Kategoriler
Ülkeler

Polonya: İklimi, tarihi, ekonomisi ve yönetimi

Polonya, Orta Avrupa'da yer alan ve Almanya'nın doğusunda bulunan bir ülkedir. Baltık Denizi boyunca uzanır ve bugün sanayi ve hizmet sektörüne odaklı büyüyen bir ekonomiye sahiptir.

Polonya hakkında bilgiler

  • Nüfus: 38.432.919 (2017)
  • Başkent: Varşova
  • Alan: 312.685 km kare
  • Komşu ülkeler: Belarus, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Litvanya, Rusya, Slovakya, Ukrayna
  • Kıyı şeridi: 440 km
  • En yüksek noktası: Rysy (2,449 m)
  • En düşük noktası: Raczki Elblaskie (-2 m)
polonya
Polonya bayrağı iki yatay beyaz (üst) ve kırmızı şeritlere sahiptir; kırmızı (üst) ve beyaz renkli Endonezya ve Monako bayraklarına benzer.

Polonya'nın tarihi

Polonya'yı işgal eden ilk insanlar 7. ve 8. yüzyıllarda Güney Avrupa'dan gelen Polans'tı. Polonya 10. yüzyılda Katolik oldu. Kısa bir süre sonra da Prusya tarafından işgal edildi ve bölündü. Ülke 14. yüzyıla kadar birçok farklı halk arasında bölünmüş olarak kaldı. 1386'da Litvanya kraliçesi ile Litvanya dükü arasındaki evlilik iki ülkeyi birleştirdi. Neticede güçlü bir Polonya-Litvanya devleti oluştu.

İLGİLİ:  Avrupa RETALT ile SpaceX'e rakip olmak istiyor

Rusya, Prusya ve Avusturya'nın ülkeyi birkaç kez böldüğü 1700'lere kadar bu birleşme sürdü. Ancak 19. yüzyıla gelindiğinde halk artık ülkenin dışarıdan yönetilmesine isyan etmişti ve 1918'de, I. Dünya Savaşı'ndan sonra Polonya bağımsız bir ulus haline geldi. 1919'da Ignace Paderewski, Polonya'nın ilk başbakanı oldu.

II. Dünya Savaşı sırasında ülke Almanya ve Rusya tarafından saldırıya uğradı ve 1941'de Almanya tarafından ele geçirildi. Almanya'nın Polonya'yı işgaliyle kültürünün çoğu tahrip edildi ve Yahudi vatandaşlarının kitlesel infazları yapıldı.

1944'te Polonya hükümetinin ismi Sovyetler Birliği tarafından komünist Polonya Ulusal Kurtuluş Komitesi olarak değiştirildi. Lublin’de bir geçici hükümet kurulduktan sonra eski hükümet üyelerinin katılımıyla daha sonra Polonya Ulusal Birlik Hükümeti kurulmuştur. Ağustos 1945'te ABD Başkanı Harry S. Truman, Joseph Stalin ve İngiltere Başbakanı Clement Attlee, ülke sınırlarının değiştirilmesi için birlikte çalıştı. 16 Ağustos 1945'te Sovyetler Birliği ve Polonya, sınırları batıya kaydıran anlaşmayı imzaladı. Ülke doğuda ve batıda toplam 180.934 metrekare kaybetti, 100.973 metrekare kazandı.

İLGİLİ:  İzlanda: Tarihi, hükümeti, ekonomisi ve iklimi

1989'a kadar ülke Sovyetler Birliği ile yakın ilişkisini sürdürdü. 1980'lerde sanayi işçileri tarafından büyük miktarda sivil huzursuzluk ve grev başladı. 1989'da, hükümet seçimleri için yarışılmasına izin verildi ve 1991'de ülkenin ilk serbest seçimle gelen cumhurbaşkanı Lech Walesa oldu.

Polonya'nın yönetim şekli

Ülke bugün iki yasama organıyla demokratik bir cumhuriyettir. Bu organlar üst Senato ya da Senat ve Sejm adında bir alt kuruldur. Bu yasama organlarına üye olanların her biri halk tarafından seçilir. Polonya'nın yürütme organı bir devlet şefinden ve bir hükümet başkanından oluşur. Devlet başkanı cumhurbaşkanı, hükümet başkanı ise başbakandır. Hükümetin yasama organı Yüksek Mahkeme ve Anayasa Mahkemesi'dir.

Polonya, yerel yönetim için 16 eyalete ayrılmıştır.

Polonya'da ekonomi ve toprak kullanımı

Polonya şu anda başarılı bir şekilde büyüyen bir ekonomiye sahip ve 1990'dan beri ekonomik özgürlüğe geçişi sürdürüyor. En büyük ekonomileri makine yapımı, demir, çelik, kömür madenciliği, kimyasallar, gemi yapımı, gıda işleme, cam, içecekler ve tekstildir. Ayrıca patates, meyve, sebze, buğday, tavuk, yumurta, domuz ve süt ürünleri içeren ürünlerle geniş bir tarım sektörüne sahiptir.

İLGİLİ:  Pakistan: Tarihi, nüfusu, dili, bayrağı, ekonomisi, yönetimi ve dini

İklimi ve coğrafyası

Polonya'nın topografyasının çoğu alçaktır ve Kuzey Avrupa Ovası'nın önemli bir parçasını oluşturur. Ülke genelinde birçok nehir vardır ve en büyüğü Vistül'dür. Polonya'nın kuzey kesimi daha çeşitli bir topografyaya sahiptir ve birçok göl ve dağlık bölgeyi içine alır. Polonya'nın iklimi kışları soğuk ve yağmurlu, yazları ılıman ve yağışlıdır. Başkent Varşova ocak ayında ortalama 0.1 C yüksek sıcaklığa ve temmuz ayında ise 23.8 C yüksek sıcaklığa sahiptir.

Ülke hakkında daha fazla bilgi:

  • Polonya'nın ortalama ömrü 74,4 yıldır.
  • Polonya'da okuryazarlık oranı yüzde 99,8'dir.
  • Polonya'nın yüzde 90'ı Katolik'tir.

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.