Kategoriler
Teknoloji

iPhone'u hack'lemeyi başaranlara 1 milyon dolar ödül

Apple her yıl cihazlarında güvenlik açıkları bulmayı başaranlara belirli oranlarda ödüller vaat ediyor. Ödüller bu zamana dek genellikle küçük ancak kritik öneme sahip bug'ların tespit edilmesini ele almıştı. Apple şimdi yarışmayı bir üst seviyeye taşıyor: Şirket iPhone cihazlarını hack'lemeyi başaran kullanıcılar için 1 milyon dolarlık rekor düzeydeki ödül havuzunu duyurdu.

iPhone'u hack'leyenlere 1 milyon dolar ödül

Bu oran şimdiye kadar bir teknoloji şirketi tarafından sunulan en büyük ödül oldu. Apple daha önce en fazla 200 bin dolar vaat etmişti. Farkın bu kadar belirgin şekilde değişmesinin birkaç nedeni var. Biri düşen iPhone satışları ile ilgili. Apple bir noktada kullanıcıların ilgisini tekrar cihazlarına çekmek istiyor.

İLGİLİ:  Netflix mobil abonelik ücretinde değişikliğe gidiyor

Program bu sonbaharda başlayacak ve tüm araştırmacılara açık olacak. Önceki programlar yalnızca Apple tarafından davet edilen isimlere açıktı. Şirket iPhone'ların yanı sıra iMac bilgisayarlar ile Apple TV ve watchOS işletim sistemlerindeki açıklar için de ödüller sunuyor.

black hat

Duyuru Las Vegas'taki Black Hat konferansında yapıldı. Konferansta konuşan Apple'ın güvenlik mühendisliği başkanı Ivan Krstic, iOS ve macOS güvenliğinden bahsetti. Programla ilgili paylaşılan detaylar arasında hacker'lara verilecek olan "geliştirici cihazları" dikkat çekti. Bu özel iPhone'lar ile iOS mobil işletim sisteminde daha derine inilebiliyor. Örneğin işlemci durdurularak o an bellekteki veride neler olduğuna bakılabiliyor.

İLGİLİ:  Nobel ödülü ile Olimpiyat altın madalyasının değeri nedir?

Apple hack'lerin hükümete satılmasını istemiyor

Araştırmacıların iOS'in çekirdeğini oluşturan kernel'i hack'lemesi gerekiyor. Ancak bunun için bazı şartlar var. Hack'in çalışması için kullanıcı tarafından hiçbir işlem yapılmaması isteniyor. Bunun için "sıfır dokunma" ifadesi kullanılmış. Bir 500.000 dolar da ayrıca ağ saldırısı hack'ine ayrılıyor. Bu hack için de kullanıcı etkileşimi istenmiyor. iOS 13 gibi henüz yayımlanmamış bir işletim sistemindeki zayıf noktayı bulanlar içinse %50 bonus ödül var.

Apple'ın ödülü bu denli artırmasının ikinci nedeni hükümet. iPhone hack'leri özel pazarlarda buna benzer fiyatlardan satılıyor. Alıcılar genellikle hükümetler olmakta. Apple cihazlarındaki tek bir exploit (telefonun ya da bilgisayarın kontrolünü açıktan yararlanarak ele geçiren program) hacker'lara 1.5 milyon dolara kadar gelir getiriyor. Kullanıcı tarafında dokunma gerektirmeyen böyle bir WhatsApp hack'i bir süre önce bir hükümet yetkilisine satıldı. Ayrıca Zerodium isimli bir şirket, iPhone'u uzaktan kırmayı başaranlara 2 milyon dolar verdi.

İLGİLİ:  Telefonlar düşündüğümüzden fazla radyasyon yayıyor olabilir

iPhone'u hack'lemeyi başaranlara 1 milyon dolar ödül yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.