Mars gezegeni: Özellikleri, atmosferi, yapısı ve uyduları

mars buzul

Mars, insanların Ay'dan sonra şahsen ayak bastıkları bir sonraki gezegen olmaya hazırlanıyor. Büyüleyici bir dünya. Bilim adamları şu anda Curiosity gibi robotik sondalarla ve yörüngesindeki uydularla yüzeyini inceliyor. Ancak bir grup astronotun nihayetinde Mars'a indirilmesi planlanıyor. İlk görevleri gezegen hakkında daha fazla bilgi edinmeyi amaçlayan bilimsel keşifler yapmak olacak.

Mars hakkında bilgiler

Mars kolonistleri gezegeni daha fazla incelemek ve doğal kaynaklarını kullanmak için orada uzun süreli ikamet edecek. Bu durum ilk Marslı ailelerin kurulmasını sağlayabilir. Mars birkaç on yıl içinde insanlığın bir sonraki evi olabileceğinden, Kızıl Gezegen ile ilgili bazı önemli gerçekleri bilmek isteyebilirsiniz.

Dünya'dan Mars'ı gözlemlemek

mars
Gelişmiş bir teleskopla gezegeni evinizden inceleyebilirsiniz

Mars, gece veya sabahın erken saatlerinde gökyüzünde kırmızımsı turuncu bir nokta olarak görünür. Tipik bir yıldız haritası programı, Mars'ın nerede olduğunu kolaylıkla gösterebilir. İnsanlar tarihin başlangıcından bu yana Mars'ın hareketlerini izliyor.

Gezegene Roma savaş tanrısı Mars'ın adı verilmeden önce Aries gibi birçok isim seçildi. Yeni ismin gezegenin kırmızı renginden dolayı kullanıldığı düşünülüyor. İyi bir teleskopla Mars'ın kutup buzullarını ve yüzeyindeki parlak ve koyu lekeleri görmek mümkün. Gezegenin gökyüzündeki konumunu bulmak için masaüstü planetaryum programı veya dijital astronomi uygulaması kullanılabilir.

İLGİLİ:  Cerrahlık nedir? Tarihte modern cerrahlığın gelişimi

Rakamlarla Mars

Mars, Güneş'ten ortalama 227 milyon kilometre uzaklıkta bulunuyor. Güneş'in etrafındaki yörüngesini tamamlaması (1 yılı) 686.93 Dünya günü veya 1.8807 Dünya yılı sürüyor. Kızıl Gezegen Dünya'dan çok daha küçük. Çapının yaklaşık yarısına denk ve kütlesinin ise onda birine eşit. Yer çekimi Dünya'nın üçte biri kadar ve yüzde 30 daha az yoğun.

Mars'taki şartlar dünyaya pek benzemez. Ortalama sıcaklıklar -142 ile 16 derece arasında değişmekte olup, ortalama -19 derecedir. Kızıl Gezegen, çoğunlukla karbondioksit (yüzde 95,3), azot (yüzde 2,7), argon (yüzde 1,6), oksijen izleri (yüzde 0,15) ve sudan (yüzde 0,03) oluşan çok ince bir atmosfere sahip. Gezegende sıvı halde suyun olduğu bulundu. Ancak Mars'ın atmosferi milyarlarca yıldır yavaş yavaş uzaya sızdığından kalan son su miktarı da yakında yok olacak.

Mars'ın yapısı

mars
Lander 2'nin iniş alanından Mars'ın görüntüsü

Mars'ın çekirdeği az miktarda nikel içeriyor ancak çoğunlukla demirden oluşuyor. Yer çekimi alanının uzay aracı ile yapılan haritalaması, demir açısından zengin çekirdeğinin ve mantosunun, genel hacmin küçük bir parçasını oluşturduğunu gösterdi. Bu nedenle Dünya'dan çok daha zayıf bir manyetik alanı var ve çekirdeği Dünya'nınki gibi sıvı değil katı yapıda.

Çekirdekteki dinamik aktivite eksikliğinden dolayı manyetik alan tüm gezegen boyunca yayılmıyor. Gezegenin etrafına dağılmış yer yer küçük manyetik alanlar var. Bilim adamları Mars'ın manyetik alanını nasıl kaybettiğinden emin değil çünkü geçmişte sahip olduğunu biliyorlar.

İLGİLİ:  Perseverance Mars görevi hakkında tüm merak edilenler

Mars'ın yüzeyi

mars
Batı Tithonium Chasma, Ius Chasma kanyonu

Diğer karasal gezegenler olan Merkür, Venüs ve Dünya gibi, Mars yüzeyi de volkanizma, kabuk hareketleri ve toz fırtınaları gibi atmosferik olaylarla şekilleniyor. Gezegenin 1960'lı yıllarda uzay araçlarıyla alınan ilk görüntüleri Dünya'ya ne kadar benzediğini gösterdi. Dağları, kraterleri, vadileri, kum tepeleri ve kutup bölgeleri var.

Yüzeyinde Güneş Sistemi'ndeki en büyük volkanik dağ olan Olympus Mons bulunuyor. Bu dağ 27 km yüksekliğinde ve 600 km çapında. O kadar büyük ki, bilim adamları Mars'ı hafifçe eğmiş olabileceğine inanıyor. Kuzeyindeki Tharsis bölgesinde daha fazla volkan var. Ekvatorunda Valles Marineris adında devasa bir yarık vadisi bulunuyor. Bu kanyon sistemi 4600 kilometre uzunluğunda (Kuzey Amerika'nın genişliğine eşdeğer). Arizona'nın Büyük Kanyonu bu büyük uçurumun yan kanyonlarından birine kolayca sığabilir.

Mars'ın minik uyduları

phobos uydusu
6800 kilometreden Phobos

Phobos uydusu Mars'ı 9,000 km mesafeden izliyor. Yaklaşık 22 km çapında ve 1877'de Washington DC'deki ABD Deniz Gözlemevi'nde çalışan Amerikalı astronom Asaph Hall, Sr. tarafından keşfedildi.

Deimos Mars'ın diğer uydusu ve yaklaşık 12 km çapında. Yine astronom Asaph Hall, Sr. keşfidir. Phobos ve Deimos "korku" ve "panik" anlamına gelen Latince kelimelerdir. Deimos Güneş Sistemi'ndeki en küçük uydu durumunda.

Mars'a ilk uzay aracı 1960'larda gönderildi

Mars şu anda Güneş Sistemi'nde en çok robot bulunan gezegen. Düzinelerce uzay aracı yüzeye inmesi veya yörüngeye yerleşmesi için gönderildi. Yarısından fazlası kaydettiği görüntüleri ve verileri başarıyla Dünya'ya gönderdi. Örneğin 2004'te Spirit ve Opportunity olarak adlandırılan bir çift robotik gezgin Mars'ı keşfetmek üzere yüzeye indi. Hemen fotoğraf ve veri sağlamaya başladılar. Spirit küçük bir kraterdeki kum havuzuna saplandı ve Opportunity ise kum fırtınası nedeniyle bataryasını şarj edemedi. Sırasıyla 6 yıl ve 15 yıl çalıştılar.

İLGİLİ:  Mantar bitki mi hayvan mı ve neden en çok insana yakındır?

Bu Mars sondaları akan sular, kurumuş göller ve okyanuslara işaret eden katmanlı kayaçlar, dağlar, kraterler ve tuhaf mineral birikintilerini ortaya çıkardılar. Curiosity Mars'a 2012 yılında indi ve Kızıl Gezegen'in yüzeyi hakkında veri sağlamaya devam ediyor. Önümüzdeki on yıl içinde daha fazla görev hayata geçirilecek. Son olarak Avrupa Uzay Ajansı'nın ExoMars misyonunu gördük. ExoMars yörüngeden yüzeye bir araç bıraktı ancak araç yüzeye çarptı. Yörüngedeki ExoMars hala çalışıyor ve veri gönderiyor. Asıl görevi geçmiş yaşam belirtilerini aramak.

İnsanlar bir gün Mars'ta yürüyecek

NASA şu anda Ay'a dönüş yapmayı planlıyor ve Kızıl Gezegen'e yapılacak geziler için uzun vadeli planları var. Böyle bir görevin en az on yıl boyunca başlaması mümkün olmayacak. Elon Musk'ın Mars fikirleri, NASA'nın gezegeni uzun vadeli keşfetme planı ve Çin'in Mars'a olan artan merakı insanların 2050'den önce Mars'ta yaşamaya ve çalışmaya başlayacağını gösteriyor. İlk nesil Marslılar şu anda lise ve üniversitedeler ya da uzayla ilgili sektörlerde çalışıyorlar.

Ayberk Göktürk tarafından

Genellikle modern tarih, yakın tarih ve popüler bilim üstüne içerikler üretiyor. Özel ilgi alanları arasında Kuzey Afrika ve Güney Amerika'nın sömürge tarihi ve Avrupa'daki eski monarşiler yer alıyor.