Kategoriler
Çevre

Klorpirifos yasaklanmalı mı? ABD Çevre Koruma Ajansı kararını verdi

Klorpirifos tarım böcek ilacı ya da diğer adıyla pestisit olarak biliniyor ve zehir dünyada genellikle Lorsban ve Dursban markası altında satılıyor. Klorpirifos uzun zamandır kötü bir üne sahip ve yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde kullanımı yasaklandı. Ayrıca ABD'nin Kaliforniya ve New York sınırları içerisinde kullanılamıyor. Zehrin çocukların zihinsel gelişimini yavaşlattığına dair bulgular var.

Klorpirifos yasaklanmalı mı?

Obama 2015 yılında söz konusu pestisiti yasaklamaya çalıştı ancak başkanlık değişikliğinin ardından Trump yönetimi tüm girişimleri geri çekti. ABD Çevre Koruma Ajansı olarak bilinen EPA geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada klorpirifosun tarım alanında böcek ilacı olarak kullanılmasını yasaklamayacağını bildirdi.

İLGİLİ:  Hangi ülkeler iklim değişikliği ile en çok mücadele ediyor?

Klorpirifos organofosfat bir zehir olarak biliniyor ve dünyada kullanılan en yaygın pestisitlerden biri. Dolayısıyla etkilerini gözlemlemek daha kolay. En sık meyve ağaçlarına uygulanıyor ancak mısır gibi hububatlarda da kullanılıyor. Amacı bitkiye zarar veren böcekleri öldürmek olsa da özellikle çocuk gelişimi için büyük tehlike arz ediyor.

Klorpirifosun zararları arasında,

  • Düşük doğum kilosu,
  • daha yüksek otizm seviyesi,
  • düşük IQ,
  • zayıf motor becerileri ve
  • gelişim bozuklukları var.
Klorpirifos çocuk
Klorpirifos en çok çocukları etkiliyor çünkü kilolarına kıyasla daha fazla meyve yiyor ve ellerini sıkça ağızlarına götürüyorlar

İlginç olansa, EPA yani klorpirifosun kullanımına izin veren ajans geçmişte bu zirai böcek ilacının tehlikeli olduğunu belirten bir uyarı yapmıştı. Ancak yönetimin değişmesinin ardından, ajans 2017'de tüm bulgularını bir kenara attı ve klorpirifosu yasaklamayacağını söyledi. Karar, klorpirifosu 1960'da patentleyen Dow Chemical ile yapılan bir görüşmenin ardından açıklandı. Dow, Trump'a oldukça yakın olmasıyla biliniyor.

İLGİLİ:  Amerika'nın 33 yıllık devasa bisiklet yolu projesi yarılandı

EPA şimdi farklı bir isim tarafından yönetiliyor ancak değişen bir şey yok. Söz konusu pestisiti çevreleyen tonlarca kötü bulguya rağmen ajans ilacın kullanımını engellemeyeceğini belirtti. Kararın Corteva Agriscience gibi (yakın zaman önce Dow'un alt şirketi oldu) büyük klorpirifos satıcılarını mutlu edeceği düşünülüyor.

2022'ye kadar yeni araştırmalar yapılacak

Çevresel konularla ilgili davalara ithaf eden ABD'nin kar amacı gütmeyen en büyük hukuk organizasyonu Earthjustice şimdi Çevre Koruma Ajansı'na dava açmaya hazırlanıyor. Basın açıklamalarını yayımlayan grup durumu trajedi olarak nitelendirdi. Ajansı, çocukların sağlığından yana olmak yerine şirketlerden yana olmayı seçmekle suçladı.

İLGİLİ:  4400 yıllık Mısır mezarı ilk kez açıldı

Hawaii ve New York gibi eyaletler bu böcek ilacını yasaklayarak aslında durumun ciddiyetini çoktan ortaya koymuş oluyor. Basın açıklamasının ardından konuşan EPA, klorpirifosun güvenli olup olmadığına dair araştırmaların genişletileceğini ve 2022'den önce bir sonuca varılacağını söyledi.

Klorpirifos yasaklanmalı mı? ABD Çevre Koruma Ajansı kararını verdi yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/çevre

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.