Kategoriler
Ülkeler

İsviçre: Tarihi, ekonomisi, yönetimi ve iklimi

İsviçre, Batı Avrupa'da bir kara ülkesidir. Dünyanın en zengin ülkelerinden biridir ve konu yaşam kalitesi olduğunda sürekli üst sıralarda yer alır. İsviçre, savaş zamanlarında tarafsız kalma özelliğiyle ünlüdür. Dünya Ticaret Örgütü gibi birçok uluslararası kuruluşun evidir ancak kendisi Avrupa Birliği üyesi değildir.

İsviçre hakkında bilgiler

isviçre
Bern, İsviçre
  • Nüfus: 8,42 milyon (2017)
  • Başkent: Bern
  • Komşu ülkeler: Avusturya, İtalya, Fransa, Almanya ve Lihtenştayn
  • Yüzölçümü: 41.272 km²
  • En yüksek noktası: Dufourspitze, 4.634 m
  • En alçak noktası: Maggiore gölü (195 m)

İsviçre'nin tarihi

İsviçre aslen Helvetler tarafından iskan edilmişti ve bugünün ülkesini oluşturan bölge, MÖ 1. yüzyılda Roma İmparatorluğu'nun bir parçasıydı. Roma İmparatorluğu zayıflamaya başladığında, İsviçre birkaç Alman kabilesi tarafından istila edildi. 800'de Şarlman İmparatorluğu'nun bir parçası oldu. Kısa bir sürenin ardından ülkenin kontrolü Kutsal Roma imparatorları arasında değişmiştir.

13. yüzyılda Alpler'de yeni ticaret yolları açıldı ve İsviçre'nin dağlık vadileri önemli hale geldi. Buralar kanton olarak bağımsızlık kazandı. 1291'de Kutsal Roma İmparatoru öldü. Çeşitli dağ topluluklarının yönetici aileleri barışı ve bağımsız yönetimi korumak adına bir tüzük imzaladılar.

İLGİLİ:  Özbekistan: Tarihi, coğrafyası, ekonomisi, dini, dili ve iklimi

1315'ten 1388'e kadar İsviçre Konfederasyonları Habsburg'larla birkaç ihtilafa karıştı ve sınırları genişledi. 1499'da İsviçre Konfederasyonları Kutsal Roma İmparatorluğu'ndan bağımsız hale geldi. Bağımsızlığını ve ardından 1515'te Fransızlar ve Venedikliler tarafından yenilmesini takiben, genişleme politikalarına son verdi.

1600'ler boyunca Avrupa'da bazı çatışmalar yaşandı, ancak İsviçre tarafsız kaldı. 1797'den 1798'e kadar Napolyon, İsviçre Konfederasyonunun bir bölümünü ilhak etti ve merkezi olarak yönetilen bir devlet kuruldu. 1815'te Viyana Kongresi'nde daimi silahlı bir devlet olarak ülkenin statüsü korundu. 1848'de Protestanlar ve Katolikler arasında çıkan kısa iç savaş, ABD'nin örnek alındığı bir federal devletin oluşumuna yol açtı. 1874'te İsviçre Anayasası hazırlandı. Daha sonra kantonların bağımsızlığını ve demokrasisini sağlayacak şekilde değiştirildi.

Ülke 19. yüzyılda sanayileşmiş ve I. Dünya Savaşı sırasında tarafsız kalmıştır. II. Dünya Savaşı sırasında çevre ülkelerden gelen baskılara rağmen nört olmayı sürdürmüştür. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ekonomisi büyümeye başladı. 1963'e kadar Avrupa Konseyi'ne katılmadı ve hala Avrupa Birliği'nin bir parçası değildir. 2002 yılında Birleşmiş Milletler'e girmiştir.

İLGİLİ:  Komünist Manifesto ve Avrupa'da 1848 Devrimleri
isviçre

İsviçre hükümeti

Bugün İsviçre hükümeti resmi olarak bir konfederasyondur, ancak bir federal cumhuriyet yapısına daha yakındır. Bir devlet başkanına, cumhurbaşkanı tarafından seçilen bir hükümet başkanına, Devlet Konseyi ile iki meclisli bir Federal Meclis'e ve yürütme organı olarak Ulusal Konsey'e sahiptir. İsviçre'nin yargı organı Federal Yüksek Mahkeme'den oluşur. Ülke, yerel idare için 26 kantona bölünmüştür, her biri yüksek derecede bağımsızlığa sahiptir ve her biri statüde eşittir.

İsviçre halkı

İsviçre demografik olarak benzersizdir çünkü üç dilsel ve kültürel bölgeden oluşur. Bunlar Almanca, Fransızca ve İtalyancadır. Sonuç olarak İsviçre tek bir etnik kimliği baz alan bir ülke değildir; bunun yerine ortak tarihsel geçmişe ve hükümet değerlerine dayanır. İsviçre'nin resmi dilleri Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romencedir.

Ekonomisi ve toprak kullanımı

İsviçre dünyanın en zengin ülkelerinden biridir ve çok güçlü bir piyasa ekonomisine sahiptir. İşsizlik az ve işgücü de oldukça yüksektir. Tarım, ekonominin küçük bir bölümünü oluşturur ve başlıca ürünler tahıl, meyve, sebze, et ve yumurtadır. İsviçre'deki en büyük endüstriler makine, kimya, bankacılık ve sigortacılıktır. Ayrıca saat ve duyarlı aygıtlar gibi pahalı ürünler de üretilmektedir. Turizm, Alpler'in doğal ortamı nedeniyle ülkedeki çok büyük bir endüstridir.

İLGİLİ:  Dünyadaki tüm ülkelerin başkentleri: 195 ülkenin tamamı

Coğrafyası ve iklimi

İsviçre Fransa'nın doğusunda ve İtalya'nın kuzeyinde Batı Avrupa'da yer almaktadır. Dağ manzaraları ve küçük dağ köyleriyle tanınır. Ülkede topografya çeşitlilik gösterir, ancak çoğunlukla güneydeki Alpler ve kuzeybatıdaki Jura ile oldukça dağlıktır. Ayrıca merkezde tepeleri ve ovaları olan bir platosu vardır ve ülke genelinde birçok büyük göl bulunur. Dufourspitze (4.634 m) İsviçre'nin en yüksek noktasıdır ancak çok yüksek kotları olan birçok tepesi vardır — Valais'teki Zermatt kasabası yakınlarındaki Matterhorn en ünlü olanıdır.

İsviçre'nin iklimi ılımandır ancak rakıma göre değişkendir. Ülkenin çoğu kışları soğuk ve yağışlı, yazları ılık ve bazen de nemlidir. İsviçre'nin başkenti Bern, ocak ayında -3.7 derece düşük sıcaklığa ve temmuz ayında ortalama 23.5 derece yüksek sıcaklığa sahip.

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.