Kategoriler
Teknoloji

Anahtarsız girişli arabalar nasıl saniyeler içerisinde çalınıyor?

Yeni raporlara göre çok sayıda anahtarsız girişli araç saniyeler içerisinde çalınıyor. Bu sistemde sürücüler araçlarına girerken anahtarlarını cebinden çıkarmalarına gerek kalmıyor. A DS 3 Crossback ve Audi TT RS gibi araçlar sadece 10 saniyede çalınırken, Land Rover Discovery Sport TD4 için bu 30 saniye sürüyor. Uzmanlar bu sürelere hırsızların kullandığı aynı metodu izleyerek ulaştılar. Ford Fiesta gibi araçlar için bu 60 saniyeyi buluyor

Anahtarsız girişli otomobiller saniyeler içerisinde çalınıyor

İngiltere ve Galler'de otomobil hırsızlığı son sekiz yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Sadece 2018'de 106.000'den fazla otomobil çalındı. Bunu takiben araç sigortası ödemeleri yedi yılın zirvesine çıktı. İstatistikler bu çalıntıların önemli bir kısmını anahtarsız arabaların oluşturduğunu gösteriyor. Bunu ilk fark eden markalardan WV Group üyesi Audi, polis ve sigorta şirketleriyle yakından çalışarak güvenlik önlemlerini iyileştirmeye başladı. Nissan Qashqai, Ford Fiesta ve Volkwagen Golf gibi popüler modeller de hedefler arasında.

İLGİLİ:  Astronotlar karanlık madde deneyini onarmak için uzay yürüyüşüne çıktı
anahtarsız araba
Hırsızlar bu iş için relay box cihazlarını kullanıyor

Ülkemizde de satışı yapılan PSA Group markası DS benzer hamlelere girişmiş durumda. Jaguar Land Rover yaptığı açıklamada hırsızların hedefi olan anahtarsız girişli Discovery Sport modelini üretimden kaldırdığını açıkladı. Yeni üretilen modeller hırsızların kullandığı yöntemden etkilenmeyen daha üstün bir teknolojiyle donatılmaya başlanmış. Jaguar Land Rover araçlardaki InControl sistemi bugüne dek çalınan otomobillerin %80'inin geri getirilmesini sağlamış.

Anahtarsız araç nasıl çalınıyor?

Raporlar arasında anahtarsız girişli Mercedes c220'sinin evinin önünden çalındığını bildirenlerden, tatilde verdikleri kısa tuvalet molasından sonra otomobillerindeki tüm eşyaların alındığını aktaranlar var. Tüm raporlarda anahtarın araçtan uzakta bulunması dikkat çekiyor.

İLGİLİ:  Yeni nesil arabalarda ışıklandırmalar değişiyor

Hırsızlar genellikle çift halinde çalışıyor ve evlerin dışına park edilen otomobilleri hedef alıyorlar. Suçlulardan biri gerçek anahtarın sinyalini taklit eden cihazı otomobile tutarken diğer suçlu elindeki cihazı anahtarın olduğu yöne çevirerek sistemi kandırıyor.

Cihazlara relay box adı veriliyor. Araç önce evdeki anahtarı bulmak için sinyal gönderiyor. Hırsızlar sinyali bozmak için relay box kullanıyorlar. Bu sinyal anında ikinci relay kutusuna aktarılıyor ve ardından aracın kilidi açılıyor.

Korunma yöntemleri

rfid
RFID korumalı çanta ve kutular ilk öneriler arasında

Polisin sunduğu korunma yöntemleri arasında otomobili garaja park etmek, direksiyon kilidi kullanmak, otomobilin son yazılım güncelleştirmelerini aldığından emin olmak ve anahtarı RFID korumalı çantada taşımak var.

İLGİLİ:  Raspberry Pi 4: Dünyanın en performanslı mini bilgisayarı

Polisin aktardığına göre araba bir kez çalındıktan sonra parçalarına ayrılıyor. Araba üreticileri anahtarsız modellerdeki bu hırsızlığı önlemek için yeni teknolojiler geliştiriyorlar. Bunlar arasında hareket algılama teknolojisi var. Hırsızların hareket algılama teknolojisini aşıp aşamayacağını yalnızca zaman gösterecek.

Anahtarsız girişli arabalar saniyeler içerisinde çalınıyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.