Yeni kedi alerjisi aşısı büyük sorunu ortadan kaldırıyor

kedi alerjisi aşısı

Dünyada neredeyse her 10 insandan biri kedi alerjisine sahip. Bu alerji insanların öksürmesine, hapşırmasına, kaşınmasına ve hışırtılı solumasına neden oluyor. Kedi alerjisi aşısı üzerinde çalışan şirketlerden biri olan İsviçreli HypoPet AG, HypoCat aşısını geliştirdiğini açıkladı. Bu solüsyon alerjisi olan insanlar üzerinde değil kediler üzerinde kullanılıyor.

Yeni kedi alerjisi aşısı geliştirildi

İnsanda kedi alerjisine neden olan şey hayvandaki Fel d 1 proteini olarak biliniyor. Fel d 1 tükürük ve deri salgılarında bulunuyor. Kedi alerjisi olan insanlar bu nedenle çok kolay şekilde alerjik reaksiyon gösteriyorlar. Kedilerin kendilerini yalama alışkanlığı Fel d 1'in tüm tüylerine yapışmasına ve tüylerini döktüklerinde ise proteinin her yere yayılmasına neden oluyor.

İLGİLİ:  En uzun yaşayan kedi türleri
kedi alerjisi proteini
İnsanlarda alerjik reaksiyona neden olan proteinler

İnsanlar bu nedenle uzun süredir kedi aşıları üzerinde çalışıyor ve farmakodinami alanında bolca test yapılmakta. Bunların en yenisi olan HypoCat yaklaşık 50 kedi üzerinde, farelerde ve de insan kanında test edildi. Testte tüm kedilere dokuz hafta boyunca üç doz HypoCat aşısı verildi. Bazılarına altı ay sonra yardımcı bir doz daha yapıldı. Kedilerin arka ayaklarından yapılan aşılarda herhangi bir yan etki ya da belirgin bir acı ile karşılaşılmadı.

Bilim adamları aşı yapılan kedilerin kanında bol miktarda antikor oluştuğunu tespit ettiler. Aşıyı laboratuvar ortamında Fel d 1 ile karıştıran bilim adamları, bu tekniğin insanda kedi alerjisine neden olan proteinin etkinliğini nötrlediğini buldu. Dahası yalnızca kanlarında değil tükürük ve deri salgılarında da Fel d 1 yoğunluğunun azaldığı gözlendi. Aşılı kedilerden alınan örnekler kedi alerjisi olan insanların kanıyla karıştırıldığında alerji temelli kimyasal reaksiyonlar ortadan kalktı.

İLGİLİ:  Çiçek hastalığının hikayesi | Edward Jenner ve İstanbul etkisi

Aşının etki süresi bilinmiyor

Bu antikorlar hayvanlar tarafından üretilen Fel d 1 alerjenini etkisiz hale getiriyor. İnsanların kedi alerjisi aşısına olan ihtiyacı ortada ve şirket şimdi bu ürünü dünya pazarlarına sunmak için düzenleyiciler ile birlikte çalışmaya başladı. Raporda bazı hayvanların 6 ay sonra bir doz daha aldığı belirtilmiş. Bu da aşının etki süresini açıklıyor olabilir.

Araştırma alerjik insanların aşılı kedilerin yanında bir daha asla kaşınmayacağını ya da öksürmeyeceğini kanıtlamıyor. Bunun anlaşılması için ilacın geniş çapta kullanılmaya başlanması gerekecek. Yine de elde edilen sonuçlar umut verici. Fel d 1 proteininin kedilerdeki görevi bilinmiyor. Bu nedenle proteinin eksiliğinin hayvanlardaki etkileri hakkında bilgi yok. Şu ana kadar olumsuz bir sonuçla karşılaşılmamış.

İLGİLİ:  İnsülin hapı geliştirildi ve iğne kullanımının yerini alabilir

Yeni kedi alerjisi aşısı büyük sorunu ortadan kaldırıyor yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/saglik/

Ayberk Göktürk tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.