Kategoriler
Teknoloji

Rubik Küpü 1.2 saniyede çözebilen yapay zeka: DeepCubeA

Kaliforniya Üniversitesi'nden araştırmacılar Rubik Küpü yaklaşık 20 hamleyle ortalama 1,2 saniyede çözebilen bir yapay zeka geliştirdi. Bu sonuç mevcut 3.47 saniyelik insan rekorundan iki saniye daha hızlı. Zeka küpü olarak da bilinen bu bulmacayı hızlı bir şekilde bitirebilen insanlar bunu genellikle yaklaşık 50 saniyede yapıyor.

Rubik Küpü 1.2 saniyede çözen yapay zeka

Konu otonom Rubik Küpü çözme rekoru olduğunda DeepCubeA isimli bu robot aslında en hızlısı değil. Araştırmacılar geçen yıl küpü 0.38 saniyede tamamlayabilen bir robot geliştirdiler. Ancak MIT'nin min2phase algoritmasının kullanıldığı bu sistem bir yapay zeka değildi. Yapay zeka değişen koşullara kendini adapte ederek yeni çözümler geliştirebiliyor.

İLGİLİ:  Pokémon GO PvP modu resmen duyuruldu
Yapay zeka özelliği bulunmayan önceki çözüm

Araştırmacılar DeepCubeA'nin, Rubik Küpü'nün her bir yüzünde nasıl tek renk bulunduğundan emin olduğunu bilmiyor; bu da kulağa ilginç geliyor. Zira bu boyutta bir küpte milyarlarca kombinasyon ve sadece tek bir doğru cevap var. Bilim adamları sadece AI'a nihai sonucun nasıl görünmesi gerektiğini gösterdiler. DeepCubeA ardından zeka küpünü çözmesi için ne yapması gerektiğine karar vermeye başladı.

AI kendini nasıl geliştirdi?

Araştırmacılar önce tamamlanmış bir Rubik Küpü simüle ederek işe başladılar. Ardından küpü karıştırdılar ve DeepCubeA'ye sunarak kendisini eğitmesi için serbest bıraktılar. Yapay zeka bu konuda iki gün boyunca çalıştı ve sonunda bulmacayı çözdü. Kombinasyonun zorluk derecesi artırıldıkça yeteneklerini geliştirmeye başladı.

İLGİLİ:  Adobe Creative Cloud canlı yayın servisi haline geliyor

Nature dergisinde paylaşılanlara göre araştırmacılar DeepCubeA'ye 10 milyar kombinasyon verdi ve bulmacaları 30 veya daha az hamlede çözmesi için zorladı. Bir sonraki testte karşısına bin kombinasyonlu bulmacalar verildi. Bulmacayı her seferinde kırdı ve bunların yüzde 60'ını belirtilen kotayı geçmeden başardı. AI, blok kaydırma ve Sokoban gibi bulmacaları da çözebiliyor.

DeepCubeA'yi etkileyici kılan şey en az insan girdisiyle çalışıyor olması. Makine öğrenmenin kullanıldığı sistem bir bulmacadaki kalıpları anlayabiliyor. Tüm veriler sinir ağı (insan zihninin bilgiyi işleyişini örnek alır) yoluyla yorumlanıyor. Kullanılan pekiştirici öğrenme tekniği ile önce sonuç gösteriliyor ve ardından işleme geçiliyor.

İLGİLİ:  Işın kılıcı yapmak mümkün mü?

Bundan önce daha farklı bir iterasyon tekniğini kullanan grup, bir kez daha yapay zekanın bulmacayı çözmesini sağlamış ancak yaklaşık 30 hamle ile ortalama 10 dakika sürmüş. Algoritma yalnızca 70'lerin çılgın plastik bulmacasını çözecek şekilde tasarlanmadı. Dolayısıyla bundan daha geniş kullanım alanları olabilir.

Görünüşe bakılırsa daha zeki, daha sağlam akıl yürütme, anlama ve planlama yeteneği olan AI'ların çağına girmiş bulunuyoruz.

Rubik Küpü'nü 1.2 saniyede çözebilen yapay zeka: DeepCubeA yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.