Kategoriler
Ekonomi

Tatil yapmak yakında bugün olduğu kadar ucuz olmayacak

Turizm dünyanın en çok ziyaret edilen bölgelerini kalabalıklara boğmuş durumda. Yeni raporlar bu durumun yakında tatilleri çok daha pahalı hale getireceğini gösteriyor. Günümüzde tatil yapmak fazlasıyla kolaylaştı ve tatil yerlerindeki aşırı turist sayısı bölgelerin cazibesini azaltıyor. Ülkeler bu nedenle artık şehirlerine gelen turistlerden "turist vergisi" gibi ekstra ücretler alıyor. Buna örnek teşkil edecek şekilde Everest dağındaki turist kalabalığı, zirveye çıkmak için kuyrukta bekleyen insanların ölümüne neden oluyor. Çözüm turist ücretlerini artırmakta yatıyor.

Kalabalıklaşan şehirler için tek çözüm tatil fiyatlarını artırmak

Turizm dünyanın en çok kazandıran sektörlerinden biri. Yalnızca 2017 yılında turizm pazarında 1.6 trilyon dolar fatura kesildi. Bu da tüm dünya ekonomisinin yüzde 2'si demek. Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi, sektörü kapsayan tüm ekonomik aktivitelerin daha da büyük olduğunu söylüyor; yaklaşık 8.8 trilyon dolar. Yani gezegendeki tüm istihdamın yüzde 10'u bu sektörden sağlanıyor.

İLGİLİ:  Ekonomistlerin %74'üne göre ABD ekonomisi 2021'de daralacak
tatil harcamaları dünya
Dünyada yıllık turist harcamaları

İnsanların tatile çıkmasını kolaylaştıran birçok faktör var. Bunların en başında dünya genelinde kullanılabilir gelir miktarının artması geliyor. İnsanlar artık daha uzun yaşıyor ve daha az çocuk sahibi oluyor. Bu da onlara seyahat etmek için daha fazla zaman veriyor. Bir zamanlar uzak görünen bölgeler şimdi erişilebilir oldu ve ülkeler Soğuk Savaş'tan bu yana daha barışçıl hale geldi. Uber ve Airbnb gibi servisler tüm tatil aktivitesini daha kolaylaştırıyor.

Şehirler fazladan insan barındırmaya uygun değil

Ekonomide izdiham dışsallıkları teorisinin anlattığı üzere, turistik bölgedeki her bir fazladan insan diğer insanın genel tatil deneyimini daha rahatsız hale getiriyor. Bu etkiyi milyonlarla çarptığınızda gerçek tablo ortaya çıkıyor. Örneğin, bir zamanların Tokyo'nun gizli elması kabul edilen Golden Gai şimdilerde Batılı ve Çinli turistlerle taşmaya başlamış durumda. Artık erişilemeyen, gizli bir yer yok.

İLGİLİ:  Evrensel temel gelir: Olumlu ve olumsuz yönleri

Şehirlerde bu etki daha iyi hissediliyor. Turistler yerel işletmelerin cebini dolduruyor olsa da şehrin altyapısı bu kalabalıkları ağırlamaya yetmiyor. Şehirler altyapılarını yeni sokaklar ve trenlerle genişletse bile sezon kapandığında bu yapılar büyük ölçüde kullanılmayacak. Turistlerin Airbnb'yi daha çok tercih etme şansı da var. Ancak bu durum o memleketin insanları için ev kiralarının artması demek. Anlaşılıyor ki şehirlerin normalde olduğundan daha fazla sayıda insanı beslemesi, taşıması ve barındırması ekonomik anlamda asla efektif değil.

Aşırı turist sorunu giderek kötüleşiyor

Daha fazla Asya ve Afrika ülkesi gelişmiş ülkeler kategorisine girdikçe bu ülkelerdeki orta sınıf İsviçre Alpleri'ni, Venedik kanallarını ve Times Square meydanı ışıklarını görmek isteyecek. Hindistan, Bangladeş ve Endonezya nüfusu bunun en büyük ve tehlikeli adayları arasında.

Ne yazık ki bu aşırı turist akını dünyada bir noktada seyahati herkes için daha az keyifli hale getirecek. Çözümlerden biri turistleri daha az ziyaret edilen bölgelere yönlendirmek olabilir. Japonya bunu yapıyor. Amsterdam ise son zamanlarda reklam yapmamayı seçiyor. Buna rağmen turistlerden ekstra ücret almak gerçek çözüm gibi görünüyor.

İLGİLİ:  Bu kahve dükkanı müşterilerine ücretsiz içecek veriyor

Turist vergisi ile tanışın

Yeni Zelanda turist vergisini hayata geçirenler arasında. Venedik ise günlük gezi için gelen ziyaretçilerden özel ücret alıyor. Birçok Avrupa ülkesi otellere vergiler uygulamaya başladı. Bunlar ekonomide izdiham fiyatlandırması teorisi için iyi bir örnek teşkil ediyor. Orta sınıf yakında bugün olduğu kadar kolay seyahat edemeyecek. Venedik yalnızca daha varlıklı insanların tatil noktası halini alacak.

Dünya oldukça büyük ancak yine de herkese kişisel oyun alanı sunacak kadar değil.

Tatil yapmak yakında bugün olduğu kadar ucuz olmayacak yazımız burada son buldu. Benzer içerikler için bu kategoriyi takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/ekonomi/

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.