Kategoriler
Teknoloji

Intel'in ilk harici ekran kartının fiyatı açıklandı

Intel'in "Xe" isimli harici ekran kartları 2020'de piyasaya sunulacak ve görünüşe bakılırsa kartların fiyatlandırmaları belli oldu. Rus YouTube kanalı Pro Hi-Tech ile röportaj yapan şirketin baş mimarı ve grafik başkanı Raja Koduri, ilk harici Intel ekran kartlarının 200 dolar fiyat etiketine sahip olacağını söyledi.

İlk harici Intel ekran kartı 200 dolar olacak

Geçtiğimiz yıl AMD'den Intel'e transfer edilen Raja Koduri o zamandan bu yana şirketin ilk harici ekran kartlarının geliştirilmesine yardımcı oluyor. Videoda belirtilenlere bakılırsa Intel GPU'lar "herkes için" olacak. İlk kartlardan en uygun fiyatlı olanı 200 dolardan başlayacak. Koduri bu anlamda performansı değil "fiyatı" hedeflediklerini söylüyor.

İLGİLİ:  Tesla, araçlarına Netflix ve YouTube desteği ekleyecek
intel xe gpu
Kartlar 2020'da gelecek.

Aynı oyun kartlarının daha yüksek HBM bellekli versiyonları da bulunacak. Ancak bunlar oyunlarda değil veri merkezlerinde kullanılacak. Koduri'ye göre Intel 2 ila 3 yıl içerisinde ekran kartı ailesini bütün halinde tamamlamayı planlıyor.

Koduri, AMD'de çalıştığı yıllarda yine "herkes için GPU" fikrini benimsemiş ve 200 dolar fiyata sahip Radeon RX 480'i çıkarmıştı. AMD şimdi bu fikri benimsemeye devam ediyor. Son olarak 350 dolar fiyatlı RX 5700'ü sundular. Nvidia ise yüksek fiyatlı ve yüksek performanslı yeni ekran kartları çıkarmayı sürdürüyor. Şirket GTX 1080'i 600 dolara ve RTX 2080 Ti'ı 1200 dolara sundu. Nvidia birkaç yıldır üst seviye GPU pazarını domine ediyor.

İLGİLİ:  Intel ve Microsoft, Huawei bilgisayarlara desteğini sürdürecek

Şaşırtıcı gelebilir ancak Intel halihazırda en geniş GPU üretim hacmine sahip marka durumunda. Bu başarısını işlemcilerinde kullandığı dahili grafik birimlerine borçlu. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan 10. nesil Intel CPU'lar şimdi daha güçlü grafik özelliklerine sahip. Elbette hala AMD APU'lar kadar iddialı değil.

HBM yerine GDDR6 RAM'ler

AMD 400 dolar seviyesindeki Navi ekran kartlarında HBM bellek kullanmıştı. Ancak bu bellekler pahalı ve performansa çok az etki ediyor. Bu nedenle yeni RX 5700'de tekrar GDD6 RAM kullanıldığını gördük. Kojuri her ne kadar Intel Xe kartlarda HBM bellekten bahsetmiş olsa da oyun odaklı versiyonlarda büyük ihtimalle GDDR6 kullanılacaktır.

İLGİLİ:  Apple kendi ARM çipini üreterek Intel'den kurtuluyor

Intel'in ilk harici ekran kartının fiyatı açıklandı yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.