Kategoriler
Bilim

İnsan beynini bilgisayara bağlayan NeuraLink ilk insanlı teste hazır

NeuraLink insan beynini bilgisayar arabirimine bağlamanın yollarını araştıran bir şirket ve sadece 2016 yılında Elon Musk tarafından kuruldu. Şirket bu amaçla geliştirdiği cihazının ilk insanlı testini gerçekleştirmek için şimdi ABD'li düzenleyicilerden izin istiyor.

İnsan beynini bilgisayara bağlayan NeuraLink

NeuraLink bu cihazı önce maymunlar üzerinde test etti. Sonuç ise olumlu oldu. Maymun, karşısındaki bilgisayarı beyin komutlarıyla kontrol edebildi. Elon Musk bununla ciddi nörolojik rahatsızlığı olan hastalara yardımcı olunabileceğini belirtiyor. Bununla birlikte Musk'ın öngürdüğü nihai gelecekte "insanüstü biliş" var.

İLGİLİ:  Beyin: İşlevi, bölümleri ve özellikleri
NeuraLink

Yapay zeka ile birleştirilecek

Maymundan sonra şimdi de insanlar üzerinde test edilecek olan bu cihaz esnek ipliklere tutturulmuş 3.000'den fazla elektrottan oluşuyor. Bu iplikler insan saçından daha ince ve aynı anda beyindeki 1.000 kadar nöronun aktivitesini takip ediyorlar.

Cihazın beyinden aldığı okumalar makine öğrenme ile analiz ediliyor. Analiz sonucunda hastanın beyinde ne tür bir uyarana ihtiyaç duyduğu belirleniyor. Beynin belirli bölgelerinin hedef alınabilmesi ameliyatı kolaylaştırıyor.

Sistem "yapay zekalı simbiyoz"a izin verecek

Sistemin beyin hücrelerini nasıl uyardığı veya beyin aktivitesini nasıl aktardığı gibi konularda açıklama yapılmamış. Ancak Elon Musk böyle bir teknolojinin nihai sonucunun insan beyninin ele geçirebilmesi olduğunu itiraf ediyor.

İLGİLİ:  Robot kanı ile robotlar yakında özgürleşebilir

AI insan ırkını yok edebilir

Musk önceki açıklamasında yapay zekanın insan ırkını yok edebileceğinden bahsetmişti. En iyi yapay zeka senaryosunda bile insanlığın geride bırakılacağını düşünüyor.

Beyni arayüze bağlamak insan beyninde yeni bir "süper zeka" katmanını mümkün kılacak. Musk bunu akıllı telefonlar ile sahip olduğumuz işlevlere benzetiyor. ABD Gıda ve İlaç İdaresi'ne başvuran Neuralink artık ilk insanlı testlere başlamak üzere.

Şirket şu anda 100 çalışana sahip ancak Musk bu sayıyı artırmakta kararlı.

Neuralink sinirsel arayüzü hedefleyen tek şirket değil. Teknoloji girişimcisi Bryan Johnson tarafından kurulan Kernel benzer bir işi yapıyor: İnsan bilişini radikal biçimde iyileştirmeyi ve geliştirmeyi hedefliyor.

İLGİLİ:  Ay'a iniş yapacak ilk özel uzay aracı fırlatılmaya hazır

Elon Musk'ın girişimci şirketlerinin çoğu teknoloji dünyasının sınırlarını zorluyor: SpaceX Mars görevlerine hazırlanıyor, Boring Company Los Angeles'ın altında derin bir tünel kazmak istiyor ve Hyperloop projesi ulaşımı yeniden icat etmeyi amaçlıyor.

İnsan beynini bilgisayara bağlayan NeuraLink yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/bilim

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.