Kategoriler
Gezi & Tatil

Tiruchirappalli şehrinde yapılabilecek en iyi şeyler

Tiruchirappalli (genellikle Trichy olarak bilinir), Güney Hindistan'ın Tamil Nadu eyaletinde önemli bir sanayi kentidir. M.Ö. 3. yüzyılda Erken Chola Hanedanlığı kadar geriye kadar izlenebilen çok eski ve çeşitli bir tarihe sahiptir. Bu onu eyaletteki en eski şehirlerden biri yapar. Zamanla, şehirde İngilizler de dahil olmak üzere izlerini bırakan yaklaşık 10 farklı hükümdar vardı.

Tiruchirappalli

Madurai Nayak krallığının bir parçası olarak, Tiruchirappalli'nin 16. yüzyıla kadar gerçekten gelişmeye başlaması mümkün olmadı. Nayaks iki yüzyıl hüküm sürdü ve bu süre zarfında şehri bir ticaret merkezi olarak kurdu. Nayak yönetiminin sona ermesinden sonra, kentin kontrolü için sayısız savaşla uzun bir istikrarsızlık dönemi yaşandı.

Bu süre zarfında, Hindistan'da üstünlük için İngiliz ve Fransızların arasındaki Karnatik Savaşları patlak verdi. Nihayetinde İngilizler 1763'te kargaşa dönemini sona erdirdi ve kontrolü eline aldı. İngilizler tarafından Trichinopoly olarak adlandırılan şehir, 19. yüzyılda daha da geliştirildi ve özel el yapımı purolarıyla ünlendi. Puroların büyük bir hayranı olan Winston Churchill tarafından da ünlü oldular!

Tiruchirappalli şehrinde yapılacak bu şeyler, kentin popüler turistik mekanlarını kapsıyor:

Rock Fort Tapınağı'ndan manzarayı seyredin

Rock Fort Temple Complex / Tiruchirappalli

Tiruchirappalli'nin yanı sıra, 3.8 milyar yaşında olduğu söylenen devasa bir kayanın üzerinde bulunan Rock Fort Tapınak Kompleksi (Himalayalardan daha yaşlı!) şehrin en belirgin simgesidir. Kompleks, üç Hindu tapınağının yanı sıra bir kaleden oluşur. Bu tapınakların en eskisi, MS 6. yüzyılda Pallava kralı Mahendravarman tarafından kayanın kenarına yapılmıştır. Kale ise daha sonra, 16. yüzyılda, kayanın stratejik yerini kavrayan Nayaks tarafından inşa edilmiştir. Ayrıca kalenin içindeki tapınaklardaki inşaatları da bitirdiler.

Bu günlerde, tapınak kompleksi, şehrin büyüleyici manzarasını sunan ideal bir gün doğumu veya gün batımı noktası sunuyor. Çok sıcak olmadığında en iyi akşam karanlığında veya şafakta ziyaret edilebilir. Zirveye yaklaşık 400 adım ve kutsal tapınaklar nedeniyle ayakkabılarınızı çıkarmanız ve yalın ayak tırmanmanız gerekiyor. Giriş, kayanın güney tarafındaki Netaji Subhas Chandra Bose Yolu'nun dışındaki tapınak kompleksine açılan bir şeridin bulunduğu Ana Muhafız Kapısı pazar alanı üzerindendir. Tapınaklara ek olarak, 19. ve 20. yüzyıllarda Carnatic müzik konserlerinin yapıldığı 100 sütunlu bir salon, renkli bir Dravidian vimana eklenmiş İngiliz dönemi Hint-Saracenic çan kulesi ve Hindu mitolojisini betimleyen sanat ve heykeller yer alıyor. Giriş ücretsizdir ancak 20 Rupi kamera ücreti alınmaktadır.

Teppakulam çevresini keşfedin

Explore Around the Teppakulam

Nayaks ayrıca Teppakulam'ı (İngilizce'ye tapınak göleti olarak çevrilmiştir) Rock Fort Tapınağı'nın zeminine de yaptırmıştır. Bu büyük yapay tapınak pazarlarla sınırlandırılmış ve tarihe gömülmüştür. Alan, sokak fotoğrafçılığı için idealdir! Özellikle, askeri komutan Robert Clive, 1752'de bir evde yaşarken, İngiliz askerlerini Trichinopoly Kuşatması'nda yönetti. Clive'nin binası daha sonra yakındaki Saint Joseph's College'a katılan öğrenciler için bir hostele dönüştürüldü.

Eğer acıktıysanız, Clive'nin hostelinin hemen köşesinde, Netaji Subhas Chandra Bose Yolu üzerinde Vasanta Bhavan'a uğrayın. Bir öğle yemeği olarak vejetaryen güney hint thali (tabağı) sipariş edin ve manzaralı bir akşam yemeği yiyin.

İLGİLİ:  Maceracı gezginler için en uzak rotalar

Hükümet Müzesi'nde tarihi eserleri inceleyin

Rani Mangammal Mahal

Rani Mangammal Mahal, kentin eski kesiminde Rock Fort Tapınağı'nın dibindeki bir başka tarihi cazibe merkezidir. 17. yüzyılda Maduari Nayak Kralı Chokkanatha Nayak tarafından başkentini Tiruchirappalli olarak değiştirdikten sonra inşa edildi ve aslen Chokkanatha Nayak Sarayı olarak biliniyordu. Ancak, kralın ve oğlunun ölümünden 12 yıl sonra ustalıkla krallığı yöneten kralın karısı Mangammal'ın adıyla değiştirildi. (Ne yazık ki, torunu görünüşte onu açlıktan öldüğü saray cezaevine kilitledi, böylece tahtı ele geçirdi). Binanın en göze çarpan kalıntıları, muhteşem Hint-Saracenik mimarisi ve kubbesiyle, yöneticilerin izleyicileri ile toplantılar yaptığı büyük Durbar Salonu'dur. Şimdi Hükümet Müzesi'nin yanı sıra devlet daireleri ve polis karakoluna ev sahipliği yapıyor.

Müzenin yaklaşık 2.000 nesneden oluşan sergileri, tarih öncesi araçlarını, fosilleri, eski madeni paraları, tarım araçlarını, müzik aletlerini, Thanjavur resimlerini, eski fotoğrafları, palmiye yaprağı üstündeki el yazmaları, silahları ve doldurulmuş kuşları ve hayvanları kapsıyor. Ayrıca, açık alandaki taş heykel koleksiyonunda 13. ve 18. yüzyıllardan kalma 45 Hindu tanrısı bulunuyor. Rani Mangammal Mahal, Coronation Garden Park'a bitişiktir. Müze, cuma hariç her gün 10: 00-17: 00 saatleri arasında açıktır. Giriş biletleri, Hintliler için 5 rupi, yabancılar için 100 rupi.

Tarihi kiliseleri ziyaret edin

Visit Historic Churches / Tiruchirappalli

Hristiyanlık, Madurai Nayaks'ın şehri başkenti yapmasından ve Madurai Misyonunun kenti ana merkezi haline getirmesinden sonra, 17. yüzyılın başlarında Tiruchirappalli şehrine yayıldı. Birçok askeri subay, kurucusu Hindistan'da sömürgeleştirilmiş Goa'dan gelen bu Cizvit misyoner hareketi tarafından dinen dönüştürüldü. Sonuç olarak, Tiruchirappalli'de bir iki yüzyıldan daha eski olan birkaç kilise var. Bunların bir kısmı Teppakulam bölgesinde bulunuyor. Saint Joseph Koleji'nin 1895 yılında Cizvit rahipleri tarafından tamamlanan Lourdes Meryem Ana Kilisesi, Fransa'nın Lourdes kentindeki Neo-Gotik kilisenin bir kopyasıdır. 200 metre yüksekliğinde bir kuleye ve İncil hikayelerini gösteren vitray panellere sahiptir.

Teppakulam'ın kuzeyindeki Nandhi Koil Caddesi'ndeki daha az karmaşık olan Mesih Kilisesi, kentin en eski kiliselerinden biridir. Danimarkalı misyoner Rahip Frederick Christian Schwartz tarafından 1762 yılında kuruldu, ancak o zamandan beri yanlış bir tadilattan geçti. İki önde gelen eski kilise, Melapudur ve Palakarai'de, Teppakulam'ın yaklaşık 15 dakika güneyindedir. Bunlar, Aziz Mary Katedrali (1841 yılında inşa edilmiştir) ve Kutsal Kurtarıcı Bazilikasıdır (1882 yılında inşa edilmiştir). Demiryolu Müzesi'nden biraz daha güneyde bulunan Aziz John Kilisesi, 1816'da İngiliz Doğu Hindistan Şirketi tarafından inşa edildi.

Sömürge Mezarlığı'nda zamanda geriye gidin

Colonial Cemetery / Tiruchirappalli

Saint John Kilisesi'ndeki 200 yıllık sömürge mezarlığı, Hindistan'da bulunan yüzlerce İngiliz dönemi mezarlığından biridir. İngiltere'ye asla geri dönmeyenlerin cesetleri orada gömülüdür. Mezar savaşta öldürülen memurları ve kolera veya sıtmadan ölenleri içerir. Ünlü bir dini yazar ve Hindistan'ın en iyi bilinen misyonerlerinden biri olan Bishop Heber, Aziz John Kilisesi'ne gömüldü. 1826'da Tiruchirappalli şehrinde öldü.

Kilise ve mezarlık kentin Sangillyandapuram semtindeki Bharathiyar Salai, Trichy-Dindigul Yolu üzerinde bulunmaktadır.

Sri Ranganathaswamy Tapınağı'nda dolaşın

Sri Ranganathaswamy Temple

Tiruchirappalli şehrinin en etkileyici cazibe merkezlerinden biri, Rock Fort Tapınağı'nın kuzeyindeki Kaveri (Cauvery) Nehri'nin ortasında, Srirangam Adası'nda oturuyor. Sri Ranganathaswamy Tapınağı, Tamil Nadu'daki ilk Kola dönemine, 2.000 yıl öncesine dayanır ve dünyanın en büyük işlevsel tapınağıdır (Kamboçya'daki Ankur Wat daha büyük ama artık işlevsel değil). Devasa Dravidian tarzı tapınak kompleksi, 156 dönüm alana (63 hektar) yayılmış, yedi kapalı alana ve 21 kuleye sahip. Şaşırtıcı olan şey, Madurai'nin ünlü Meenakshi Tapınağı'nın ihtişamıyla karşılaştırıldığında soluk olmasına rağmen, büyük ölçüde duyulmamış olmasıdır!

İLGİLİ:  Sicilya'daki en iyi plajlar

Tapınak, bir yılanın üzerine yaslanan bir Lord Vishnu formu olan Ranganatha'ya adanmıştır. Ne yazık ki, yalnızca Hindular'ın en içteki kutsal alanı görmesine izin veriliyor. Tabii diğer alanlarda da hala görülecek çok şey var. Buna çarpıcı manzaralara sahip bir çatı, muhteşem taş heykeller ve oyulmuş sütunlar, freskler, küçük bir sanat müzesi, Vishnu'nun kartal asistanı Garuda'ya ait büyük bir tapınak dahil. Yapıların çoğu 14. ve 17. yüzyıllardan yapıldı. Yaklaşık 400 yıllık bir aralığın ardından 1987 yılında tamamlanan devasa Rajagopuram kulesi ise bir istisnadır.

Tapınak kompleksine ulaşmak için, şehrin Merkez Otobüs Terminali'nden veya Rock Fort yakınlarındaki Ana Muhafız Kapısından 1. no'lu otobüs güzergahını kullanın. Taksiler ve otomatik çekçekler de mevcut. Mümkün olduğunca erken gitmenizi öneriyoruz.

Amma Mandapam'da ıslanın

Amma Mandapam

Dindarla genellikle, Ranranathaswamy Tapınağı'na gitmeden önce Kaveri Nehri üzerindeki yakındaki Amma Mandapam banyo ghat'ında (ganj nehrine inen merdiven) temizleyici bir dalış yaparlar. İnsanlar aynı zamanda ritüeller gerçekleştirir ve orada atalarına saygı gösterirler. Fakat birçok kişi, giysilerini bu suda yıkıyor. O nedenle zaman zaman kalabalıklaştığını ve çok temiz olmadığını unutmayın.

Jambukeswarar Akilandeswari Tapınağı'na gidin

Jambukeswarar Akilandeswari Temple

Srirangam Adası'ndaki Sri Ranganathaswamy Tapınağı'nın doğusunda, Jambukeswarar Akilandeswari Tapınağı, yanında küçük görünmesine rağmen mimari olarak daha özeldir. Tapınak, Tamil Nadu'daki en büyük ve en eski Shiva tapınaklarından biridir. Lord Shiva'nın kendisini orada su şeklinde gösterdiğine inanılıyor ve içteki kutsal alanın içeriyi dolduran bir yeraltı akıntısı var. Ne yazık ki, bu tapınaktaki en kutsal alan Hindu olmayan ziyaretçiler için yasak. Tapınağın ilk inşası, 2. yüzyıl başlarında bir süre Kola döneminde hüküm sürdüğü düşünülen kral Kocengannan Chola'ya atfedilir. En dikkat çekici şeyler taş oymalar ve heykellerdir. Kulelerin yeniden boyanması da dahil olmak üzere tapınağın aşamalı restorasyonu devam etmektedir.

Jambukeswarar Akilandeswari Tapınağı'na Trichy'den 1. no'lu otobüs güzergahı ile gidip Thiruvanaikoil'de karaya vararak ulaşabilirsiniz. Tapınağın her gün 13:00 ve 16:00 arasında kapalı olduğunu unutmayın.

Egzotik kelebekler noktası

Asya'daki en büyük kelebek seralrından biri olarak kabul edilen Tropical Butterfly Conservatory, Srirangam Adası'ndaki Melur'da 25 dönümlük rezerv ormanına yayılmıştır. Bu nispeten yeni cazibe alanı 2015 yılının sonlarında açıldı ve kelebekler için doğal bir üreme alanı olmayı amaçlıyor. Bu sayı yılın zamanına göre değişmekle birlikte toplam 100 farklı tür kaydedilmiştir. Genellikle yaklaşık 50 yerleşik tür vardır. Tesisler arasında yürüyüş parkuru, kelebekler hakkındaki eğitici filmleri izlemek için amfi tiyatro, kurum içi inkübasyon laboratuvarı ve çocuklar için tekne ve oyun alanı bulunmaktadır.

Kelebek parkı, salı günleri ile 10: 00-17: 00 saatleri arasında açıktır. Gündüzleri gölgede dinlenmeye meyilli olduklarından, çoğu kelebekleri bulmak için sabahın erken saatlerinde veya öğleden sonra gitmek en iyisidir. Yazları, sıcaklık ve nemden dolayı dikkatli olun. Giriş ücreti yetişkinler için 10 rupi, çocuklar için 5 rupidir. DSLR dışındaki fotoğraf makineleri için 200 rupi veya DSLR için 500 rupi ek ücrete tabi olacaksınız. Srirangam şehri ve kelebek parkı arasında düzenli otobüs seferleri bulunuyor. Tiruchirappalli şehri için eğlenceli etkinliklerden birisi olabilir.

Hindistan'ın demiryolu mirasını keşfedin

India's Rail Heritage

Trenlerle ilgileniyor musunuz? Demiryolu Mirası Merkezi ve Müzesi'ni ziyaret etmeyi kaçırmayın. Trichy, daha önceleri İngiliz döneminde Güney Hint Demiryolları Şirketinin genel merkeziydi ve ilk tren, 1862 yılının Mart ayında oraya ulaştı. Müze, şirketin ilk günlerinden eski eşyaları korumak ve sergilemek ve gelişmelerini anlatmak için 2015'in başında açıldı. İç mekan sergi alanında galerilerinde yaklaşık 400 eser ve 200 fotoğraf bulunuyor. Bunlar arasında saatler, haritalar, kılavuzlar, el sinyal lambaları, personel rozetleri, amblemler, demiryolu parçaları, 1923 vintage daktilo ve çay bardağı seti bulunur. Nilgiri Dağ Demiryolu üzerinde çalışan eski bir 1953 İsviçre yapımı X sınıfı buharlı lokomotif, eski bir itfaiye aracı, dar bir ZDM5-507 dizel lokomotif ve eğlenceli bir sürüş treni için kullanılan bir açık hava sergi alanı da var.

İLGİLİ:  Madrid'den yapabileceğiniz günübir Kısa isimlik geziler

Demiryolu Mirası Merkezi ve Müzesi, Tiruchirappalli Junction Demiryolu İstasyonu yakınlarındaki Demiryolları Kalyana Mandapam belediye binasına bitişiktir. Pazartesi günleri hariç, 09: 30-17: 30 saatleri arasında açıktır. Giriş ücreti yetişkinler için 10 rupi, çocuklar için 5 rupidir.

Hindistan'ın en büyük mühendislik çalışmalarından birine bakın

Karikala Chola

Yaklaşık 2000 yıl önce, kral Karikala Chola dünyanın en eski sulama sistemlerinden birini inşa etti – ve hala çalışıyor! Kallanai (Grand Anicut) barajı, Trichy'nin doğusunda, Kaveri Nehri boyunca uzanan doğa manzaralı 40 dakikalık mesafede yer almaktadır. Bölgenin taşmasını önlemek ve yakındaki Thanjavur pirinç kuşağını sulamak için nehri birden fazla akıntıya yönlendirmek için tasarlanmıştır. Baraj taştan yapılmış, 300 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğindedir. İngilizler, 19. yüzyılın başlarında yeniden modelledi ve yakınlardaki diğer hidrolik yapıları ekledi ve bölge halkının baraj ve inşaatı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalarını da zorlaştırdı. Daha yakın zamanlarda, trafiğin barajın üstünden nehrin diğer tarafına geçmesine izin verecek bir köprü eklendi. Tiruchirappalli bölgesindeki en ilginç şey olabilir.

Tiruchirappalli için günlük geziye çıkın

Tiruchirappalli için günlük geziye çıkın

Tiruchirappalli, Tamil Nadu'nun diğer bölgelerini ziyaret etmek için uygun bir üstür. Görülmesi gereken Büyük Tapınağın bulunduğu eski kültürel merkez olan Thanjavur, kentin sadece bir buçuk saat doğusunda. Aynı şekilde, kentin güneyinde bulunan Chettinad bölgesine bir buçuk saatte ulaşılabilir. Eski konakları ve ateşli yiyecekleriyle ünlüdür.

Diğer bir seçenek ise, Viralimalai'yi (bir tepe tapınağı ve doğal tavus kuşu tapınağı), Sittanavasal'ı (2. yüzyıldan kalma, oymalı bir mağara tapınağı alanı) ve Narthamalai'yi (daha çok antik kayadan kesilmiş mağara tapınakları) ziyaret edeceğiniz tam günlük bir plan olabilir.

Tiruchirappalli etrafında bir festivale katılın

Samayapuram Mariamman Temple

Fazladan bir yerel kültür dozu için, kentin bölgesel festivallerinden birinde Trichy'yi ziyaret edin. Vaikunta Ekadashi, Sri Ranganathaswamy tapınağında her yıl Aralık ayı sonunda ve Ocak başında gerçekleşen Lord Vishnu'ya adanmış 21 günlük bir festivaldir. Bu vesileyle yılda yalnızca bir kez açılan Paramapada Vasal (Cennete Ağ Geçidi) aracılığıyla 1000 sütun salonuna taşınan tapınak tanrısına sahiptir. Bu popüler festival yüz binlerce hacıyı çekiyor.

Tamil Nadu'nun şükran günü yapılan hasat festivali Pongal, Ocak ayının ortalarında Trichy'de coşkuyla kutlanıyor.

Mart veya Nisan aylarında, Rock Fort'un Rockfort Thayumanaswamy Tapınağı'ndaki yıllık Float Festivali Teppakulam'da düzenlenir. Tapınak tanrıları geçişi gerçekleştirilerek ve bir sal üzerine yerleştirilirler.

Allur Jallathiru Vizha, geleneksel bir festivaldir ve kadınların özel olarak yerel çömlekçiler tarafından üretilen inek ve buzağı kil figürinlerine ibadet ederler. Festival, genellikle ekim ayında olmak üzere dokuz gün boyunca gerçekleşir ve 10. günde Karveri Nehri'ne batırılacak alaylarla taşınan figürinlerle sonuçlanır.

Bazı ilginç bölgesel festivaller Trichy'deki Samayapuram Mariamman Tapınağı'nda da gerçekleştiriliyor. Bunların arasında Ocak ayı sonlarında Thai Poosam, Şubat-Mart aylarında Poochoriyal çiçek serpme festivali ve iki haftalık Chithirai Festivali, Madurai'deki en büyük kutlamalardan biridir.

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.