Kategoriler
Bilim

Bilgisayar verisi metabolizma molekülüne gizlendi

İnsan DNA'sı artık veri depolamadaki yeni sınırdır. Ancak Brown Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma deoksiribonükleik asidin elimizdeki tek moleküler veri deposu olmadığını gösteriyor. PLOS ONE dergisi tarafından yayımlanan bir makalede, ekip kilobayt ölçekli görüntü dosyalarını metabolit çözeltilere kodladıklarını ve bu bilgileri daha sonra tekrar okuduklarını gösterdiler.

Veri, DNA'dan sonra şimdi farklı bir moleküle yazıldı

Üniversitenin araştırma görevlileri bunun, insanların verileri daha geniş tipte moleküllerin içerisine yazabileceğini kanıtladığını belirtiyor. Yapay metabolomlar (şekerler, amino asitler ve diğer küçük molekülleri içeren çözeltiler) sonunda sabit disklerin yerini alabilir.

İLGİLİ:  Bilim kendiliğinden ısınan ve soğuyan kumaş geliştirdi
veri
Dünyadaki tüm verileri depolamak için silikon çiplerden fazlasına ihtiyacımız olacak.

Ivy League araştırma enstitüsüne göre 2040 yılına kadar dünyada 3 septilyon (3'ün ardından 24 sıfır) veri üretilmiş olacak.

Ancak, Dünya'da bu boyutta veriyi geleneksel yarı iletken yongalar ile depolayacak miktarda (çip düzeyinde) silikon bulunmayabilir.

Yeni veri depolama aygıtımız: Moleküller

Tüm canlı organizmaların gıdayı sindirmek ve kimyasal işlevleri yerine getirmek için kullandığı küçük moleküllere gelince durum farklı.

Araştırmacılar, bir kedinin bu görüntüsünü metabolit çözeltilerine kaydetti.

Rosenstein & Co. kendi sanal metabolomlarını oluşturdular. Ekip bunu bilgisayar dilindeki 0'ları ve 1'leri örnek alarak, belirli metabolitlerin varlığını ve yokluğunu kullanarak yaptı.

İLGİLİ:  İşaret dili çevirici yalnızca bir parmak boyutunda

Araştırmacılar 2 kilobayta kadar boyuttaki Mısır kedisi, dağ keçisi ve bir çapa resmini yüzde 99 doğrulukla kodladı ve geri bilgisayara aktardı. Bilim adamları kullandıkları bazı küçük moleküllerin DNA'dan bile fazla bilgi yoğunluğuna sahip olduğunu belirttiler.

Sınırlamalar nedir?

Bazı sınırlamalar var: Birçok metabolit, aynı çözeltiye yerleştirildiğinde birbirleriyle kimyasal olarak etkileşime girerek hatalara veya veri kaybına neden olabiliyor.

Bununla birlikte, takım bu engelin ya da bug'ın nihayetinde bir özellik haline gelebileceğine inanıyor; moleküldeki verileri "silmek" için bu reaksiyonları kullanmak mümkün olabilecek. Araştırmacılara göre moleküllerin veri depolama aracı olarak kullanılması çok büyük bir fırsat.

İLGİLİ:  900 milyon yıl önce nötron yıldızını yutan kara deliğin sinyali alındı

Ancak belirttikleri gibi DNA veri depolamak ve işlemek için kullanılabilecek tek molekül değil. Dışara büyük potansiyele sahip başka olanaklar da var.

Verilerin insan molekülünde depolanması projesi ABD'li bir devlet kurumu olan DARPA (Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı) tarafından finanse ediliyor.

Bilgisayar verisi metabolizma molekülüne gizlendi yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/bilim

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.