Kategoriler
Çevre

Yeni Zelanda plastik alışveriş poşetlerini yasakladı

Yeni Zelanda’nın tek kullanımlık plastik poşetler ile ilgili yasak kararı bugün yürürlüğe girdi. Çevre Bakanı Eugenie Sage'e göre bu daha sağlıklı okyanuslar ve “doğaya yardım etme” adına atılmış önemli bir adım olacak. Yeni Zelanda zengin yeşilliği ile tanınan bir ülke.

Yeni Zelanda plastik alışveriş poşetlerini yasakladı

Çevre bakanı açıklamasında, "Yeni Zelandalılar ülkemizin temiz, yeşil ünü ile gurur duyuyor ve buna devam etmemize yardımcı olmak istiyor” dedi. “Tek kullanımlık plastik poşet kullanımının sona ermesi bunun başarılmasına yardımcı oluyor.”

İLGİLİ:  Çimentonun çevreye zararları ve alternatif yeşil yapı malzemeleri

Resmi yasak, ada ülkesindeki tüm perakendecileri kapsıyor. İşletmelere tek kullanımlık plastik poşetleri ortadan kaldırmaya başlamaları için altı ay önceden haber verildi.

yeni zelanda plastik poşet
Halkın neredeyse tamamı halihazırda plastik poşet kullanmıyor.

Bu yasa, 70 mikron kalınlığa kadar plastikten yapılma tüm alışveriş poşetlerini ve çantalarını içeriyor — parçalanabilir bileşikler içerenleri bile. Bunlar tipik bir süpermarkette, paket servis yapan restoranda veya mağazalarda görebileceğiniz türden poşetlerin ta kendileri.

Halk şimdi plastik poşet yerine yeniden kullanılabilir çantalar taşımaya teşvik ediliyor. Bunlar sentetik kumaş, pamuk, kanvas veya geri dönüştürülmüş kumaştan yapılmış türde çantaları kapsıyor. Çerve bakanı bir sırt çantası ya da tekerlekli araba çantasını dahi tavsiye ediyor.

Halkın %91'i halihazırda plastik poşet kullanmıyor

Yeni Zelanda'nın Çevre Bakanlığı tarafından yapılan ankete göre, çok sayıda insan halihazırda plastik poşetleri bırakmış ve bu çantalara geçiş yapmış durumda: Eylül ayında yapılan ankette Yeni Zelandalıların yüzde 91’i “her zaman / sık sık” yeniden kullanılabilir el çantaları getirdiklerini belirtti.

İLGİLİ:  Dünyanın en yeşil şehirleri

Bilinçli halkın yeniden kullanılabilir çantalara geçmesi önemli olsa da hükümetin bizzat özel bir düzenleme çıkarması olumlu karşılanıyor. Buna göre, yeni yasayla birlikte her yıl on milyonlarca tek kullanımlık poşetin israfı önlenecek.

Polietilen poşetler deniz hayvanlarını öldürüyor

Marketlerde ve diğer noktalarda verilen bu polietilen poşetler bir kez suya atıldıktan sonra yunus ve deniz kaplumbağası gibi canlıların ciğerlerine ulaşarak ölmelerine neden olabiliyor.

Yeni yasayla birlikte nehirlerdeki, akarsulardaki, okyanuslardaki ve yağmur suyu sistemlerindeki plastik birikimi azalacak. Deniz kuşları, balık, kaplumbağa ve diğer deniz memeleri bu sayede plastiklerin etkisine daha az maruz kalacak.

İLGİLİ:  Depremle oluşan ada denizin derinliklerine gömüldü

Böyle bir çantanız yoksa çoğu büyük perakendeci yeniden kullanılabilir çantaları düşük bir ücrete satıyor veya yeniden kullanılabilir kutular sunuyor.

Çevre Bakanlığı işletmeleri yasak konusunda eğitmek için çalıştı. Bununla birlikte hükümet, halkın bu yasaya uymayan işletmeleri rapor etmeleri için bir çevrimiçi portal sunuyor.

Bakan şimdi sıradaki hedeflerinin materyal geri dönüşüm sistemlerini daha iyi hale getirerek dairel ekonomiye geçiş olduğunu söylüyor.

Yeni Zelanda plastik alışveriş poşetlerini yasakladı yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/cevre/

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.