Kategoriler
Sanat

Yüzüklerin Efendisi dizisi tüm Tolkien hikayesini kullanamayacak

Amazon'un yeni Yüzüklerin Efendisi dizisinde çalışan bir JRR Tolkien uzmanının paylaştığı bilgiye göre perakende devi kitaptaki hikayenin büyük bir kısmını kullanamayacak. Amazon 2017 Kasım ayında 250 milyon dolarlık bir anlaşmayla Netflix'i geride bırakarak Tolkien serisinin haklarını satın almıştı. HarperCollins ve Warner Bros Yüzüklerin Efendisi hikayesinin dizi adaptasyonu için yaklaşık 1 milyar dolar harcayacak.

Yüzüklerin Efendisi dizisi Tolkien hikayesinden yeterince faydalanmayacak

Orta Dünya'da geçen bu yeni serüvenin ilk duyurusunda sınırlı sayıda detay paylaşılmıştı. Dizinin geliştirilmesi sürecini yöneten Tolkien uzmanı Tom Shippey'in Alman hayran sitesi Deutsche Tolkien'e yaptığı açıklamaya göre dizinin Orta Dünya'nın İkinci Çağı'ndan başka bir zamanda geçmesine izin verilmiyor. Bu da Amazon'un, Yüzüklerin Efendisi dizisinde Üçüncü Çağ'da yaşanan olayları ele alamayacağını gösteriyor. Peter Jackson'ın Oscar ödüllü üçlemesi bu çağda geçmiş ve Frodo Baggins'in Tek Yüzük'ü yok edişi işlenmişti.

İLGİLİ:  George Clooney Netflix filminde yönetmen ve aktör olacak
Yüzüklerin Efendisi dizisi
Dizi İkinci Çağ'ın dışına çıkmayacak

3441 yıllık bir dönemi kapsayan İkinci Çağ karanlık lord Morgoth'un sürgünü ile başlıyor ve Morgoth'un hizmetkarı ve Yüzüklerin Efendisi'nin baş düşmanı Sauron'un elfler ve insanlar tarafından öldürülmesi ile son buluyor. Belirtilene göre Amazon hikayeye yeni yorumlar getirme konusunda özgür. Zira Tolkien hem eklerinde hem de ölümünden sonra yayımlanan Bitmemiş Öyküler kitabında İkinci Çağ'daki her bir detayı açıkça anlatmıyor.

Yeni karakterler

Uzmanlara göre işin bu kısım biraz zorlu olacak. Zira JRR Tolkien'in mülkünü yöneten yasal organ Tolkien Estate'e göre İkinci Çağ'a getirilen yorumlar hikayenin ana şeklinin dışına çıkmamalı. Yüzüklerin Efendisi dizisinin geçeceği bu zamanda Sauron, Eriador'u istila ederken Numenor ordusu tarafından geri püskürtülüyor. Numenor şehrine dönen Sauron burada Numenorluları baştan çıkartarak Valar bildirisini bozmalarını sağlıyor. Dizideki hikayede bu noktaların değişmemesi şart.

İLGİLİ:  Space Jam 2: LeBron James Michael Jordan'a rakip oluyor

Amazon diziye yeni karakterler eklemekte serbest olacak. Sauron'un bu zaman diliminde ne yaptığı, Morgoth mağlup edildikten sonra nerede bulunduğu gibi açık uçlu sorulara yorum getirebilecek. Tolkien bunları açıklamadığından büyük bir sorun olacağı düşünülmüyor. Nihayetinde Tolkien'in çizdiği sınırların dışına çıkılmaması yeterli.

Ne zaman çıkacak?

Yüzüklerin Efendisi dizisi ne zaman başlıyor şu anda belirli bir tarih yok ancak yapımına 2020'de start verileceği belirtildi. Birinci sezon 22 bölümden oluşacak ve resmi çıkış tarihinin önümüzdeki yıl duyurulacağı düşünülüyor.

Yüzüklerin Efendisi dizisi Tolkien hikayesini fazla kullanamayacak yazımız burada son buldu. Daha fazla içerik için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz: https://ungo.com.tr/k/sanat/

Yazar Ayberk Göktürk

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.