskeleti bulundu.

Neredeyse bozulmamış mezarlardan birinde arkeologlar teknenin kıç kısmına gömülü insan kalıntılarına rastladılar. Bu Vikingli insan, at ve köpek kemikleri ile yan yana bulundu. Ritüele göre Vikingliler değerli eşyaları ile gemiye yerleştirilmektedir.

Kalıntılarda, muhtemelen at ekipmanları olduğu düşünülen demir parçaları göze çarptı. Mezarda bir adet kılıç, mızrak, kalkan ve zengince süslenmiş tarak da dahil olmak üzere çeşitli silahlar bulundu.

İki nadir Viking mezar gemisi İsveç'te ortaya çıkarıldı
Gemilerden biri iyi şekilde korunmuştu.

Arkeologlar, daha bozulmuş yapıdaki diğer mezarın, papaz evinin inşası sırasında zarar gördüğüne inanıyorlar. Toprakta, teknenin tahtadan yapılmış bazı demir perçinlerine ve odun parçalarına da rastladılar. Hasarlı tekne iki mezardan daha büyük olanıydı; yaklaşık 7 metre uzunluğunda olduğu ölçüldü.

İLGİLİ:  Leonardo Di Caprio'nun Earth Alliance vakfı Amazonlara bağış yaptı

Vikingler yalnızca statü sahibi ölülerini yakıyordu

İki nadir Viking mezar gemisi İsveç'te ortaya çıkarıldı
Mezarda bulunan kalkan ve tarak.

Vikinglilerin tam boyutlu teknelere yerleştirildiği bu tür mezarlar, ölüleri yakmanın daha yaygın olduğu zamanlara, genellikle Vendel Dönemi'ne (MS 550-800) veya Viking Çağı'na (MS 800-1050) kadar uzanıyor. Bu mezar uygulaması halk için yapılmazdı. Yalnızca yüksek statüye sahip bireylere ayrılmış oldukları düşünülmektedir.

Araştırmacılar, mezar ritüelleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için öncelikle “el değmemiş” gemiyi analiz etmeyi umuyor. Bu çalışma genel olarak heyecan verici bulunuyor zira Viking gemi mezarlarına bugüne kadar çok sık rastlanmamıştır. Yeni keşiflerin bir kısmı Gamla Uppsala Müzesi ve Stockholm’ün İsveç Tarih Müzesi’nde sergilenecek.

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.