Kategoriler
Politika

Trump kitlesel silahlı saldırıların mental sağlık problemi olduğunu söyledi

ABD Başkanı Trump, Teksas El Paso ve Ohio Dayton'da 24 saat içinde en az 29 kişinin öldüğü kitlesel silahlı saldırıların “zihinsel sağlık problemi” olduğunu söyledi. Bireysel silahlanma ile ilgili soru alan Trump, "silah sorunu" konusunda birçok yönetimden daha fazlasını yaptıklarını ancak bunun yeterli olmadığını söyledi ve ekledi: "Bu iki olaya da bakarsanız, bu zihinsel hastalıktır. Bunlar çok, çok ciddi derecede zihinsel hasta olan insanlar."

Kitlesel silahlı saldırıların nedeni hala açıklanmadı

Bununla birlikte, yetkililer saldırıların arkasındaki nedenleri kesin olarak belirleyemiyor. Henüz saldırganların iddia edildiği gibi mental sağlık problemi olduğu sonucuna varılmadı. El Paso olayı şu anda olası bir nefret saldırısı olarak ele alınıyor. Söz konusu saldırganın 8chan isimli bir web sitesinde göçmen karşıtı “manifesto”ları rastlandı.

İLGİLİ:  Eski Twitter hesapları terörist propaganda için kullanılıyor

İlk saldırı 21 yaşındaki Teksaslı Patrick Crusius tarafından El Paso'daki Cielo Vista Alışveriş Merkezi'nde yapıldı. Walmart'a açılan ateş 20 kişinin ölümüne ve düzinelercesinin yaralanmasına neden oldu. El Paso saldırısı Adalet Bakanlığı tarafından “yerel terörizm eylemi" olarak nitelendirildi. On üç saat sonra, 24 yaşındaki Connor Betts AR-15 benzeri saldırı tüfeğiyle şehir merkezindeki bir barın dışında bulunan dokuz kişiyi, kendi kız kardeşi de dahil, öldürdü.

silah dükkanı abd
Kolay silahlanma ülkedeki en büyük sorunlardan biri

Çılgın insanlar

Beyaz Saray Genel Sekreteri Vekili Mick Mulvaney, El Paso ve Dayton’daki saldırganlar için “silah satın alamaması gereken çılgın insanlar” açıklamasını yaptı.

İLGİLİ:  Sahte arama yapanlara ABD'de devasa ceza

Çevreler, ABD'li insanların silah satın almadan önce mental sağlık kontrolünden geçmesi gerektiğine inanıyor. Bununla birlikte silah satıcılarının, müşterilerin ruh sağlığını veya silah satın alma niyetlerini anlamalarını sağlayacak hazır bir çözüm yok.

Texas Valisi Dan Patrick de dahil olmak üzere birçok Cumhuriyetçi vekil problemi şiddet içerikli video oyunlarında ve okullarda dua yapılmamasında buldu. Demokratlar ise El Paso saldırısının Trump’ın beyaz milliyetçisi söylemlerinden kaynaklı bir terörizm olduğunu açıkladı.

Silah sahipleri için arka plan kontrolü

Silah ehliyeti çıkarılması gerektiğini düşünenler de var. Saldırı silahlarının doğrudan yasaklanması ve ülkede satılan tüm silahlar için küresel arka plan kontrolü yapılması öneriliyor. Demokratik parti milletvekilleri bu son saldırılar ışığında Senato'nun çoğunluk lideri Mitch McConnell'ı kongreyi yeniden toplamaya ve arka plan tarama tasarısını geçirmeye davet etti.

İLGİLİ:  Amazon yine vergi ödemedi: 11,2 milyar dolar kâr

Trump, “El Paso ve Dayton trajedilerinin kurbanlarının onuruna” Beyaz Saray'da ve tüm federal hükümet binalarında bayrakların yarıya indirilmesini emretti.

“Bunlar iki inanılmaz yerler. İnsanlarını seviyoruz. Ülkemizde nefretin yeri yok ve bununla ilgileneceğiz.”

Trump bü "nefret"le başa çıkmak için ne yapmayı planladığını belirtmedi.

Trump kitlesel silahlı saldırıların mental sağlık problemi olduğunu söyledi yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/politika/

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.