Facebook'un Geçmişi Temizle aracı aslında hiçbir şeyi silmiyor

Yayım tarihi Teknoloji olarak sınıflandırılmış

Facebook'un Geçmişi Temizle özelliği nihayet kullanıma sunuldu. Mark Zuckerberg'in ilk kez 2018'deki F8 konferansında tanıttığı Geçmişi Temizle işlevi bir yıldan fazla bir süre sonra hizmete açıldı. Bu özellik ile kullanıcılar Facebook'taki tarayıcı geçmişlerini temizliyorlar. Ancak hiçbir veriniz aslında tam olarak silinmiyor.

Facebook'un Geçmişi Temizle özelliği beklendiği gibi çalışmıyor

Bu yeni gizlilik özelliği kullanıcıların "Facebook dışı etkinliklerini" hesaplarından "ayırmalarını" sağlıyor. Böylece tarayıcılarında yaptıkları gezinmeler Facebook hesaplarına kaydedilmiyor. Bu işlevin agresif reklam gösterimlerini azaltacağı düşünülmekte. Buna rağmen aslında özelliğin gerçek anlamda sildiği bir şey yok. Önceki verileriniz Facebook sunucularında kalmaya devam ediyor. Şirket bunları kullanmakta özgür kalıyor.

geçmişi temizle özelliği
Doğrudan uygulama üzerinden açılabiliyor

Facebook, Geçmişi Temizle özelliğini kullanmayanları izlemeye devam edecek. Konuyla ilgili yayımlayan blog yazısında Facebook mühendisleri kullanıcıların verilerini tamamen silmelerine izin vermenin çok zaman alıcı ve güvenilmez olduğuna dikkat çekti. Bu nedenle verilerin "bağlantısını kesmeyi" seçtiklerini belirttiler.

Mühendisler Facebook'un kullanıcı verilerini saklama biçimine atıfta bulunarak, çeşitli veritabanlarındaki birçok farklı tablo ve satırdan bilgi silmeye çalışmanın yeterince hızlı ve güvenilir olmayacağını söyledi. Bilgileri doğrudan kişinin hesabından çıkarmak daha hızlı ve daha güvenilir olan yöntemdi.

Şirket verilerinizi silmeye istekli değil

40 milyar doların üzerinde nakit paraya ve dünyanın en iyi mühendislerinden bazılarına sahip olan Facebook için kullanıcı verilerini sistemden silmenin zorluğu düşündürüyor. Bu hareketin Facebook’un reklam gelirlerini yıpratacağı açık. Dolayısıyla şirket aslında buna pek istekli değil.

Başlangıçta yalnızca İspanya, İrlanda ve Güney Kore’de sunulacak olan özellik, Facebook’un uygulamasında “geçmişi temizle” adıyla görünecek. Uygulama kullanıcıların şirket tarafından toplanan tüm veri türlerini görmesine izin verecek. Bunlar arasında diğer sitelerdeki beğenme butonları, Facebook ile giriş yapma veya piksel izleme var. İşlev kullanıldığında şirket artık sizi daha fazla izlemeyecek ancak mevcut verilerinizi kullanmayı sürdürecek.

Kişisel verilerini Facebook'tan tümüyle kaldırmak isteyenler için hayal kırıklığı olan bu özelliğin Facebook'un reklam gelirlerini etkileyeceği düşünülüyor. Sosyal medya ağı şu anda 1 milyar kullanıcıya sahip ve işlevin herkese ulaşması birkaç ay alacak.

Facebook'un Geçmişi Temizle aracı aslında hiçbir şeyi silmiyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Ayberk Göktürk tarafından

Antik ve kimi zaman modern tarih odaklı içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer almaktadır.