Kategoriler
Teknoloji

PlayStation 5 ve Xbox Scarlett karşılaştırması

PlayStation 5 ve Xbox Scarlett karşılaştırması ile karşınızdayız. E3 2019'da, özellikle Nintendo'dan gelen birçok video oyunu duyurusu ile heyecan yeniden yükseldi. Ancak gösterinin bu yıl normalden biraz daha hafif geçtiği inkar edilemez. Zira bunun için iyi bir sebep var: Herkes yeni nesil konsolların çıkışına hazırlanıyor ve özellikle bu makineler için yeni oyunlarını duyurmayı bekliyor.

Microsoft önce adım attı ve sıradaki Xbox Project Scarlett'in 2020 tatil ayında geleceğini açıkladı. Sony bu yıl E3'i es geçti ve bu da PlayStation 5'in duyurusu için hazırlandığını kanıtlamış oldu. Yeni konsollara dair birçok detay artık ortaya çıkmış durumda.

Güncelleme: 11 Haziran 2020'de Play Station 5 resmi olarak tanıtıldı. Tanıtım videosunu ve özellikleri aşağıda bulabilirsiniz:

Play Station 5'in özellikleri

ParçaÖzellik
CPU8x Zen 2 Core 3.5GHz
GPU10.28 TFLOPs, 36 CUs 2.23GHz
GPU MimarisiÖzelleştirilmiş RDNA 2
Bellek/Arayüz16GB GDDR6/256-bit
Bellek Bantgenişliği448GB/s
Dahili Depolama825GB SSD
IO Throughput5.5GB/s (Raw), Typical 8-9GB/s (Compressed)
Genişletilebilir depolamaNVMe SSD yuvası
Harici depolamaUSB HDD desteği
Optik sürücü (opsiyonel)4K UHD Blu-ray Drive

Xbox Scarlett mi PlayStation 5 mi?

Bir ya da bir buçuk yıl içinde yaklaşmakta olan konsollara dair, fiyat, lansman oyunları ve resmi isimleri gibi daha fazla şey öğreneceğiz. Ancak şimdiden tüm önemli bilgilere sahibiz. Aşağıda Xbox Scarlett ile PlayStation 5 arasındaki en belirgin farklılıkları göreceksiniz.

Donanım

PlayStation 5 ve Xbox Project Scarlett karşılaştırması
Microsoft'a göre Xbox Two önceki nesilden birkaç kat daha hızlı çalışacak.

Sony ve Microsoft sıradaki konsollarının özelliklerinden bahsederken oldukça sözlü oldular. Bunu belki de yeni makinelerin Xbox One X ve PlayStation 4 Pro gibi küçük bir yükseltme değil büyük performans değişiklikleri ile geleceğini garanti etmek için yaptılar.

Xbox Project Scarlett (ya da "Xbox Two") yeni Zen 2 ve Navi AMD işlemciler tarafından destekleniyor. Cihazda yüksek bant genişliğine sahip GDDR6 bellek kullanılıyor ve yeni nesil SSD'ler ile yükleme ekranları büyük ölçüde kısalıyor. Işın izleme (Ray Tracing), 8K görüntüleme ve 120 FPS kare hızı gibi performans özellikleri mevcut. Microsoft, Xbox Two'nun Xbox One X'ten dört kat kadar güçlü olduğunu söylüyor.

PlayStation 5, 3 boyutlu ses sağlayan sekiz çekirdekli 7 nm üçüncü nesil AMD Ryzen Zen 2 çipine sahip. Özel Radeon Navi GPU, ışın izleme ve 8K çözünürlüğü destekliyor. PC'lerde kullanılandan daha yüksek bant genişliği olan özel bir SSD ile geliyor.

Her iki konsolun gücüne karar vermeden önce oyunları nasıl oynattığını görmemiz gerekecek, ancak ilk geliştirici söylentileri PlayStation 5'in teknik olarak daha hızlı bir konsol olduğunu gösteriyor.

Oyunlar

Şimdiye kadar onaylanan tek oyun Halo: Infinite oldu ve 2020 tatil ayında Project Scarlett ile beraber çıkacak. Ancak bazı eğitimli tahminler yapmak mümkün. Forza 8 yeni Xbox'ın grafik gücünü göstermek için akıllıca bir seçenek olacak. Ancak Fable'ın yeniden yapıldığı iddiaları şimdilik temel bulmadı.

Bu arada PlayStation cephesinde Death Stranding bu Kasım ayında PlayStation 4 için çıkıyor. Ayrıca The Last of Us Part 2'nin gelecek Şubat ayında çıkması da çok muhtemel. Şimdilik Sony özel oyunu Ghost of Tsushima için bir çıkış tarihi yok. Killzone için bir yeni oyunun gelme şansı hala var.

Son olarak, yeni nesil konsollara geleceğini bildiğimiz yapımlar arasında Starfield ve Elder Scrolls 6 var. Cyberpunk 2077 ise 2020 Nisan'da çıkış yapacak.

Geriye uyumluluk

Neyse ki her iki konsol da geriye dönük uyumluluk sunuyor. On milyonlarca insan, sayısız oyunla birlikte PlayStation 4 ve / veya Xbox One'a sahip durumda. Bu oyunların tümü yeni makinelerde çalışacak ve daha iyi performans gösterecek. Bu aynı zamanda aksesuarlar için de geçerli. PlayStation VR gözlükleri bile PlayStation 5'te çalışacak. Ve evet, Project Scarlett'in bir disk sürücüsü olacak.

Ekstra özellikler

Sony, PlayStation 5'teki SSD'lerin PlayStation 4 oyunlarını beş saniyeden kısa sürede açtığını göstererek herkesi şaşırttı. Spider-Man oynanırken New York City binalarında pop-up denilen sonradan yüklenme olayı olmadı. Biraz daha optimizasyonla yükleme süreleri neredeyse ortadan kalkabilir. Ayrıca PlayStation Newtork desteğinin devam edeceğini biliyoruz.

Microsoft bu noktada donanımdan çok çevrimiçi hizmetlere odaklanmış durumda. Xbox Two / Project Scarlett'te Xbox Game Pass aboneliğinden tam olarak yararlanılacak. Project xCloud aboneliği ile Xbox oyunlarını indirmeden herhangi başka bir sistemde oynayabileceksiniz.

Yazımızda PS5 ve Xbox Two konsolları için hızlı ve yararlı bir kıyaslama yaptık. Bu karşılaştırma daha fazla bilgi ortaya çıktıkça güncellenecek.

Yazar Ayberk Göktürk

Antik ve kimi zaman modern tarih odaklı içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer almaktadır.