Kategoriler
Donanım & Yazılım

Otomatik ekran görüntüsü alma programı

Otomatik ekran görüntüsü alma programı Auto Screen Capture'dan bahsedelim. Birden fazla ekran görüntüsü kaydetmeniz gereken zamanlar olabilir. Normal 'Prt Scr' yöntemi işinize yaramıyorsa bu durumda üçüncü parti bir uygulamaya ihtiyacınız olacak. Bu program siz çalışırken veya oyundayken her saniye ekran görüntüleri yakalamanızı sağlar. Ücretsiz bir yakalama aracı ve oyuncular ya da tasarımcılar için özellikle kullanışlıdır. Öyleyse şimdi daha fazlasını öğrenelim.

İLGİLİ:  Microsoft, Windows 10 işletim sisteminden nasıl para kazanıyor?

Otomatik ekran görüntüsü alma programı

Auto Screen Capture her saniye, dakika ya da birkaç saatte bir ekran görüntüsü çekmenizi sağlar. Basit bir araç olmasına karşın birçok zengin özellikle gelir:

  • Belirli bölgelerin görüntülerini alma
  • Her milisaniye, saniye, dakika veya saat görüntü alma
  • Çekimleri otomatik olarak editöre geçirme
  • Çekimleri otomatik olarak silme
  • Çalışma zamanını belirleme
Otomatik ekran görüntüsü alma programı Auto Screen Capture
Auto Screen Capture

Programı Windows'ta kullanmak

Aracın özelliklerinden bahsetmeden önce, buraya tıklayarak indirebiliyorsunuz.

1) Sezgisel arayüz

Çok modern olmamakla birlikte kullanıcı dostu basit bir arayüzü var. İlk bakışta biraz dağınık gelebilir ancak birkaç dakika sonra alışacaksınız. Herhangi bir kurulum gerektirmediğinden sadece “autoscreen.exe” adlı yürütülebilir dosyayı indirmeniz ve çalıştırmanız gerekiyor. Dosya yalnızca ~300 KB boyutunda.

İLGİLİ:  Netflix mi Disney+ mı? Farkları ve avantajları

2] Ekran yakalamayı zamanlama

Ne zaman otomatik ekran görüntüsü almak istediğinizi zamanlayabilirsiniz. Verilen takvim üzerinden dilerseniz bir zaman aralığı seçin. Tarih ve saat damgası dosyaların isimlerini özelleştirebilirsiniz. Son olarak uygulamanın tek seferde çekmesini istediğiniz görüntülerin sayısını ve bu dosyaları saklamak istediğiniz gün sayısını belirlemeniz mümkün.

3) Ekranın belirli bölgesini yakalamak

Screen and Regions sekmesi hangi alanı yakalamak istediğinizi tanımlar. Tüm pencereyi yakalayabilir veya X ve Y konumunu belirterek sadece belirli bir alanı otomatik olarak çekmesini sağlayabilirsiniz. Dahası yakalamak istediğiniz ekranın genişliğini ve yüksekliğini de belirliyorsunuz.

4) Düzenleme

Kaydedilen dosyaları düzenlemek için Photoshop gibi harici bir editörü programa tanımlamanız mümkün. Bunun sonrasında kareleri doğrudan editörde açabilirsiniz. Editör eklemek için Editor > Add New Editor sekmesini tıklayın ve PC'nizden uygun programı seçin.

İLGİLİ:  Netflix'in Windows'ta donma veya takılma problemi

5) Zaman aralığı

Burada proramın ne zaman otomatik kareler yakalamaya başlayacağına ve ne zaman duracağına karar verebilirsiniz. Dilerseniz saat, dakika, saniye ve hatta milisaniye olarak seçin.

Otomatik ekran yakalama aracı Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 ile uyumlu ve görüntüler JPEG, BMP, EMF, GIF, TIFF, PNG ve WMF gibi çeşitli formatlarda kaydediliyor. Çekimlerinizi zaman damgalı dosyalar dizisi olarak veya tek bir dosya olarak kaydetme seçeneğiniz var.

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.