Kategoriler
Teknoloji

Sosyal medya sitesi Tumblr WordPress'e satıldı

Sosyal blog yazma ağı olarak bilinen Tumblr satıldı. Sanatçılar ve hayran sayfaları için cennet olarak bilinen site şimdi Verizon'dan Automattic Inc.'e el değiştirdi. Automattic sosyal elementlere sahip bir başka blog platformu WordPress'in de sahibi.

Tumblr, Verizon'dan WordPress'e satıldı

Bir zamanlar sıradaki büyük sosyal medya ağı olarak görülen Tumblr ilk kez 1.1 milyar dolara Yahoo'ya satılmıştı. Bu satın alım garip karşılandı zira Tumblr'ın net bir gelir modeli yoktu. Genç ve etkileşimli kullanıcı tabanı ile bilinen sosyal ağ bir yıl sonra Yahoo'ya 200 milyon dolar kazandırdı.

İLGİLİ:  Microsoft, Xbox All Access abonelerine Project Scarlett'e yükseltme hakkı veriyor
Automattic, blog platformu WordPress'in yönetiminden sorumlu

Satın alım işlemiyle ilgili bir açıklama yayımlayan Verizon, bu durumu iyi düşünülmüş stratejik bir süreç olarak yorumladı ve WordPress sahibi Automattic'i "mükemmel ortak" olarak nitelendirdi. Şirketin Tumblr için yeni ve heyecan verici olanaklar sunacağını belirtti.

Yahoo, Verizon tarafından satın alındığından bu yana sahip olduğu varlıklar yeniden gözden geçiriliyor. Şirketten ayrılan isimlerden gelen bilgilerde Tumblr'ın satılabileceği belirtiliyordu. Verizon, Tumblr'ı geçtiğimiz mayıs ayında açık artırmaya çıkardığını duyurdu.

Karşılaştığı finansal hengâmelerin yanı sıra, platform geçen yıl Apple App Store'dan kaldırılması ile biliniyor. Kaldırılma sebebi çocuk pornografisine yer vermesi oldu. Ardından gelen politika değişikliği ile platformdaki tüm yetişkin içerikleri yasaklandı. Automattic CEO'su yasağı sürdürme niyetinde olduğunu söylüyor. Satın alımın asıl hedefi Tumblr'ı WordPress'e entegre etmek olacak.

İLGİLİ:  Sony WH-1000XM3 kulaklık incelemesi

Platformun tüm teknolojileri ve 200'den fazla çalışanı açıklanmayan bir miktara Automattic'e devredildi. Bunun WordPress'e etkilerini merakla gözlemleyeceğiz.

Sosyal medya sitesi Tumblr WordPress'e satıldı yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/teknoloji/

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.