Kategoriler
Çevre

Aşırı sıcaklık Hollanda'da 3400 kişinin ölümüne neden oldu

Avrupa bu aralar en sıcak yıllarından birini yaşıyor. Son sıcaklık dalgası şimdi Hollanda'yı vurmuş durumda ancak durum göründüğünden daha ciddi. 22 Temmuz'dan itibaren Hollanda'da bir hafta içinde 3000'e yakın insan aşırı sıcaklık nedeniyle hayatını kaybetti. Hollanda'nın ulusal istatistik ajansı CBS tarafından paylaşılan bilgilere göre ülkedeki son sıcaklık dalgası şimdi 400 vatandaşın daha hayatını kaybetmesine neden oldu.

Aşırı sıcaklık Hollanda'da 400 kişinin daha ölümüne neden oldu

2964 kişinin hayatını kaybettiği ilk dalgada sıcaklıklar ülkedeki ortalama yaz mevsimi ısılarının yüzde 15 üstündeydi. Temmuz ayının son haftasında sıcaklıklar tüm Avrupa genelinde rekor düzeye ulaştı. Hollanda 25 Temmuz'da tarihinde ilk kez 40 dereceyi gördü.

İLGİLİ:  Dikey tarım: Geleceğin çiftçiliğine bakış

Bundan önceki en büyük ısı dalgası 2006'da yaşanmıştı. O yıl iki farklı dalga ülkeye ulaştı ve yaşanan ölümler bugünkü sayılara yakındı. 2006, ülke tarihinde aşırı sıcakların en uzun yaşandığı yıl olarak biliniyor.

hollanda
Yerel halk ölümcül ısılardan korunuyor

3000'e yakın ölümün üzerine eklenen 400'ün 300 kadarı 80 yaş üstü insanlardan oluşuyor. Ölümlerin çoğu ülkenin doğusundan geldi. Bu bölgede ısılar diğer bölgelere kıyasla daha yüksekti ve dalga alanda daha uzun kaldı.

Hollanda toplam 17 milyonluk bir nüfustan oluşuyor.

Avrupa bir ay içerisinde iki büyük ısı dalgasına maruz kaldı. Uzmanlar ilerleyen yıllarda bu durumun artarak devam edeceğini söylüyor. Dünyamız sera gazı emisyonları nedeniyle ısınıyor ve insanlık henüz dikkatini bu noktaya çevirmiş değil.

İLGİLİ:  Klorpirifos yasaklanmalı mı? ABD Çevre Koruma Ajansı kararını verdi

Aşırı sıcaklık Hollanda'da 3400 kişinin ölümüne neden oldu yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/çevre

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.