Kategoriler
Politika

Rus denizaltısında çıkan yangında 14 denizci öldü

Bir Rus askeri denizaltısında başlayan yangın dört Rus denizcinin dumanlara boğularak ölümüne neden oldu. Savunma bakanlığının açıklamasına göre derin deniz araştırma gemisi Pazartesi günü çıkan yangın sırasında Rusya'nın karasularında bir bilimsel çalışma yürütüyordu.

Rus nükleer denizaltısı için casusluk iddiası

Yangın daha sonra söndürüldü ve denizaltı Kuzey Filosu'nun Barents Denizi'ndeki Severomorsk üssüne demirledi. Yangının nedenini belirlemek için soruşturma başlatıldı. Yetkililer konuyla ilgili olarak "Yangın, Rus ordusu adına dünya sularındaki deniz ortamını inceleyen derin su araştırma gemisinde ortaya çıkmıştır" denildi. Geminin bilimsel araştırma için orada olduğuna dikkat çekildi.

İLGİLİ:  Çernobil nükleer santrali neden patladı?
Rus denizaltısında çıkan yangında 14 denizci öldü
Nükleer denizaltı AS-12 aynı zamanda Losharik olarak biliniyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yakında Savunma Bakanı Sergei Shoigu ile görüşecek. Devlet tarafından yönetilen RIA Novosti haber ajansı Kremlin'in Salı günü açıklama yapacağını belirtti. Kremlin planlanan toplantı için hiçbir saat vermedi.

'Casus denizaltı'?

Bu iddia, Rus haber ajansı RBC'nin geminin nükleer enerjili bir AS-12 denizaltısı olduğunu ve bilginin isimsiz bir askeri kaynaktan alındığını söyledikten sonra geldi, ancak bu henüz resmi olarak onaylanmadı. Şimdi bunun bir saldırı olabileceği düşünülüyor.

AS-12 model denizaltılar Batı'da "casus denizaltı" olarak biliniyor. Uzmanlara göre bu gizemli geminin tam olarak ne yapabileceği kesin değil. Ancak özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde AS-12'ye bakış olumsuz yönde. Bu geminin, küresel bir çatışma durumunda hükümetlerin ve diğer önemli kurumların kullandığı tüm ana internet verilerini ve önemli bağlantıları kesebileceği belirtiliyor.

İLGİLİ:  500 kg'lık 2. Dünya Savaşı bombası Almanya'da bir tarlada patladı

2000'de yaşanan Rus nükleer denizaltı kazasını hatırlattı

Olay, Ağustos 2000'de nükleer motorlu bir Rus denizaltısı Kursk'un yaşadığı iki patlamanın ardından Barents Denizi'nin dibine gömülmesini hatırlattı. Gemideki 118 denizcinin hepsi olayda hayatını kaybetti.

Bu olay 2008'de Nerpa nükleer denizaltısında 20 kişinin öldüğü olaydan bu yana en kötüsü olarak biliniyor. AS-12'nin ülkede Losharik olarak biliniyo. Bu denizaltı 6.000 metre derinlikte ilerleyebiliyor. Denizaltı bir titanyum muhafazasına sahip ve kıta sahanlığında araştırma yapmak için kullanıldığı belirtilmiş.

Rus denizaltısında çıkan yangında 14 denizci öldü yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/politika/

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.