Kategoriler
Çevre

Temmuz 2019 Dünya'da kaydedilen en sıcak ay oldu

Dünya, şimdiye kadar insanlık tarihinde kaydedilen en sıcak ayı yaşadı. Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA) tarafından yayımlanan yeni verilere göre Temmuz 2019 resmen Dünya'nın en sıcak ayı olarak kayıtlara geçti. Sıcaklıklar 20. yüzyıl ortalamasının 0.95 santigrat derece üzerine çıktı.

Temmuz 2019 kaydedilen en sıcak ay oldu

NOAA’nın hesaplamaları yakın zaman önce yayımlanan üç veri setinin bulgularını doğruluyor. Copernicus İklim Değişikliği Servisi'nden (Avrupa iklim ajansı), Japonya Meteoroloji Ajansı ve Berkeley Earth'den elde edilen bağımsız bulgular, kayıtlar tutulmaya başladığı ilk andan bu yana temmuz'un Dünya'daki en sıcak ay olduğunu gösterdi.

İLGİLİ:  Hangi ülkeler iklim değişikliği ile en çok mücadele ediyor?
Temmuz 2019 Dünya'da kaydedilen en sıcak ay oldu
Türkiye sıcaklık dalgalarından görece az etkilendi

Berkeley Earth’ten gelen verilerde ısıların Sanayi Devrimi'nden önceki değerlere kıyasla 1.22 derece arttığı görüldü. Paris İklim Anlaşması ile hedeflenen 1.5 derece sınırına şimdiden yaklaşılmış durumda.

Benzeri görülmemiş bu ısılar yıl boyunca devam ederse 2015-2019 tüm zamanların en sıcak beş yılı olarak kayıtlara geçecek. Şimdiye kadar raporlanan en sıcak ay Temmuz 2016 olmuştu. En sıcak on temmuz gününden dokuzu 2005'ten sonra gerçekleşti.

Küresel iklimin tarihi yeniden yazılıyor

Dünya Meteoroloji Örgütü genel sekreteri Petteri Taalas, “Temmuz, yerel, ulusal ve küresel düzeyde iklim tarihini yeniden yazdı” dedi. Öyle ki 2019 yaz mevsimi Kuzey Kutbu yangınları, Antarktika deniz buzunun erimesi ve çeşitli kıtalardaki ölümcül sıcaklık dalgaları ile hatırlanacak.

İLGİLİ:  Dev volkan patlamasının uzaydan çekilen görüntüleri paylaşıldı
Temmuz 2019 Dünya'da kaydedilen en sıcak ay oldu
Temmuz 2019'da Dünya'nın birçok yerinde iklim anormallikleri görüldü

İzlanda küresel ısınma nedeniyle ilk kez bir buzul kütlesini kaybetti. Bilim adamları, yaz kış erimemesi ile bilinen buzul kütlesi Okjökull'un kaybedilmesi adına bölgeye bir anıt yerleştirecek. Anıtta şu sözler yer alıyor: "Gelecek 200 yıl içinde tüm buzullarımızın aynı yolu izlemesi bekleniyor. Bu anıt neyin gerçekleştiğini ve ne yapılması gerektiğini bildiğimizi göstermek içindir. Eğer başardıysak yalnız siz bileceksiniz."

Benzer şekilde Grönland’ın buz tabakası da temmuz boyunca önemli ölçüde eridi. Buzullardan gelen 197 milyar ton su Kuzey Atlantik’e aktı. Bu durum küresel deniz seviyesinin 0,5 milimetre artmasına neden oldu.

İLGİLİ:  Minik AI cihaz hayvanları kaçak avcılardan koruyacak

Bu olaylar geçen yaz yaşanan ender doğal afetlerin devamı olarak nitelendiriliyor. Söz konusu o yaz, yıkıcı mevsimsel kasırgalar ve ölümcül orman yangınları ile dolu geçmişti. Bilimcilere göre yaşanan bu trendler ısınan bir dünyanın sonuçlarından başka bir şey değil.

Temmuz 2019 Dünya'da kaydedilen en sıcak ay oldu yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/çevre

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.