Kategoriler
Bilim

Ay'a çakılan uzay aracındaki su ayıları hayatta kalacak mı?

Ay'da yaşam olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, zira artık var. İsrail'in Beresheet uzay aracının 11 Nisan'daki Ay'a iniş denemesinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından, su ayısı olarak da binlerce tardigrad Ay yüzeyine ayak bastı. Beresheet astronot taşımıyordu ancak su ayılarına, çeşitli DNA örneklerine ve insan kültürü hakkında 30 milyon sayfalık bir arşive sahipti.

Ay'a çakılan uzay aracındaki su ayıları

Şu anda ne arşivlerin ne de bahsi geçen su ayılarının çarpmadaki patlamada hayatta kalıp kalmadığı bilinmiyor. Tardigradlar ve insan DNA'ları uzay misyonuna sonradan yapılan eklemeler oldu. Beresheet'in 21 Şubat'ta kalkış yapmasından yalnızca birkaç hafta önce araca eklendiler. Kehribar içine yerleştirilen kretase fosilleri gibi, DNA örnekleri ve tardigradlar reçine ile kaplandılar. Tüm kütüphane DVD büyüklüğünü geçmedi.

İLGİLİ:  Jodrell Bank Gözlemevi UNESCO Dünya Mirası alanlarına eklendi
tardigrad su ayısı ay uzay
Uzayda yaşamaya en uygun canlı

Tardigrad neden Ay'a gönderildi?

Bir diğer adı "yosun domuzcukları" olan bu mikroskobik yaratıklar 0.05 ila 1.2 milimetre uzunluğundalar. Sevecen tıknaz vücutları ve uçların küçük eller olan sekiz bacakları var. Su ayılarını özel yapan şey neredeyse yok edilemez yapıda olmalarıdır. Bu da akıllara Ay'a çakılan uzay aracındaki su ayılarının hayatta kalıp kalmayacağı sorusunu getiriyor. Ay'da artık yaşam mı olacak?

Tardigradlar diğer herhangi bir canlı türü için ölümcül olabilecek koşullarda hayatta kalabiliyor. Bunlar arasında -200 derece Celsius'tan 149 derece Celcius'a kadar yaşayabilmek de dahil. Aynı zamanda radyasyon altında ve uzay boşluğunda yaşayabiliyorlar.

İLGİLİ:  Michael Collins | Apollo 11 görevinin unutulan astronotu

Süper güçler

Su ayılarının bir diğer özelliği de vücutlarını susuz bırakarak "fıçı" denilen forma getirmesidir. Başlarını ve ayaklarını içeri çekerek vücutlarındaki suyu dışarı çıkartırlar ve küçük bir top halini alırlar. Bilim adamları su ayılarının bu koşul altında 10 yıl yaşayabildiklerini ortaya çıkardılar.

Başka bir değişle, eğer Ay'da yaşayabilecek bir canlı varsa tardigrad en iyi aday olurdu. İhtimaller şu anda bu canlıların hayatta olduğu yönünde. Su ayısı neredeyse yok edilemez olmasıyla biliniyor. Uzay boşluğuna çıkartılan ve radyasyona maruz bırakılan su ayıları 10 gün sonra Dünya'ya getirildiklerinde 30 dakika içerisinde hayata döndüler. Ayaklarının hareket ettiği tespit edilen 120 yaşında bir su ayısı bulunmuştur.

İLGİLİ:  Ay'da yetişen ilk bitki muhtemelen öldü

Ay'a çakılan uzay aracındaki su ayıları hayatta kalabilecek mi yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/bilim/

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.