Kategoriler
Çevre

Sibirya'daki terk edilmiş fabrika için Çernobil uyarısı

Bir Rus devlet memurunun yaptığı açıklamaya göre, Sibirya'daki terkedilmiş kimyasal madde fabrikasına acil olarak müdahale edilmediği takdirde 1986 Çernobil nükleer kazasına benzer bir çevre felaketi meydana gelebilir. Rus haber ajanslarına göre Irkutsk bölgesinde bulunan, klor ve benzeri kimyasalların üretildiği Usolyekhimprom tesisi 2017 yılında iflas etmesi nedeniyle bir süredir terk edilmiş şekilde bekliyor.

Usolyekhimprom fabrikası için Çernobil uyarısı

Usolyekhimprom tesisi uzun zaman önce terk edilmiş olmasına rağmen fabrika hala çok sayıda toksik madde içeriyor. Bu resmi bilgiler devlet çevre gözetim kurulu Rosprirodnadzor'dan geliyor.

İLGİLİ:  İrlanda 20 yılda 440 milyon ağaç dikmeyi planlıyor

Kurumdan yetkililer tesisi yakın zamanda ziyaret ettiklerini ve diğer önemli keşiflerin yanı sıra büyük Sibirya nehri Angara'ya boşalma potansiyeli bulunan petrol atıklarıyla dolu kuyular fark ettiklerini söylediler.

çernobil
İkinci bir Çernobil'den endişe ediliyor.

Rus hükümetinden yana yayınlar yapmasıyla bilinen İzvestia gazetesine açıklama yapan yetkililer, bu durumun "gerçek bir çevresel felakete" yol açabileceğini belirttiler. Çevre yetkililerine göre şimdi harekete geçilmediği takdirde ülke yeni bir ekolojik Çernobil ile karşılaşacak.

Nisan 1986'da Çernobil nükleer santralinde meydana gelen erime, dünyanın en yıkıcı nükleer kazası olarak kabul edilir. Bu kaza nükleer madde yüklü bulutların Avrupa'ya ulaşmasına ve on binlerce insanın üzerine toksik yağmurlar yağmasına neden oldu. Aynı zamanda Türkiye de bu kazadan önemli oranda etkilendi.

İLGİLİ:  İki Viking mezar gemisi İsveç'te ortaya çıkarıldı

Kimse ne olduğunu bilmiyor

Yetkililer kimsenin şu anda Sibirya'daki tesiste neler olduğunu bilmediğinin altını çiziyor. "Deşifre edilmesi" gereken büyük miktarda cıva kalıntısı gördüklerini ve içerikleri bilinmeyen tehlikeli basınç tanklarına rastladıklarını belirttiler. Bu kimyasal tankların neden hala bölgede olduğu bilinmiyor.

Terk edilmiş her yapıda olduğu gibi, kimyasal atıklarla yüklü Usolyekhimprom tesisi bir noktada çürümeye ve içerisindeki atıkları çevreye saçmaya başlayabilir.

Fabrika sahiplerinin iddialara cevap vermesi bekleniyor.

Sibirya'daki terk edilmiş fabrika için Çernobil uyarısı yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/çevre

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.