Kategoriler
Politika

El Paso saldırganı ile Trump'ın tweet'leri arasında bağlantı bulundu

Eski ABD başkanı Barrack Obama ile çalışmış bir isim El paso saldırganı ile Trump'ın tweet'leri arasındaki bağlantıya dikkat çekti. Geride bıraktığımız hafta sonu Amerikan halkı bir kez daha kitlesel silahlı saldırıların hedefi oldu. Bu kez birden fazla saldırı gerçekleştirildi ve ikisinin de aşırı uçlu politik görüşlülüğün yol açtığı nefret eylemleri olduğu düşünülüyor. Trump ve diğer politikler saldırıları video oyunları gibi konulara bağlamış olsa da gerçekte durum daha farklı görünüyor.

İLGİLİ:  Trump kitlesel silahlı saldırıların mental sağlık problemi olduğunu söyledi

El Paso saldırganı ile Trump'ın tweet'leri arasındaki bağlantı

Ülkedeki politik havanın saldırılar üzerinde etki sahibi olduğuna şüphe yok. Bu politik havaya yön veren isimlerden biri de Trump ve onun tweet'leri oluyor. Donald Trump'ın Twitter'da yaptığı paylaşımlar sık sık ülkedeki karşıt görüşlü insanlar arasındaki tansiyonu yükseltiyor. Trump ile söz konusu silahlı saldırılar arasında doğrudan bağlantı kurmak mümkün olmasa da bunun dolaylı yoldan gerçekleştiğine inananlar var.

el paso manifesto trump
Bazı cümleler neredeyse bire bir alıntılanıyor

Eski Obama yönetimi yetkilisi Brandon Friedman kullanıcıların bu bağlantıyı görmesini kolaylaştırmak için bizzat çalışmış. Başkanın daha önce paylaştığı bazı tweet'lerin ekran görüntüsünü, saldırganın manifestosundaki cümlelerle birleştirmiş. Göçmen karşıtı ulusal söylemlerin de yer aldığı tweet'lerdeki cümlelerin saldırgan tarafından neredeyse bizzat alıntılandığı görülüyor. Cümlelerin yapısı ve seçilen kelimelerin bu kadar benzemesi oldukça ilginç.

İLGİLİ:  500 kg'lık 2. Dünya Savaşı bombası Almanya'da bir tarlada patladı

Alıntılanan ifadeler arasında open borders (açık sınırlar) ve Hispanic invasion (İspanyol işgali) gibi Trump'a özgü ifadeler ve de senatör gibi, başkana yakın isimlerin paralel açıklamaları var.

Bağlantılar manifestonun henüz birinci sayfasından geliyor.

El Paso saldırganı ile Trump'ın tweet'leri arasında bağlantı bulundu yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/politika/

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.