Kategoriler
Çevre

Mini hortum Amerika'da bir aracı ters çevirdi

Amerika'da yetkililer, cumartesi günü New Jersey'de park halinde olan bir arabanın kasırgaya kapıldığını bildirdi. Araba bu garip doğal afet sonucunda ters döndü. Minik hortumun ayrıca yakındaki bir binanın çatısına da zarar verdiği belirtildi. Doğa olayı toz hortumu olarak da biliniyor.

Mini hortum önceden sinyal vermedi

Ulusal Hava Durumu Servisi’nin Mount Holly'de ofisi tarafından doğrulanan kasırgaya ait birçok görüntü ortaya çıktı. Mount Laurel'deki bu küçük kasırga ilk kez 14:00 sularında bildirildi. Şaşırtıcı doğal afet Philadelphia'nın 32 km doğusunda Burlington County'de meydana geldi.

İLGİLİ:  Rüzgar türbini: Ne işe yarar ve nasıl çalışır?

Güvenlik kamerası tarafından kaydedilen görüntüde kasırganın bir deponun park alanını vurduğu görülüyor. Park alanı boyunca ilerleyen kasırga sonunda bir aracı çabucak ters çeviriyor.

Hiçbir şey olmamış gibi yoluna devam eden hortum daha sonra bitiştikteki küçük bir deponun çatısına hasar verdi. Çatı malzemesinin bir kısmı çatının eğilmesine neden olacak şekilde düşmüş. İki klima ünitesi çatıdan sökülmüş ve yetkililere göre binanın iç kısmındaki tavan döşemeleri yerinden çıkmış.

Mount Laurel itfaiyesi tarafından minik hortumun bir videosu da paylaştı. Neyse ki herhangi bir yaralanma olmadığı bildirildi.

İLGİLİ:  Agung yanardağı patlaması ve 5 km'ye yükselen külleri

Tanıklar önce havada bir huni şeklinin oluşmaya başladığını belirtiyor. Bu bulut hunisi kısa süre sonra hızlıca yere inerek çevresine hasar vermeye başlamış.

Bu tür küçük kasırgalarda dönen bir üst yapı bulunmaz. Dolayısıyla süper hücreli tornado'lardan farklıdır. Gözle görülebilen bulut duvarına veya radarda bir mezosiklona rastlanmaz. Asıl dönme hareketi huni şeklindeki bulut yere yakın bir noktadayken başlar.

Virginia'da meydana gelen kasırgalar

Her ne kadar daha farklı ölçekte olsa da, olay akıllara Virginia'da meydana gelen kasırgaları getirdi. Nisan 2019'da 18 hortum eyaletin farklı bölgelerine inerek bazı evleri yıkmış ve çevreye büyük hasarlar vermişti. Hızları 110 ila 130 km/s arasında değişen kasırgalar kısa sürede 10'a yakın bölgeyi etkisi altına almıştı.

İLGİLİ:  Dünya okyanusları hiç olmadığı kadar fırtınalı hale geliyor

ABD neden çok fazla hortumla karşılaşıyor?

ABD'de sürekli olarak hortum görülmesinin muhtemel nedenleri arasında Arktik hava akımlarının Meksika Körfezi'nden gelen ılık tropik akımlarla birleşmesi bulunuyor. Bu soğuk hava kitlesi henüz tazeliğini korurken farklı bir akıma karışıyor ve hortum oluşturuyor.

Mini hortum Amerika'da bir aracı ters çevirdi yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/cevre/

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.